דו"ח קופות שבורות – 18.12.2005

קונג הוא לא באמת כזה גדול כמו שכולם חושבים. במבט ראשון אתם אומרים לעצמכם, וואו, הגורילה הזאת ממש גדולה! אבל מי שתיאר אותו כקוף בגודל של גורד שחקים מגזים לחלוטין. כשקונג עומד על ראש האמפייר סטייט בילדינג, בקושי רואים אותו, אם מסתכלים מרחוק.

'קינג קונג' יצא לאקרנים ביום רביעי. טובי הסטטיסטיקאים השחיזו את עטיהם והתכוננו להשוואות. שיא ההכנסות ליום בודד, חשוב להזכיר, עומד על 50 מיליון דולר, של 'נקמת הסית". האם קונג ישבור אותו? האם לא? האם כן? התוצאה של קונג ביום רביעי: 9.8 מיליון דולר. אנחת אכזבה קולקטיבית הדהדה מכיוון דרום קליפורניה וניו זילנד כאחד: מה – זהו? קצת פחות מ-10 מיליון? איפה השיאים שהבטיחו לנו? העובדה שרובם הגדול של הסרטים בעולם היו מתים להשיג 10 מיליון דולר ביום לא השקיטה את העלבון הצורב. טבלאות השיאים שקטו. רק מי שהיה בשקט בשקט והתנהג יפה יכול היה לראות את קונג מזדחל למקום ה-21 ברשימת ימי הרביעי הגדולים של כל הזמנים. ויום חמישי היה עוד יותר גרוע.

לסוף השבוע קונג הגיע כבר בזינוקים חוששים מעט. נראה שמצבו באמת השתפר במהלך הסופ"ש, ובסופו של דבר הוא כבש, באופן טבעי, את המקום הראשון, אבל עם סכום שנוי במחלוקת: 50 מיליון דולר. השאלה האם סכום כזה הוא הרבה או מעט כבר תלויה בנקודת ההשקפה. מקונג ציפו ליותר, אין ספק. הפתיחה שלו לא מתקרבת לאלו של שני סרטי 'שר הטבעות' האחרונים. את 'אחוות הטבעת' הוא אמנם עבר במעט, אבל גם זה רק בזכות העליה שחלה מאז במחירי הכרטיסים. גרוע מזה: הכנסות חמשת הימים הראשונים של קונג (66 מיליון) נמוכות ממה ש'נרניה' עשה בשבוע שעבר בשלושה ימים בלבד (67 מיליון). שנתחיל לחפור קבר ממש ממש גדול?

מצד שני – 50 מיליון הוא אף פעם לא סכום שהולך ברגל, בעיקר לא באמצע דצמבר. ואם משווים את הסרט שלך ל'שר הטבעות' – להזכירכם, שלושה מהסרטים המצליחים בכל הזמנים – אז כנראה שמצבך לא כל כך גרוע. אוהדי קונג נועזים אפילו מזכירים בהקשרו את 'טיטניק': סוף השבוע הראשון של הסרט המצליח בעולם לא היה יוצא דופן. הוא עשה פחות מ-30 מיליון. ובכל זאת, אנחנו יודעים איך זה נגמר. אבל כדי להצדיק את ההשוואה, קונג צריך להוכיח את עצמו כסרט יציב כבניין האמפייר סטייט. הכל תלוי בביצועיו בשבוע הבא: אם הוא יחווה ירידה של 50%, אפשר יהיה לצרף אותו לרשימת הכישלונות המפוארים בהיסטוריה. למרבה המזל, החג שמתרגש בשבוע הבא, הביקורות הנלהבות ביותר, הפרסים שהסרט התחיל לצבור עוד לפני שיצא לאקרנים והעובדה שהוא בכל זאת צבר כח במהלך הסופ"ש, נותנים תקווה. בכל מקרה, בעניין קונג המושבעים עדיין בחוץ, כמו שאומרים באנגלית.

אם כבר מדברים על ירידות של 50%, במקום השני יש אחת כזאת. הכנסות 'סיפורי נרניה: האריה, המכשפה וארון הבגדים' ירדו ב-51% לעומת השבוע שעבר, מה שמוכיח שגם הוא בהחלט לא 'שר הטבעות', ובכלל, די בולט לרעה כשמדובר בסרט ילדים. אסלן יכול לגחך על קונג כמה שהוא רוצה, אבל האמת היא שכרגע גם המצב שלו לא מזהיר, ואולי חלק מהסיבה היא השיבוץ של שני סרטי הענק האלה אחד ליד השני. נהיה צפוף. אבל גם במקרה הזה, הכל עניין של פרופורציה. גם אחרי הירידה, לנרניה יש 31.8 מיליון, ובסך הכל הוא הספיק להכניס כבר 113 מיליון דולר בארה"ב בלבד, וכאמור, החג עוד לפנינו, כך שסרט כושל הוא כבר לא יהיה.

כדי להשלים את שלישית ענקי הפנטזיה, 'הארי פוטר וגביע האש' נמצא השבוע במקום הרביעי, עם סכום ייצוגי של 6 מיליון דולר – אבל בדרך הוא עובר את קו 250 המיליון בהכנסות כוללות, מספר שספק אם 'נרניה' או 'קינג קונג' יצליחו להגיע אליו. הארי הרביעי עבר בהכנסותיו את '…והאסיר מאזקבאן', ותוך כמה ימים הוא יעקוף גם את '…וחדר הסודות', ויהפוך לסרט השני הכי מצליח בסדרה, אחרי '…ואבן החכמים'.

