דו"ח קופות שבורות – 20.4.2004

הוראות שימוש: א. הוצא את החרב מאריזתה. ב. השחל בחוזקה את צידה החד של החרב אל הקורבן.'הפסיון של ישו' הוא סרט גזעני.
ואיך אפשר לדעת את זה? כי אמנם בשבוע שעבר, לרגל הפסחא, הוא זינק למקום הראשון בטבלה, אבל אז הוא עשה טעות. טעות חמורה מאוד: הוא הביע שאט נפש מהדם הלא טהור של או-רן אישיי.
טראח! הלך לו הראש. ישו המסכן (מסכן? שום מסכן! מגיע לו!) התגלגל לתחתית הטבלה, עד שאפילו ערמת הגופות של חיילי הקרב ב'אלאמו' נמצאת מעליו. אבל, איך אמר כמעט-ישו אחר: Always look on the bright side of death. ובהחלט יש כזה: אחרי הכל, בעצם זה ש'הפסיון' נפל מהמקום הראשון לעשירי(!) תוך שבוע אחד, הוא שבר עוד שיא…

אבל, חברים, השבוע אף אחד לא מתעניין בישו. השבוע הוא שבוע ההכתרה של קוונטין טרנטינו ואומה ת'ורמן. כן, הכלה חזרה, והיא לא שכחה להביא איתה את החרב המהוללת שלה, זו שעשה לה האומן האטורי האנזו. החלק השני של 'להרוג את ביל' מביא איתו פחות דם, אבל יותר עלילה, ובאופן כללי הוא מהווה סיום הולם לסיפורה של המתנקשת שמעסיקה ניסה להרוג אותה, אבל הצליח "רק" להכניס אותה לתרדמת, ולגרום לה לתאוות דם ונקם.

אז נכון, חגיגת האלימות של החלק הראשון מן הסתם הבריחה כמה צופים מהסרט, אבל החלק הראשון, או יותר נכון – הדיוידי שלו, שיצא ממש בימים האחרונים, הוא גם זה שהגדיל את ההיסטריה התקשורתית סביב 'להרוג את ביל – פרק 2', כך שבשורה התחתונה, No harm done.

המבקרים האמריקאיים חוגגים על הסרט, ודי בצדק. התשבוחות שלהם עפות מקיר לקיר, ורק מדי פעם עוד נשמע קול חלוש שטוען שב'להרוג את ביל' השני יש כמה רגעים מתים (מה שנכון), ושהשלם אינו עולה על סכום חלקיו (גם נכון). ובכלל, אין סיבה שנתחשב הפעם בדעתם של המבקרים האמריקאיים – לא אחרי שהם התעלמו בגסות כזו מדריל האנה, שנותנת פייט חזק לאומה ת'ורמן בקרב על התואר "מדהימה".
בכל מקרה, לכם זה לא צריך לשנות – הסרט מגיע אלינו בסוף השבוע הקרוב. לכו לראות.

במקום השני נמצא 'המעניש', שניסה להיות הדבר הגדול הבא, ולרוע מזלו יצא בתזמון גרוע. אבל זה לא ש'המעניש' מקופח. הוא התחרה באומה ת'ורמן על אותו קהל יעד, ובהתחשב בכך (ובתקציב היחסית נמוך שלו), הישגיו בקופות – כמעט 14 מיליון דולר – יפים מאוד.

'המעניש' הוא גיבור מסוג אחר: אין לו כוחות על, רק שכל, ושנים של אימונים ולחימה. כרגיל אצל גיבורים מסוגו, ובמיוחד אצל חבריו לחוברות הקומיקס של חברת מארוול, הוא נחוש בדעתו למגר את חוסר הצדק מעל פני האדמה. כיוון שחוסר הצדק הנוכחי מגולם על ידי ג'ון טרוולטה, באמת שאין לי טענות נגד מטרותיו הצודקות של 'המעניש', ואני אף מוכנה לעזור לו בכל דרך שיחפוץ.

באופן צפוי מאוד, המבקרים לא אוהדים את הסרט. הם אומרים אמנם שהשחקנים נהדרים כולם, אבל לא מצוינים עד כדי שיוכלו להציל את התסריט הכה נוסחתי. מצד שני, גם כאן צריך להסתכל על הצד הטוב של החיים: אפילו המבקרים הביקורתיים ביותר מודים שהגרסה הנוכחית לדמותו של 'המעניש' טובה לאין שיעור מזו שעשה דולף לנדגרן בשנת 89'.

מחוץ לטבלה, עם הפצה סולידית של כ-1,000 קולנועים, נמצאות ניה ורדלוס ('החתונה היוונית שלי') וטוני קולט ('רווק פלוס ילד', 'החוש השישי'), הן 'קוני וקרלה'. הזמרות הכושלות קוני וקרלה לא התכוונו, אבל היו עדות לעסקים לא כל כך נעימים של המאפיה. עכשיו הן צריכות לברוח, ולשם כך הן מתחפשות לדראג-קווינס, ומוצאות מקלט בקהילת הדראג של לוס אנג'לס. כצפוי במקרים כאלה, מהר מאוד יש למישהי מהן תסבוכת רומנטית עם בחור סטרייט, או אם לדייק – עם דייויד דוכובני.

הסרט ניסה לשווא את עצמו כ'החתונה היוונית' הבא (כולל ההפצה הלא רחבה בתחילת הדרך), אבל הביקורות לא מתלהבות ממנו, וכמוהן גם הקהל. אלינו תגענה הבנות בעוד כחודש, ב-13 במאי.

בשבוע הבא, ג'ניפר גארנר מנסה להתחיל קריירה קולנועית כמו טום הנקס, רק הפוך, עם הקומדיה '13 הופכת ל-30' (ובואו נקווה שזה תרגום לא רשמי), דנזל וושינגטון, 'Man on Fire', לא שם לב שהיו לנו מספיק נקמות השבוע וינסה לעניין אותנו בנקמה הספציפית שלו, וגם 'Clifford's Really Big Movie', סרט אנימציה על כלב אדום וגדול, ייצא בהפצה מוגבלת.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך סוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Kill Bill Vol. 2 – 25.1 (25.1)
2. The Punisher – 13.8 (13.8)
3. Johnson Family Vacation – 5.9 (20.1)
4. Hellboy – 5.7 (50.3)
5. Home on the Range – 5.5 (37.8)
6. Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed – 5.2 (72.3)
7. Walking Tall – 4.6 (36.6)
8. Ella Enchanted – 4.2 (13.6)
9. The Alamo – 4.1 (16.4)
10. The Passion of the Christ – 4.1 (360.8)