דו"ח קופות שבורות – 19.12.2004

הנה עבר לו ה-19 בדצמבר, ואף סרט של 'שר הטבעות' לא יצא לאקרנים. האירוע העצוב והתמוה היכה גלים ברחבי התעשייה ההוליוודית, ומרוב דיכאון כל הסרטים החדשים אכזבו. תופעת לוואי ידועה של 'שר הטבעות' (ו'הארי פוטר', גם) היא שכל סדרת פנטזיה שנכתבה אי פעם נמצאת כרגע בשלב כלשהו של הפקה או טרום-הפקה לקולנוע. בעוד שנה מהיום תגיע לקולנוע הפקת הענק של 'האריה, המכשפה וארון הבגדים', שחברת דיסני מנסה להפוך ל'שר הטבעות' הבא. בינתיים, הקהל נאלץ להסתפק השבוע בדבר הכי דומה שהיה בסביבה: 'סדרה של צרות'.

'סדרה של צרות', או Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events, היא סדרת ספרי ילדים קודרת ואכזרית, או לפחות ככה למוני סניקט כל הזמן טוען. שלושת היתומים גיבורי הסדרה נודדים בין משפחות אמנות ומנוכל לנוכל, אבל משום מה כל זה משעשע. ארבעת הספרים הראשונים בסדרה (שבניגוד בולט ל'הארי פוטר', הם מאוד קצרים) אוגדו לסרט אחד, בתקווה, מן הסתם, שבהמשך אפשר יהיה לעשות משהו עם הספרים האחרים. טרילוגיה, או משהו.

אחד מקרובי המשפחה אליו נודדים הילדים הוא הרוזן אולף, אדם טוב לב, נדיב ונאה מאין כמוהו (כפי שמפורט באתר הפרטי שלו) שמנסה לעשוק אותם. בסרט – או לפחות בטריילרים – אולף מקבל את מרבית תשומת הלב, בעיקר משום שהוא ג'ים קארי. עוד ניתן למצוא בסרט את מריל סטריפ, וכמובן, ג'וד לאו. אומרים שיש שם גם את שלושת הילדים, אבל אליהם לאף אחד אין זמן.

'סדרה של צרות' נמצא במקום הראשון, אבל כרגיל, זה לא המקום שמשנה, אלא מה שהביא אותך אליו. הסרט הכניס השבוע 30 מיליון דולר, וגם אם זה לא כל כך מעט, זה לא מספיק. הוא משווק בעיקר כסרט של ג'ים קארי, אבל לג'ים קארי כבר רשומים בקורות החיים 'אייס ונטורה 2' (פתיחה של 37 מיליון דולר, ככל שזה לא יאומן), 'המופע של טרומן' (31 מיליון), 'הגרינץ" (55 מיליון) ו'ברוס הגדול מכולם' (67 מיליון), כך ש-30 מיליון עבורו הם לא ממש סיבה לחגיגה, אלא אם כבר – די להיפך. בהתחשב בתקציב הסרט, בסביבות המאה והרבה, ברור שציפו ממנו ליותר.

לגבי ג'וד לאו – השבוע הוא סוגר הופעות בשישה סרטים בתוך שלושה חודשים. השאלה היא איזה סרטים: 'סקיי קפטן', 'אני הקאביז', 'אלפי לא בנוי לקשר', 'קרוב יותר', ועכשיו 'סדרה של צרות'. אין ספק שיש לו טעם, ללאו, אבל מבחינה קופתית, כל הסרטים האלה היו אכזבה גדולה יותר או פחות. נשאר לו עוד סרט אחד השנה – 'הטייס', שבו הוא מתארח לרגע. הסרט יצא השבוע בהפצה מאוד מוגבלת (שמונה בתי קולנוע). אם גם הוא יאכזב, אפשר יהיה להכריז על לידתה של קללת ג'וד לאו.

במקום השני נמצא 'אושן 12', ושוב, צריך להסתכל באותיות הקטנות כדי לראות בדיוק מה זה אומר. הסרט התחיל עם סכום כמעט זהה לזה של 'אושן 11': שניהם עשו 39 נקודה משהו מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלהם. אבל בעוד 'אושן 11' הכניס בזמנו – לפני שלוש שנים – 22 מיליון דולר בסוף השבוע השני שלו, '12' הגיע רק ל-18 מיליון. לא הבדל גדול? באחוזים זה נשמע יותר מרשים: 'אושן 11' ירד בסוף השבוע השני שלו ב-42%, ו-'12' – ב-54%. זה לא מבשר טובות עבור הסרט: אם המגמה הזאת תמשיך, הוא יסיים את הקריירה עם הרבה פחות מה-185 מיליון דולר של 'אושן 11'. צרות של עשירים.