באמצע, במקום השלישי, נמצא 'The Family Stone', שזכה בארץ לשם המביך 'עד שהמשפחה תפריד בינינו', כנראה משום שהמפיצים בארץ חששו, ובצדק, שהשם 'פגוש את הסטונס' יגרום לקהל לחשוב שמדובר בסרט תיעודי על להקת רוק מזדקנת. זה עוד סרט שבבסיסו המצב של 'פגוש את ההורים': בת-זוג שמגיעה לפגישה ראשונה עם משפחתו המוזרה של בן-זוגה, לקראת הצעת הנישואין. למרות ההבטחה הלא-מבשרת טובות הזאת (זה לא ש'פגוש את' היה האסון היחיד שהתחיל ככה. בואו לא נשכח את 'חותנת בהפרעה'), מבטיחים לנו שהפעם לא מדובר בקומדית שפוך-את-הכלב-לבית-שימוש, אלא במשהו ריאליסטי ואנושי יותר. רשימת הכוכבים לא כוללת את אדם סנדלר ושיבוטיו, אלא את שרה "קארי" ג'סיקה "בראדשו" פארקר, קלייר דיינס, דיאן קיטון והכוכבת העולה רייצ'ל מקאדאמס. לבמאי קוראים בזוקה. באמת. Thomas Bezucha. זה השם שלו, אבל אני מקווה שזה לא מעיד על טיב הבדיחות בסרט. אז איפה היינו? אה, כן. משפחת סטון, 12.5 מיליון.

מאוכזבי קונג שמחפשים בכל זאת משהו יוצא מגדר הרגיל לנעוץ בו שיניים, או איברים אחרים, ימצאו אותו במקום השמיני. ל'Brokeback Mountain', סרט הבוקרים ההומואים של אנג לי, הת' לדגר וג'ייק ג'ילנהול, יש שם עברי רשמי: 'הר ברוקבק'. ויש לו עוד הרבה יותר. תזכורת: בשבוע שעבר, 'הר ברוקבק' הוקרן בחמישה בתי קולנוע בדיוק, והשיג ממוצע מדהים של מעל 100 אלף דולר לאולם. השבוע הוא נכנס לעשיריה המובילה, עם 2.5 מיליון דולר. תשאלו: אז מה כל כך מרגש בזה? ואני אענה: אז זהו, שהסרט עדיין מוצג במה שנהוג לכנות "הפצה מאוד מצומצמת". הוא הוקרן השבוע ב-69 קולנועים (מקריות, או שהמפיצים ניסו לסייע לכותבי דו"חקואים להמציא בדיחות נמוכות?), והשיג ממוצע של 36 אלף לאולם. אנשים עם יותר סבלנות ממני טוענים שזה הממוצע הגדול ביותר אי פעם לסרט שמוקרן ביותר מ-50 מסכים, ומי אני שאפקפק. יודעים מה, נציג את זה ככה: מקום אחד מתחת 'ברוקבק' השבוע נמצא הסרט 'רק ידידים' (מה קורה פה, שבוע הבדיחות הצפויות הלאומי? אני מסרב בכל תוקף להיכנע לפיתוי!). מספר בתי הקולנוע שבהם הוא מוצג גדול פי 27 מזה של 'ברוקבק'.

בין לבין, 'הר ברוקבק' גם זכה בכמה פרסי "סרט השנה" מטעם איגודי מבקרים שלא מחכים עד שהשנה תיגמר. וגם במספר המועמדויות לגלובוס הזהב, שפורסמו השבוע, הוא מוביל על פייבורייטים כמו 'מינכן' ו'הולך בדרכי'. בקיצור, בכל מה שנוגע למרוץ לאוסקר, נכון לכרגע 'הר ברוקבק' מוביל בהפרש גדול על כל סרט אחר.

השבוע הבא הוא השבוע של כריסטמס, וזה אומר שהעולם הנוצרי ייצא להפסקה (ואני אצטרך לחפור בארכיבים של אתרי בידור תאילנדים כדי למצוא משהו ששווה איזכור ביומית), וגם שסרטים חדשים ייצאו לאקרנים תוך זלזול מופגן בסדר המקובל: ביום רביעי ייצאו הקומדיות 'Fun with Dick and Jane' עם ג'ים קארי, ו'Cheaper by the Dozen 2', שזה, עד להודעה חדשה, '12 במחיר 1 2'; ביום שישי ייצאו 'מינכן' של ספילברג (מאחורי כל הדיבורים יש גם סרט, מסתבר), קומדיית הנכים 'The Ringer', ו'זכרונותיה של גיישה' בהפצה רחבה; וביום ראשון (כן, ראשון) יצטרפו אליהם 'השמועה אומרת ש…', 'המפיקים' ו'קזנובה'. אם מישהו סופר, אז מדובר בשבעה סרטים חדשים בתוך שבוע. תזכורת לעצמי: להשתדל לתת למישהו אחר לכתוב את הדו"חקו של השבוע הבא. מרי כריסטמס!


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. King Kong – 50.1 (66.2)
2. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – 31.8 (113.2)
3. The Family Stone – 12.5 (12.5)
4. Harry Potter and the Goblet of Fire – 6.0 (252.3)
5. Syriana – 5.6 (22.5)
6. Walk the Line – 3.7 (82.6)
7. Yours, Mine and Ours – 3.5 (45.2)
8. Brokeback Mountain – 2.5 (3.5)
9. Just Friends – 2.1 (29.6)
10. Aeon Flux – 1.7 (23.2)