דו"ח קופות שבורות – 19.8.2007

המנצחים הגדולים של הקיץ הזה הם לא ספיידרמן, לא שרק ולא מייקל ביי. האנשים שבאמת זכו בכל הקופה הקיץ הזה הם ג'אד אפטאו, סת' רוגן וג'ונה היל. ואם אתם לא בטוחים שאתם יודעים מאיפה בדיוק אתם מכירים את השמות האלה – זה בסדר.

היו הרבה סרטים מצליחים השנה, כידוע, אבל שום דבר מזה לא היה מפתיע. העובדה ש'ספיידרמן 3' הכניס 300 מיליון דולר היא לא בדיוק שוק. 'רובוטריקים' הצליחו יותר מהצפוי, אבל גם זה לא היה נורא מפתיע. ההצלחה הכי מפתיעה של השנה היתה 'Knocked Up', או כמו שקוראים לו בעברית מהשבוע, 'הדייט שתקע אותי'. ל'Knocked Up' יש סרט-אח, שחולק איתו בין השאר את העובדה ששניהם קיבלו בארץ שמות מעוררי הקאה. לסרט השני קוראים 'Superbad', או בעברית (בשלב זה אולי כדאי שתתרחקו קצת מהמקלדת), 'חרמן על הזמן'. יש לציין שזו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה שמו האנגלי של סרט מהווה חוות דעת מדויקת על השם העברי. חוץ מזה, לשני הסרטים יש עוד הרבה במשותף: שניהם נחשבים לקומדיות "גסות", שניהם מדורגים R, שניהם היו זולים להפקה (20-30 מיליון דולר), שניהם קיבלו ביקורות מצוינות, ושניהם פרי היצירה של אותם אנשים, פחות או יותר. ג'אד אפטאו, הבמאי של הזה עם הדייט, הפיק את הזה עם החרמן; סת' רוגן, שכיכב ב'הדייט', משתתף ב'חרמן' בתפקיד קטן, וגם כתב את הסרט; וג'ונה היל, שמככב ב'חרמן' כדמות בשם סת', השתתף גם ב'הדייט' בתפקיד משנה. בקיצור, זו חבורה אחת, והחל מהקיץ הם גם חבורה מאוד מצליחה.

הסרט ההוא שנגמר ב'אותי' היה הפתעה גדולה כשפתח עם 30 מיליון דולר, לפני חודשיים – עבור קומדיה בלי כוכבים, זה המון. בהמשך, הסרט התברר כעמיד יותר מכל בלוקבאסטר אחר השנה, והיום כבר יש לו בקופה כמעט 150 מיליון דולר. הסרט שנגמר ב'על הזמן' השווה את סכום הפתיחה שהשיג ההוא עם הדייט, ואפילו התעלה עליו מעט – 33 מיליון דולר. אם להיט מפתיע אחד בשנה זה מצוין, שני להיטים כאלה תוך חודשיים זה כבר תופעה. והקטע הוא שחבורת אפטאו ושות' לא עוצרת לנוח: אפטאו כתב והפיק גם את 'Walk Hard', הפארודיה על ביוגרפיות מוזיקליות עם ג'ון סי. ריילי שתצא בדצמבר, והסרט שאחריו, 'The Pineapple Express' – שאמור לצאת כבר בקיץ הבא – כבר כמעט מוכן ומקבל תגובות נלהבות בהקרנות מבחן. שורה תחתונה: אפטאו הוא המלך, השתחוו לו.

כמו 'הדייט' לפניו, גם הסרט עם השם המפגר על הזמן לא נראה, על פניו, כמו שום דבר מיוחד. זאת נשמעת כמו קומדיה סטנדרטית מז'אנר יורמים-חרמנים-מנסים-להשיג-סקס, המוכר גם כ'אמריקן פאי'. רק מה, 'אמריקן פאי' פתח בזמנו עם 18 מיליון דולר בלבד – וזה נגמר בשני סרטי המשך בקולנוע, ועוד מיליונתאלפים בוידאו. לכו תדעו לאן 'סופרבאד' יגיע. גם המבקרים, כאמור, אומרים שלמרות הבדיחות הגסות (והמצחיקות) לסרט יש גם לב רחב, וזה עניין שאומר דרשני: מאז תחילת יולי, בכל שבוע יצא לפחות סרט אחד שקיבל תגובה ביקורתית אוהדת מאוד. מוזר. הסרט עם השם המגעיל שחבל על הזמן ייצא בארץ ב-26 בספטמבר.

