דו"ח קופות שבורות -18.1.2004

Sic Transit Gloria Mundi.

כך חולפת תהילת עולם.
בשבוע שעבר הוא הצליח להישאר
במקום הראשון בעור שיניו,
ועתה הוא פינה אותו לטובת סרט
חדש, וירד למקום השני (או אולי
השלישי, או הרביעי. המיקום
המדויק תלוי בתוצאות האמת. תוצאות האמת יגיעו בשעות שבהן אני אמור להתעורר לשגרת יומי. תשאלו את לונג ג'ון מי ניצח בסוף). אולי בעצם לומר שהתהילה חולפת יהיה קצת מוגזם במקרה הזה: המלך נמצא במקום ה-11 של כל הזמנים בארה"ב, אחרי שכבר עקף מלך אחר (אריות, אוליפנטים, מה כבר ההבדל?), ובקרוב מאד יתעלה על פורסט גאמפ. למעשה, בהתחשב בעובדה שאפילו בשבוע החמישי שלו הכניס 'שר הטבעות' מעל עשרה מיליוני דולרים, רק הפתעה מוחלטת (ברמה של "כל חובבות אורלנדו בלום תגענה למסקנה שהוא סתם פרצוף מאוס. לעומת זאת, וודי אלן – זה גבר") תמנע ממנו להיות הסרט הרווחי ביותר לשנת 2003, ולעקוף בקלילות גם את 'שני הצריחים'.

אה, רגע, מה אתם אומרים? סטטיסטיקות של 'שר הטבעות' כבר לא מעניינות אף אחד? חשיפת פרטים אישיים על כותב הדוחק"ו זה הדבר? 'סדר. אם אתם מוכרחים לדעת, היום הוציאו את המחלקה שלי למטווחים. אין נפגעים, חוץ מהזמן הפנוי שלי. מי היה מאמין שעבודה בצבא כל כך מתישה? ועוד אין קישור לאינטרנט בצבא. אני חושב לחתום על גלילון בשביל להלחם בממ"א.

ואחרי האתנחתא הזו נחזור לענייני היום: במקום הראשון, עם יותר מ-27 מיליוני דולרים, נמצא 'Along Came Polly' ('ואז הגיעה פולי'. מי אמר שאי אפשר לתרגם שמות סרטים כמו שצריך?). מעשה בבן סטילר, יקה שסולד מסיכונים וספונטניות, אשר עולמו המתוכנן בקפידה מתרסק כאשר אשתו הטרייה, דברה מסינג, עוזבת אותו לטובת האנק עזריה. בנוסף, הוא פוגש בפולי (ג'ניפר אניסטון), חברת ילדות שלו וחברה בכלל, שסוחפת אותו למערבולת של רגשות, הפתעות, שיגועים ותוכים. והוא בכלל רצה לתכנן את החיים שלו שבוע מראש.

דעת המבקרים: רוב הסרט צפוי להחריד ומתבסס על כוכבים יותר מאשר על כתיבה (שמתבטאת בעיקר בהרבה הומור גועל-נפש), אבל הופעות האורח מוצלחות ומצחיקות, ובן סטילר סובל וסובל. גם לא מפתיע שסטילר ואניסטון הם הכל חוץ מזוג אמין. הם מסכמים באומרם שכל העניין נראה יותר כמו פרק ארוך של סיטקום מאשר כמו סרט. די הגיוני, בהתחשב בעובדה שמשחקים בסרט הגיבורים של שלושה סיטקומים מרכזיים: 'חברים', 'וויל וגרייס' ו'משפחת סימפסון'. מצד שני, בינואר השחון קולנועית, כוח המשיכה של כוכבי הסרט לבדם הספיק לסרט על מנת להיכנס למקום הראשון, עם הכנסות לא רעות בכלל. טוב שיש ינואר.