'Spanglish' – כלומר, 'ספרנגלית', שפה הדומה להיבריש, אבל בספרדית – מצטרף לרשימת המאכזבים. הסרט עורר ציפיות ולו בשל היותו סרט של ג'יימס ל. ברוקס, מהבמאים המעצבנים האלה שלוקחים זמן, הרבה זמן, בין סרט לסרט. בתור במאי, הוא התחיל את הקריירה עם 'תנאים של חיבה' בשנת 1983, ומאז הספיק לעשות ארבעה סרטים תמימים. הסרט הקודם שלו היה 'הכי טוב שיש', שזכה במספר אוסקרים ובצדק, אבל זה היה ב-1997. אז אפשר להבין את ההתרגשות סביב כל סרט שנושא את השם שלו, ואם מתברר שזו בסך הכל קומדיה משפחתית-רומנטית כזו, אז נו, זו בטח קומדיה עם משהו מיוחד, נכון? משהו שיבדיל אותה מכל הזבל הרגיל ויהפוך אותה לסרט של ג'יימס ל. ברוקס. אפילו אם משתתף בה אדם סנדלר.

פז וגה, הכוכבת הספרדיה מ'סקס ולוסיה', שהופיעה לרגעים ספורים גם ב'דבר אליה', היא מקסיקנית שעוברת את הגבול אל קליפורניה ביחד עם בתה הקטנה, ומוצאת עבודה אצל זוג יאפים אמריקאיים – היא טיאה ליאונה, הוא סנדלר. יש מפגש תרבויות, הם לומדים להכיר זה את זה, רגעים מרגשים והכל. אבל משום מה, 'הכי טוב שיש' זה לא. המבקרים חלוקים בדעותיהם בשאלה האם הסרט יותר נוסחתי או יותר אמיתי, ועד כמה הוא מצחיק, אם בכלל. בקופות הסרט הכניס 8.8 מיליון דולר, מספיק בקושי למקום שלישי.

ואם שני הסרטים שנתלו בהם ציפיות גבוהות אכזבו קצת, הסרט שבו לא נתלו ציפיות בכלל פשוט נעלם. 'Flight of the Phoenix' הוא סרט הרפתקאות שבו המטוס של דניס קווייד וחברים מתרסק בלב המדבר המונגולי (לגמלים שלום), וכדי לצאת משם בשלום, הם שולפים רעיון – לבנות מהריסות המטוס מטוס חדש. קטן יותר, כלומר. 5 מיליון דולר, מקום שמיני, ושבוע ראשון בטבלה שהוא כנראה גם האחרון.

במקום הרביעי, כמו בשבוע שעבר וכמו בשבוע שלפניו, נמצא 'רכבת לקוטב'. וכמו בשבועיים הקודמים, הוא סופג ירידה זעומה בהכנסותיו. בטור הסכום המצטבר, 'רכבת' הגיע ל-123 מיליון דולר, וכריסטמס כבר בפתח, כך שיהיה עוד הרבה. 'בלייד: טריניטי' מתנהג כמו סרט המשך מאכזב וצונח מטה מטה.

בשבוע הבא כריסטמס! ובכריסטמס, כידוע, מקבלים הרבה מתנות מקרובי משפחה רחוקים שאין להם מושג מה אתה באמת רוצה. נקבל את סרט ההמשך המצער ל'פגוש את ההורים', גרסה מצולמת לסדרת הילדים הנוסטלגית 'Fat Albert', סרט האימה הספרדי 'חושך', ו'פנטום האופרה' שנזכר לפרוש את גלימתו (והפצתו) שבועות אחרי שאצלנו הוא כבר מוקרן תחת כל עץ רענן.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Lemony Snickets' A Series of Unfortunate Events – 1 30.0 (30.0)
2. Ocean's Twelve – 18.1 (68.5)
3. Spanglish – 8.8 (8.8)
4. The Polar Express – 8.4 (123.4)
5. Blade: Trinity – 6.8 (35.6)
6. National Treasure – 6.0 (132.7)
7. Christmas with the Kranks – 5.4 (62.0)
8. The Flight of the Poenix – 5.0 (5.0)
9. Closer – 3.4 (18.8)
10. The Incredibles – 3.1 (237.0)