דו"ח קופות שבורות – 20.2.2005

דז'ה וו! לא ראיתי אותך כבר באיזה מקום?האם החורף כבר מאחורינו והקיץ הגיע? כל סרטי האימה הגרועים כבר היו, כל סרטי הילדים שלא יעשו כסף באף תקופה אחרת בשנה כבר יצאו, והנה הגענו אל הסרטים הטובים והבלוקבסטרים? לא ממש, האמת. סביר יותר להניח שמה שעבר על הקופות בארה"ב השנה דומה לסוף השבוע הקיצי שעבר גם עלינו באמצע החורף. קצת קיץ באמצע החורף, מה רע?

'קונסטנטין' היה אמור להיות הסרט שיתפוס את המקום הראשון בלי בעיות מיוחדות השבוע. זה אולי לא סרט-קומיקס קלאסי, אבל יש בו הרבה פעלולים ואת קיאנו ריבס, והשילוב הזה כבר הוכיח את עצמו בעבר.
ובאמת, הפתיחה של 'קונסטנטין' היתה בסדר גמור ואף למעלה מזה: טיפה מתחת ל-30 מיליון עבור הימים שישי-ראשון.

קונסטנטין הוא בלש/קוסם/עוסק בנסתר (מחק את המיותר), שיודע לא רק לתקשר עם שדים ורוחות מהעולם הבא, אלא גם לחסל אותם, אם צריך. בסרט פונה אליו השוטרת רייצ'ל ווייז, כדי שיעזור לה לפענח את הרצח/התאבדות של אחותה – גם היא רייצ'ל ווייז). 'קונסטנטין' מבוסס, פורמלית לפחות, על דמותו של ג'ון קונסטנטין – מתוך הקומיקס 'Hellbalzer', אבל הדמיון ככל הנראה נפסק בשם הסרט. קונסטנטין של הקומיקס הוא בריטי, בלונדיני וזועף. זה של הסרט הוא קיאנו ריבס. שלא במפתיע, מסתמנת מגמה: ככל שהצופה מכיר ואוהב יותר את הקומיקס 'Hellblazer' . ככה הוא אוהב את הסרט פחות. אבל אלה שאינם מכירים את הקומיקס דווקא יוצאים די מרוצים: לא סביר שהסרט יהיה מועמד לאוסקר של השנה הבאה, אבל בתחומו הוא נחשב לבסדר.

אבל כל זה לא הספיק: ה-29.7 של 'קונסטנטין' הביאו אותו רק למקום השני. המקום הראשון עדיין שייך לוויל סמית וההיצ' שלו. להשיג 45 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון זה נחמד; לרדת אחר כך בשבוע השני ב-27% בלבד, זה כבר נפלא. הקומדיה הרומנטית של וויל סמית הגיעה להישג הזה, מה שבטח הוסיף לסמית עוד כמה מיליונים למשכורת על הסרט הבא שלו. בסך הכל הסרט הגיע עד עכשיו להכנסות של 89.7 מיליון דולר, ועוד רבה היא הדרך. שניהם, גם 'היצ" וגם 'קונסטנטין' יגיעו לבתי הקולנוע בארץ בסוף השבוע הנוכחי.

במקום השלישי נמצא סרט בשם 'Because of Winn-Dixie', שהוא כנראה לא גרוע כמו שמשתמע מהטריילר שלו. לא חכמה גדולה, מכיוון שאין הרבה דברים בעולם שהם גרועים יותר מהטריילר של הסרט הזה, בכיכובו של הכלב עם החיוך השטני. גם סכום ההכנסות שלו בסוף השבוע הוא לא כל כך רע – 10 מיליון וקצת. הסרט מספר על ילדה עצובה ובודדה שכדרכן של ילדות עצובות ובודדות, מאמצת כלב נטוש וקוראת לו על שם סופרמרקט. לכלב, מסתבר, יש כשרון יוצא דופן לגרום לדברים טובים לקרות סביבו, ואכן מספר ימים אחרי אימוצו, הילדה משלימה עם אביה, האנשים מסביבה לומדים להכיר ולאהוב זה את זה והשלום מגיע למזרח התיכון. על פי החיוך מבשר הרעות של הכלב, בסוף הסרט מתברר שהוא בעצם השטן במסווה, ועל כל אותם דברים טובים כביכול שקורים הוא דורש את נשמתה בת האלמוות של הילדה. הסצינה הזאת כנראה נחתכה מהסרט (וחבל), אחרת המבקרים כבר היו מזכירים משהו בקשר לסוף מעורר המחלוקת של הסרט. אבל הם לכל היותר מתלוננים שהסרט לא החליט אם הוא רוצה להיות קומדיה מטורפת או דרמה מרגשת. נו טוב.

את 'המסכה חוזרת' אפשר להכניס, לצד 'אשה חתול', 'הנוסע השמיני נגד הטורף' ועוד סרטים מובחרים, לקטגורית "מה חשבתם?!". הסרט המקורי מ-1995, עם ג'ים קארי (וקמרון דיאז בסרטה הראשון) היה גרוע, אבל עשה די הרבה כסף. איכשהו מישהו החליט שזה מספיק כדי להצדיק המשכון, 10 שנים אחר כך, בלי הכוכב הראשי אבל עם שורה של שחקנים, ולחשוב שזה מתכון לעשיית כסף. מפתיע מישהו שזה לא בדיוק עבד? מסכתו של האל לוקי (אותו משחק בסרט אלן קאמינג, נייטקרולר ב'אקס-מן') מגיעה הפעם לבנו התינוק של ג'יימי קנדי (רנדי, איש הוידאו מטרילוגית "צעקה"), שמפתח בעקבות כך התנהגות של דמות בסרט מצויר, ושוב הפעלולים הממוחשבים משתוללים. 'המסכה חוזרת', שהפקתו עלתה 84 מיליון דולר, עשה 7 וחצי מיליון דולר בסוף השבוע הראשון. על טעויות משלמים.

המספרים הזוכים בחידון "באיזה מקומות יהיו השבוע המועמדים לאוסקר" הם 5, 9, 11 ו-14.

בשבוע הבא: באמת כבר הרבה זמן לא היה לנו סרט אימה. סרט אנשי-הזאב 'הקללה' של ווס קרייבן, בכיכובה של כריסטינה ריצ'י, ישלים את החסר. עוד יצא 'Man of the House', קומדיה נוראית למראה עם טומי לי ג'ונס וחבורות מעודדות.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Hitch – 31.4 (89.7)
2. Constantine – 29.7 (29.7)
3. Because of Winn-Dixie – 10.4 (10.4)
4. Son of the Mask – 7.5 (7.5)
5. Million Dollar Baby – 6.8 (54.3)
6. Are We There Yet? – 6.3 (69.3)
7. Boogeyman – 5.3 (41.0)
9. The Aviator – 4.2 (88.1)
8. Pooh's Heffalump Movie – 4.1 (11.4)
10. The Wedding Date – 3.9 (25.3)