דו"ח קופות שבורות – 20.8.2006

אז מה, נחשים על מטוס, הא?

סמואל אמר: מי שנתקף, בכל פעם שהוא שומע את צירוף המילים 'נחשים על מטוס', בדחף לצעוק "Snakes! On a Plane!" – ירים את ידו. תודה, אתם יכולים להוריד. סמואל אמר: מי שכל עניין המטוסים והנחשים כבר יצא לו מהאוזניים, ירים את ידו. תודה. סמואל אמר: מי שהמושג 'נחשים על מטוס' לא אומר לו כלום – או, אולי, שמע שיש איזה סרט כזה – ירים את ידו. הממ. אוקיי, אני מניח שלא רבים מהקוראים של הדו"חקו הזה הרימו ידיים עכשיו (כמובן, בהנחה המופרכת שיש בכלל מישהו שמשחק ב"סמואל אמר" מול מסך מחשב), אבל זאת בדיוק הנקודה: אנשים שקוראים אתרי קולנוע ובלוגים באינטרנט יודעים מה זה 'נחשים על המטוס'. אנשים שלא – לא בהכרח יודעים. והם הרוב.

החיים זה לא אינטרנט. זה השיעור שלמדו השבוע מפיצי 'נחשים על המטוס'. הבדיחה הפרטית שהפכה לתופעה שהפכה לקמפיין פרסום שהפך לקאלט, הכל מסביב לשמו של 'נחשים על המטוס', שכנע רבים משוכני האינטרנט שהסרט הזה באמת הולך להיות להיט ענק. ניבאו לו פתיחה של 30, 40 מיליון דולר, ואפילו יותר. אבל בעולם האמיתי, הסרט לא הזיז לאף אחד, כמעט. מיום חמישי בלילה ועד לסוף יום ראשון, 'נחשים על המטוס' הכניס בארה"ב 15.2 מיליון דולר. לא שובר קופות, לא היסטריה, לא נחשים ולא מטוס. והאמת, אם מתייחסים לסרט כסרט בלבד, זאת תוצאה צפויה וסבירה לגמרי עבור סרט הרפתקאות-אימה טיפשי שכזה, שיוצא בסוף אוגוסט. זה רק הבלגאן באינטרנט שהפך את הסרט, שרק בקושי כבש את המקום הראשון בשבוע חלש, לאכזבה.

'נחשים על המטוס' בכל זאת היווה נקודת ציון היסטורית בתחום אחד. הסרט לא הוקרן למבקרים (אבל לא זו הנקודה); לניו ליין, המפיצים שלו, בטח היו יופי של תירוצים לכך. בארץ משתמשים בדרך כלל ב"העותק לא מוכן"; באמריקה לפעמים מנסים למכור לציבור שאי-חשיפת הסרט למבקרים נועדה רק לשמור עליו מפני ספוילרים, שלא יספרו לו את סוף הסרט המפתיע והמדהים (לגיבור היה פיצול אישיות!). אבל בשורה התחתונה, יש רק סיבה אחת לכך שסרטים מסוימים לא מוקרנים למבקרים: אלה סרטים מחורבנים. כלומר, כולם חוץ מ'נחשים על המטוס'. זה אולי הסרט הראשון בהיסטוריה שלא הוקרן למבקרים, ובכל זאת, אלה מהם שטרחו לבדוק אותו, ברובם הגדול אהבו אותו. אמנם לא תמצאו כאן השוואות לגודאר או נבואות לקראת האוסקר, אבל הרוב מסכימים שאת מה שהוא מנסה לעשות (נחשים! במטוס!) הסרט הזה עושה באופן מוצלח.

בינתיים, 'לילות טלאדגה' סיפק לנחשים תחרות קשה הרבה יותר מהצפוי. הסרט עשה השבוע את מה שהיו שציפו ממנו לעשות בשבוע שעבר: ירד, אבל לאט. ירידה סולידית של 38% השאירה את 'טלאדגה' עם 13.8 מיליון דולר הכנסות בסוף השבוע, ובהכנסות כוללות הוא כבר הרחק מעבר לקו ה-100.

ג'סטין לונג הוא טיפוס חביב מאוד מהסוג שיכול עדיין לשחק תלמידי תיכון, גם בגיל 28. התפקיד הראשון שלו בקולנוע היה המעריץ ב'גלקסי קווסט' שקיבל את השורה הטובה ביותר בסרט ("אלוהים אדירים, ידעתי!"), ומאז הוא היה ב'ג'יפרס קריפרס', 'דודג'בול', ולאחרונה בתור אוחצ'ה ב'הצד שלו, הצד שלה'. עכשיו הוא מקבל סוף סוף סרט משלו, 'Accepted'. בסרט הוא משחק בוגר תיכון שהוריו מבהירים לו חד משמעית, שכמו כל נער אמריקאי מבית טוב, הוא ילך לקולג'. אלא שהוא לא מצליח להתקבל לאף קולג', ולכן הוא וחבריו הדחויים באותה המידה ממציאים קולג' פיקטיבי עם לימודים פיקטיביים, ושולחים לעצמם מכתבי קבלה פיקטיביים. מדובר, בקיצור, בקומדיה שמנסה להידחק בין 'נקמת היורמים' ל'בית החיות'. את המבקרים זה לא הצחיק, ובקופות הסרט הגיע ל-10 מיליון דולר – סביר, ביחס לתקציבו הצנוע (23 מיליון).

