דו"ח קופות שבורות – 18.3.2007

ממאורעות השבוע: ג'רארד באטלר הוחתם על תפקיד ראשי ברימייק ל'בריחה מניו יורק', זאק סניידר הפך פתאום לבמאי-על שכולם מחכים לסרט הבא שלו,"ספארטאנס!" הפך ל-"!You shall not Pass" החדש, מספר ההזמנות מראש לשולחנות הטובים יותר בגיהינום עלה פי כמה, ואיראן מחתה רשמית על הסרט שלטענתה נועד להכפיש אותה בעיני העולם – וכמו ש'בוראט' הוכיח, אין דבר שבריא יותר להכנסותיו של סרט מאשר תגובה ממשלתית זועמת כלשהי. כן, גם השבוע כולם מדברים על '300'.

כצפוי, האפוס-תקופתי-קומיקסי-ממוחשב ספג הידרדרות די תלולה (54%) מהשבוע שעבר, אבל כשנקודת המוצא היא 70 מיליון דולר, זה לא משנה; הוא עדיין משקיף מגבוה על כל יתר הסרטים, עם הכנסות של 33 מיליון דולר. לפני שבועיים בדיוק, 33 מיליון דולר היה נחשב להערכה סולידית לגבי סוף השבוע הראשון של '300'. בינתיים, בתוך שבוע, '300' גם עקף את 'גוסט ריידר' והפך, כמובן מאליו, לסרט המצליח של השנה עד כה, עם הכנסות כוללות של 129 מיליון דולר. והוא לא הסרט היחיד שעבר את ה-100 השבוע: 'Wild Hogs', שממשיך להצליח על אפם ועל חמתם של המבקרים, נשאר במקום השני גם השבוע והגיע ל-104 מיליון בסך הכל.

היו גם סרטים חדשים השבוע, אבל הם היו שוליים יחסית. אל המקום השלישי נכנס 'Premonition' ('תחושה מוקדמת'), מותחן על-טבעי עם סנדרה בולוק (שהוא, אגב, לא רימייק של הסרט היפני באותו שם). תקשיבו לזה: יום אחד, בעלה של סנדרה (ג'וליאן מקמהון) מת בתאונת דרכים, וזה ממש אוי, זה ממש נורא. יום לאחר מכן, היא מופתעת לגלות אותו חי וקיים ואפילו בועט. לבסוף היא מגלה שלוח השנה הפנימי שלה התחרבש, באופן שמזכיר את מה שקרה לביל מוריי ב'לקום אתמול בבוקר': היא איכשהו חווה את ימי חייה בסדר הלא נכון. בקיצור, זה סוג תמוה במיוחד של מסע בזמן. וגם – המבקרים מסכימים פה אחד – דבילי במיוחד. אבל לסרטי מסתורין כאלה, גם כשהעלילה שלהם טיפשית, יש קהל מסוים, כפי שכבר הוכיח 'מספר 23' לא מזמן.

'תחושה מוקדמת' הכניס 18 מיליון דולר בסוף השבוע, מספר שאליו מתלווה נתון שהייתי צריך לבדוק פעמיים כדי להאמין: כמה שזה לא ממש הרבה, זאת הפתיחה הגדולה ביותר בקריירה של סנדרה בולוק. מסתבר שבולוק, כוכבת שמקבלת 10 מיליון דולר לסרט, אף פעם לא ממש הצדיקה את המחיר הזה, לפחות לא בסופי שבוע ראשונים. 'ספיד', 'איזה מין שוטרת', 'הרשת', 'בזמן שישנת' – כולם פתחו עם 15 מיליון דולר ומטה. אז סנדרה יכולה לרשום לעצמה שיא אישי עם 'תחושה מוקדמת', אבל זה ככל הנראה השיא היחיד שהסרט הזה יגיע אליו.

שנת 2007 עד כה היתה רעה מאוד לסרטי אימה, ואין לי מושג למה. כשמדובר באימה, אני מסיר כל יומרה להבין למה מה שקורה קורה, אבל אלה הן העובדות: בשנה שעברה סרטי אימה היו אין. היום הם אאוט. בשלושת החודשים הראשונים של השנה שעברה, חמישה סרטי אימה פתחו עם יותר מ-10 מיליון דולר. בתקופה המקבילה השנה יצאו סרטי אימה מעטים מאוד, רובם נפלו על הפרצוף, ורק אחד מהם ('The Messengers') פתח עם יותר מ-10 מיליון. למה? אין לי שמץ. אבל במקרה של 'Dead Silence', סרט האימה של השבוע, אפשר אולי להבין למה הסרט לא הצליח במיוחד, וזה דבר שהוא חולק עם 'תחושה מוקדמת': הוא פשוט נראה אידיוטי. רוחה של בובנאית מרושעת, שאיבדה את קולה, ממשיכה לרדוף את העיירה שבה גרה דרך מאה בובות, שתוקפות אנשים ותולשות להם את הלשון. או-קיי, מה שתגידו. הסרט לפחות מגיע עם ייחוס: ביים אותו ג'יימס ואן, מי שהמציא את סדרת 'המסור', סדרת האימה המצליחה ביותר כיום. למרות זאת הוא הצטרף לרשימת סרטי האימה הלא מאוד מצליחים של השנה, ונכנס למקום הרביעי עם 7.8 מיליון דולר.

עוד פחות ראוי לציון, במקום החמישי, הוא הסרט 'I Think I Love my Wife', פרוייקט של כריס רוק, שכתב, ביים ומשחק בסרט. יש שחקנים שחולמים לביים את פרוייקט חייהם, איזו סאגה אמריקאית שתיכנס להיכל התהילה (או שלא). כריס רוק עושה סרט על עצמו כגבר נשוי שמתפתה לבגוד באשתו (או שלא). עכשיו, אם הוא רק היה משחק גם את אשתו, בתוך חליפת שומן ענקית, הוא בטח היה מצליח יותר. 'נדמה לי שאני אוהב את אשתי' הכניס 5.7 מיליון דולר, והגיע למקום החמישי.

במקומות האחרונים השבוע נמצאים 'גוסט ריידר', 'זודיאק', 'נורביט' ו'מילים ולחן', ולכולם אתם יכולים כבר לנופף לשלום, כי בשבוע הבא, משום מה, ירד מבול: לא פחות משישה סרטים חדשים יוצאים בבת אחת. 'צבי הנינג'ה' המחודשים והמונפשים, המותחן 'Shooter' עם מארק וואלברג, נציג האימה 'גבעות הפחד 2', 'The Last Mimzy' המסקרן והתמוה, סרט הספורט 'Pride' והדרמה 'Reign Over Me' עם אדם סנדלר. האם מישהו מכולם יאכל בגיהינום?


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. 3OO – 32.9 (129.2)
2. Wild Hogs – 19.1 (104.2)
3. Premonition – 17.6 (17.6)
4. Dead Silence – 7.8 (7.8)
5. I Think I Love My Wife – 5.7 (5.7)
6. Bridge to Terabithia – 5.2 (75.0)
7. Ghost Rider – 4.2 (110.4)
8. Zodiac – 3.3 (29.1)
9. Norbit – 2.8 (92.4)
10. Music and Lyrics – 2.3 (47.5)