עוד סרט שניצל את העונה השחונה (נהריה הוצפה, אבל לכינרת עדיין חסר יותר ממטר ושמונים) על מנת להשתחל למקום הרביעי לפני נתוני האמת הוא 'Torque' ('מומנט' בעברית צחה, 'מהיר ללא גבולות' בעברית של בתי קולנוע), או בכינויו '2 מהיר, 2 עצבני, 2 גלגלים'. מעשה באופנוען חסר פחד, הגונב מספר אופנועים מברון סמים שהטמין בהם קצת אבקה נטולת עופרת. בתוך העלילה הזו יש גם סיפור אהבה, סוכן ממשלה קל הגה ואוקטן גבוה. בקיצור, הרבה מרדפי אופנועים המחברים את קצוות העלילה, עם קצת אפקטים מיוחדים והרבה אפקט דופלר.

אפילו יוצרי הסרט יסכימו שמדובר בניסיון (מאוחר מדי) לרכב במסלול ההצלחה של 'מהיר ועצבני'. גם הביקורות מסכימות לקביעה זו. לטענתן, מדובר בגרסה פחות מוצלחת של המהירים המקוריים – כאילו במעבר מארבעה גלגלים לשניים צומצמו לחצי גם מרכיבים כמו סיפור והיגיון. רק האקשן, כפי שמראה הטריילר, שולת!!!1. מי היה מאמין ש'2 מהיר 2 עצבני' יראה פתאום כמו סרט איכותי יחסית?

יש עוד סרט חדש שיצא השבוע למסכים, והוא נחת מחוץ לעשירייה, במקום ה-13. אפילו בשבועות משעממים של ינואר אירוע שכזה היה עובר בלי אזכור, אלמלא היה מדובר בסרט מצויר של דיסני:
'Teacher's Pet', המבוסס על סדרת טלוויזיה לא מאוד ידועה. ואם סרט אנימציה קלאסית של דיסני, אפילו כזה בפרופיל נמוך, לא מצליח להיכנס לעשירייה, אולי סגירת אולפן האנימציה המסורתית שלהם בשבוע שעבר היתה בכל זאת רעיון טוב. הביקורות דווקא חיבבו את הסרט, ונתנו לו את אחד מהתיאורים החיוביים ביותר שישנם – "מוזר".

מי שכן נכנסו לעשירייה הן 'נערות לוח השנה', שעלו חזרה לטבלה ה"נחשבת", מהמקום ה-12 בו שהו בשבוע שעבר. עוד בין שוכני הטבלה, 'סיפורי דגים' ממשיך להיות צמוד ל'שר הטבעות', ושלושה סרטים – 'באהבה אין חוקים', '12 במחיר 1' ו'הסמוראי האחרון' – עברו את קו מאה מיליון הדולרים, מה שמעלה את מספר סרטי 2003 שהגיעו לסכום זה ל-29. מאה מיליון היום זה כבר לא מה שהיה פעם.

בשבוע הבא: מי שיזכה בדייט עם טאד המילטון יבלה עימו בקומדיה רומנטית, אשטון קוצ'ר ישתמש ביכולתו לנוע בזמן ולשנות את עברו ועתידו ב-'אפקט הפרפר', וחבורת מנתחים פסיכולוגיים (עם ואל קילמר ומניח הרעפים הנוצרי המקורי) יצטרכו לגלות מי מביניהם הוא רוצח ב-'Mindhunters'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Along Came Polly – 27.8 (27.8)
2. The Lord of the Rings: Return of the King – 10.3 (326.9)
3. Big Fish – 10.3 (37.8)
4. Torque – 10.0 (10.0)
5. Cheaper by the Dozen – 8.9 (112.1)
6. Cold Mountain – 7.0 (65.0)
7. Something's Gotta Give – 5.8 (100.8)
8. My Baby's Daddy – 3.7 (12.4)
9. Calendar Girls – 3.2 (17.3)
10. The Last Samurai – 3.1 (102.0)