היה עוד סרט חדש השבוע, אבל לא כזה ששווה לבזבז עליו מילים: 'Material Girls', עם השחקנית/זמרת/כוכבת נוער (אבל לא מדענית גרעין) הילארי דאף, בשיתוף עם אחותה היילי. שתיהן משחקות אחיות עשירות ומפונקות (התפקיד בטח דרש מהן מאמץ לא מבוטל) שמנושלות מנכסיהן ונאלצות לחיות, כמו שאמר וויליאם שאטנר, like common people. הסרט לא הוקרן למבקרים מהסיבה הרגילה, הופץ בלי חשק, והגיע ל-4.6 מיליון דולר בלתי מרשימים.

מבין הסרטים שהופיעו בעשיריה השבוע, הסרט בעל הסיכויים הרבים ביותר שתזכרו גם הרבה אחרי שבדיחת 'נחשים על המטוס' תהפוך להיסטוריה עתיקה, הוא 'Little Miss Sunshine', שהגיע אל העשיריה במה שנקרא "המסלול האלטרנטיבי": הפצה מצומצמת, תמיכת הביקורת, התרחבות הדרגתית, ופריצה מפתיעה מלמטה. 'Little Miss Sunshine' הוקרן לראשונה בפסטיבל סאנדנס, וזכויות ההפצה שלו נחטפו מיד בסכום שיא עבור הפסטיבל (10.5 מיליון דולר). לפני שלושה שבועות הסרט יצא להקרנות מסחריות, כשמספר בתי הקולנוע שבהם הוא מוצג עולה משבוע לשבוע, ומיד התחיל להצדיק את ההשקעה. בסוף השבוע הראשון שלו הוא השיג ממוצע אדיר של 50 אלף דולר לקולנוע, וגם אם השבוע, כשהוא מוצג ב-691 קולנועים, הוא לא הצליח להתקרב לזה, הממוצע שלו – 8,000 דולר לאולם – עדיין היה יותר מפי שניים מהממוצע של כל סרט אחר בעשיריה, כולל 'נחשים'. בשבוע הבא הפצתו תורחב עוד יותר. בפעם האחרונה נתקלנו בהתנהגות כזו מצד סרט אצל 'משפחת הקיסרים', מהשנה שעברה – והסרט הזה הגיע בסופו של דבר להכנסות של 77 מיליון דולר בארה"ב.

המבקרים יצאו מ-'Little Miss Sunshine' עם חיוך גדול. באתר העגבניות הרקובות, 93% מהביקורות שלוקטו על הסרט היו חיוביות, ולא מעט מהן משוות אותו ל'דרכים צדדיות'. מבחינת עלילה, הסרט נראה כמו לא יותר מדרמה קומית אופיינית על משפחה בלתי מתפקדת: כדי להביא את הילדה הקטנה בזמן לתחרות היופי שבה היא צריכה להשתתף, המשפחה – הכוללת אח שנדר נדר שתיקה, סבא מסומם, ועוד בני משפחה עם דפיקויות קטנות או גדולות – מעמיסה את עצמה על מיניבוס ויוצאת למסע לרוחב אמריקה. טוני קולט, אלן ארקין, סטיב קארל וגרג קיניר הם בני המשפחה, וגב' שמש עצמה היא אביגיל ברסלין, שעד היום היתה ידועה בעיקר בתור הילדה הקטנה חובבת המים מ'סיינס'. הבמאים הם ג'ונתן דייטון וואלרי פאריס, בעל ואישה, שעד היום ביימו קליפים (לסמאשינג פאמפקינס, REM, והרבה הרבה רד הוט צ'ילי פפרס). לזוג הצעיר הזה יש עתיד.

חדשות טובות לפיראטים: 'שודדי הקאריביים 2' הגיע, בשעה טובה, להכנסות של 400 מיליון דולר בארה"ב. חדשות רעות לפיראטים: 'שודדי הקאריביים 2' הוא כבר לא הסרט שעשה הכי הרבה כסף בהכי מעט זמן אי פעם. אל קו ה-400 הוא הגיע בתוך 45 יום, יומיים יותר מכפי שלקח ל'שרק 2' להגיע לסכום הזה. הכנסותיו של הלהיט הגדול של שנת 2006 הסרט בכל העולם עומדות כרגע על 923 מיליון דולר (מקום שישי של כל הזמנים), והאתגר הבא שעומד בפניו: האם הסרט יצליח לעשות את מה שרק 'טיטאניק' ו'שיבת המלך' עשו לפניו, ולהגיע להכנסות כלל-עולמיות של מיליארד דולר?

השבוע הבא הוא השבוע האחרון של אוגוסט, ומרגישים את זה: הסרטים מתחילים להיראות כמו שאריות. בין הסרטים החדשים שייצאו נמצא 'איך לאכול תולעים מטוגנות'. אם השם הזה מתאר נכונה את המתרחש בסרט באותה המידה כמו 'נחשים על מטוס', אולי יש פה פוטנציאל ללהיט.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Snakes on a Plane -15.2 (15.2)
2. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby – 13.8 (114.3)
3. World Trade Center – 10.9 (45.1)
4. Step Up – 10.2 (39.7)
5. Accepted – 10.0 (10.0)
6. Barnyard – 7.6 (46.1)
7. Little Miss Sunshine – 5.6 (12.7)
6. Pirates of the Caribbean: Dead Mans' Chest -5.2 (401.3)
9. Material Girls – 4.6 (4.6)
10. Pulse – 3.5 (14.7)