עוד תופעה מעניינת שמתרחשת מאז תחילת יולי לפחות היא שכמעט וכבר לא קיימים סרטים קצת-מצליחים. כמעט כל סרט שיצא היה או הצלחה גדולה (30, 50 או 70 מיליון דולר), או פלופ (10 ומטה), בלי שום דבר באמצע. גם השבוע זה המצב: אם 'הילדים בארץ הם כל כך אידיוטים שהם ילכו לכל סרט שבו מוזכרת המילה חרמן מתוך תקווה שיהיו בו ציצים' הוא הסרט המצליח של השבוע, 'The Invasion' הוא הכישלון. כשלון רציני מאוד, במקרה הזה. לסרט היה פוטנציאל: אוליבר הירשביגל, הבמאי הגרמני של 'הנפילה', מביים את סרטו האמריקאי הראשון, עם ניקול קידמן ודניאל קרייג. זאת גרסה רביעית ל'פלישת חוטפי הגופות'. כל אחד מהסרטים עסק בפלישה שקטה מהחלל, כשהפולשים הופכים את בני האדם, בזה אחר זה, לשיבוטים חסרי רגש. במקרה הזה, הפולשים מגיעים כטפילים על אסטרונאוטים שחוזרים מהחלל, ומשם עוברים כמגפה מאדם לאדם, ורק ניקול קידמן יכולה לעצור אותם, משום מה.

אבל אז קרה אותו סיפור מוכר, שהציניים בינינו יכנו "פלישת חוטפי הסרטים": האולפן ראה את הסרט שהירשביגל יצר, ולא אהב אותו. אז הם לקחו לו אותו, שינו אותו והפכו אותו לשיבוט חסר נשמה. האחים וושאבסקי ('מטריקס') והבמאי השותף שלהם, ג'יימס מקטיג ('ונדטה') הובאו לסרט כדי לכתוב ולביים סצינות חדשות, ועל פי השמועות צילמו כמעט את כולו מחדש. נורא קל להאשים את האולפן חסר הנשמה, אבל האמת היא שאי אפשר לדעת אם זו אשמתו של הירשביגל, של האולפן או של הוושאבסקים. אבל בכל מקרה 'הפלישה' לא יצא מוצלח, משום בחינה. המבקרים רואים בו יציר מעבדה טיפשי, צפוי, לא מפחיד ולא מעניין, והציבור הרחב פשוט התעלם. הסרט פתח עם 6 מיליון דולר, כנגד תקציב של 80 מיליון, ועכשיו אוהדי 'אבק כוכבים' יכולים לפחות להתנחם בכך שיש סרט שנמצא יותר בצרות.

באחד המהלכים הכי פחות מפתיעים בהיסטוריה, 'שעת שיא 3' נפל ב-57% בסוף השבוע השני שלו, ל-21 מיליון דולר. הכנסותיו הכוללות עומדות עכשיו על 88 מיליון. כבר אין לו סיכוי לעקוף את הכנסות הסרט הראשון בסדרה (144 מיליון). מסקנה: לפנינו הסרט הפחות מצליח בשלישיה. טיפה מתחתיו, 'זהות אבודה' השיג 20 מיליון בסוף השבוע השלישי שלו, ויורד לאט יחסית. מסקנה: לפנינו הסרט המצליח ביותר בשלישיה. אבל את זה כבר ידענו. ובפינת המספרים העגולים: 'היירספריי' הגיע ל-100 מיליון דולר.

בשבוע הבא כבר ממש מריחים את תחילת הלימודים, והסרטים מצטנעים בהתאם: 'יומני האומנת' שבו סקרלט ג'והנסן משגיחה על הילדים, 'War' ('מחסל פראי') שבו ג'ייסון סטטהאם וג'ט לי הולכים מכות, 'Resurrecting the Champ' שבו סמואל ל. ג'קסון וג'וש הארטנט מתאגרפים, ו'החופשה של בין' שבו שאר העולם אומר לאמריקה "עכשיו נזכרתם?".


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Superbad – 33.1 (33.1)
2. Rush Hour 3 – 21.4 (87.7)
3. The Bourne Ultimatum – 19.0 (163.8)
4. The Simpsons Movie – 6.7 (165.1)
5. The Invasion – 5.9 (5.9)
6. Stardust – 5.7 (19.5)
7. Hairspray – 4.3 (100.6)
8. Underdog – 3.6 (31.7)
9. Harry Potter and the Order of the Phoenix – 3.5 (278.6)
10. I Now Pronounce You Chuck and Larry – 3.5 (110.4)