דו"ח קופות שבורות – 19.7.2009

שישה עברו; עוד שניים בדרך. עוד סרט הארי פוטר הגיע לקולנועים, ואיתו ערמה גדולה של כסף. עכשיו כשנשאר רק 'הארי פוטר ואוצרות המוות' (שיחולק בקולנוע לשני סרטים), כבר ברור שהסדרה הזאת לא הולכת ליפול, והיא תישאר עד סופה אחת הסדרות המצליחות ביותר בתולדות הקולנוע. לא שזה מפתיע מישהו.

השאלה היא רק איך הארי פוטר החדש מצליח ביחס לקודמיו. והתשובה היא: לא רע בכלל. באופן מאוד מפתיע, 'הארי פוטר והנסיך חצוי הדם' רשם מיד כשיצא לאקרנים שיא של כל הזמנים: הסרט יצא, פורמלית, ביום רביעי – מה שאומר, כפי שמקובל במקרים של בלוקבאסטרים עם הרבה הייפ, שההקרנות התחילו למעשה בחצות של יום שלישי. מאותן הקרנות של אחרי חצות בלבד – במהלך שש השעות הראשונות להקרנתו – הסרט הכניס 22.2 מיליון דולר. בכך הוא לא רק עקף את הסרט הקודם בסדרה (שהכניס בתקופה המקבילה 12 מיליון דולר), אלא גם את 'רובוטריקים' (16 מיליון) ואפילו את 'האביר האפל', המחזיק הקודם בשיא הזה, כמו גם בכמעט כל שיא קופתי אחר (18.5 מיליון). לרגע היה נדמה שהפוטר הזה יהיה גדול הרבה יותר מכל אלה שקדמו לו.

מתברר שזה לא היה המצב; הסיבה להכנסות חצות הגדולות במיוחד של הסרט היא, אולי, שהמעריצים שגדלו על פוטר הגיעו לגיל שבו מותר להם להישאר ערים עד מאוחר. ב-24 השעות הראשונות להקרנתו הסרט הכניס 58 מיליון דולר – סכום אדיר, אין ויכוח, אבל לא שיא של כל הזמנים. ברשימת הימים הבודדים הגדולים ביותר אי פעם הוא נמצא במקום הרביעי, מתחת ל'אביר האפל' ול'רובוטריקים 2' (וגם ל'ספיידרמן 3'). מצד שני, זה היה שיא חדש עבור סרטי הסדרה.

המגמה הזאת המשיכה גם בימים הבאים: ביום חמישי הארי והנסיך הכניסו עוד 22 מיליון דולר; בסוף השבוע – 77.8 מיליון. בסך הכל, אחרי חמישה ימים, ההכנסות של הפוטר השישי עומדות על 158 מיליון דולר, לעומת 140 מיליון שהשיג הסרט הקודם בסדרה, בתקופה המקבילה בדיוק לפני שנתיים. ובכלל, זאת הפתיחה הטובה ביותר בתולדות הסדרה: לכמה מהם אמנם היה סופ"ש ראשון גדול יותר, אבל אם מתייחסים לשלושת הימים הראשונים – הפוטר החדש מביס גם את 'הארי פוטר וגביע האש'. רק אם מכניסים גם את האינפלציה המעצבנת לחישוב, הסרט הראשון בסדרה עדיין מחזיק בשיא של הפתיחה הגדולה ביותר. הארי פוטר הוא תופעה כלל-עולמית, לא רק אמריקאית, ובמשך חמשת הימים הראשונים הוא הכניס בכל העולם כמעט 400 מיליון דולר. נראה שבארה"ב, הארי לא יוכל לקחת מ'רובוטריקים 2' את תואר הסרט המצליח של הקיץ – אבל בעולם כולו, הוא ייקח גם ייקח. השאלה היא האם הוא יצליח להיות הסרט הראשון בסדרה (והחמישי בכלל) שחוצה את קו המיליארד.

בתחום הדברים שאינם הארי פוטר: כפי שהיה צפוי שיקרה, 'ברונו' לא סתם עזב את המקום הראשון, אלא צנח ממנו. הוא נחת במקום הרביעי, עם ירידה של 73% (whoa) בהכנסותיו. אפילו היום נדיר לראות נפילה כל כך תלולה. על ההכנסות של 'בוראט' ברונו יכול רק לחלום. 'עידן הקרח' זכה מן ההפקר ונשאר במקום השני, בעוד בארץ הוא הופך לשובר קופות ענק – מה שכנראה מוכיח שמה שאתה צריך לעשות כדי להיות להיט בארץ הוא להיות סרט לילדים ולצאת בתחילת החופש הגדול, ולא יותר מזה. 'רובוטריקים', במקום השלישי, הגיע להכנסות מצטברות של 363 מיליון דולר.

פזמון חוזר: הירידה הקטנה ביותר גם השבוע היא של 'הנגאובר' (8 מיליון, ו-235 מיליון דולר במצטבר), אבל בינו לבין סרטי הענק יש עוד קומדיה אחת מצליחה שהתעלמנו ממנה כמעט לגמרי: 'ההצעה'. בלי לעשות הרבה גלים, הסרט הזה מוצג כבר חמישה שבועות, יורד בחן, והשבוע הגיע כבר להכנסות כוללות של 128 מיליון דולר – לא 'הנגאובר', אבל יותר מ'שליחות קטלנית: התעוררות' ועוד כמה סרטי קיץ שלא ממש הצליחו כמצופה.

בסוף השבוע הזה מגיע אלינו סוף סוף 'למעלה', אחרי שמונה שבועות בקולנועים האמריקאיים, שבהם הכניס כבר 279 מיליון דולר.

'הארי פוטר' היה סרט הענק האחרון של הקיץ, ובשבוע הבא יש שורה של סרטים בממדים שפויים יותר: 'כח-G', סרט הילדים על אוגרים מרגלים, הקומדיה הרומנטית 'האמת המכוערת' וסרט האימה 'Orphan'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Harry Potter and the Half-Blood Prince – 77.8 (158.0)
2. Ice Age – Dawn of the Dinosaurs – 17.6 (151.9)
3. Transformers: Revenge of the Fallen – 13.7 (363.8)
4. Bruno – 8.3 (49.5)
5. The Proposal – 8.3 (128.1)
6. The Hangover – 8.2 (235.7)
7. Public Enemies – 7.7 (79.6)
8. Up – 3.2 (279.6)
9. My Sister's Keeper – 2.8 (41.5)
10. I Love You, Beth Cooper – 2.8 (10.4)