דו"ח קופות שבורות – 21.10.2002

לגשם הפתאומי שירד פה –
צבי אומר שגשמים כאלה
מזיקים לחקלאות – היו
שתי השלכות: הוא העיר
אותי והקפיץ אותי באמצע
הלילה להוריד את הכביסה
מהחבל, אך גם הבריח את
המוני בני אמריקה בחזרה לבתיהם המוגנים. תוצאה עקיפה לגשם: קופות עלובות. מקום ראשון שמנפנף ב-15 מיליון דולר רטובים, והמקומות הבאים אחריו: 9 מיליון וחצי ומטה.

"אין צדק בעולם" אמר לי השבוע מישהו (הוא הגיע למסקנה הזו לאחר שהתברר לו שהוא יכול לסספנד חורי עלילה עצומים בגודלם, אבל לא לגנוט), ואני לא יכולה שלא להסכים איתו (אם כי הסיבה שלי להסכמה זו היא ערמת הכלים שמחכה לי בכיור).

המקום הראשון השבוע, 'The Ring', רימייק לסרט יפני קאלטי בשם זהה יצא לדרכו בקול תרועה רמה ופרסום מאסיבי, והרוויח 15 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו. 'The Ring' מספר על מה שנשמע היה כמו אגדה אורבנית: קלטת וידיאו מלאה מראות סיוטיים, שכל הצופה בה מקבל שיחת טלפון החוזה את מותו תוך שבוע. כתבת עיתון (נעמי וואטס, זאת מ'מלהולנד דרייב') מחליטה לחקור את התופעה, וצופה בקלטת (בוהאהאהאהאהא!).
מרבית הביקורות חיוביות, וטוענות שהסרט מותח מאוד ומקפיץ מהכסא – סרט טוב לדייטים (בדרכו שלו) שכן בני הזוג יאחזו אחד בשני בחוזקה במשך כל הסרט.
המלעיזים טוענים שכל זה נכון ויפה, אבל שהבמאי השתמש בכל טריק אומנותי אפשרי כדי להפחיד, וחוצמזה – הם טוענים – משהו חסר בכל זאת.

ריס ווית'רספון מקפידה להשאר על הגובה, במקום השני, כבר שלושה שבועות ברציפות. מה היא חושבת שהיא – 'החתונה היוונית'?
הג'נטלמן שמתחרה בה, סיר אנתוני הופקינס והדרקון האדום שלו, דילג מהמקום הראשון למקום השלישי כדי שלא להפריע לה, לאחר שספג ירידה של 50% מהכנסותיו בשבוע שעבר.

ובמקום הרביעי – הפתעה! – ידידנו 'החתונה היוונית שלי', שירד בשבוע שעבר למקום החמישי בא לדרוש את המגיע לו, ובאותה נשימה הפך לסרט החתונה המצליח ביותר אי פעם. אחרי חצי שנה בקופות, לאמריקאים עדיין לא נמאס. טוב, אולי קצת: 'החתונה' אמנם עלה מקום אחד, אבל הכנסותיו ירדו ב-15% צנועים. זאת הירידה הגדולה ביותר שלו בארבעת החודשים האחרונים.

קפיצה קטנה, אולי אפילו התפרקות, ולסיפורים על המקום השביעי אני מגיעה לאחר שאבא שלי התקשר אלי, סיפר לי במשך הרבה זמן את תלאותיה של אמא שלי והפלאפון שלה שהתקלקל ולא רצו להחליף לה, וגרם לי לשכוח על האש רוטב לניוקי שנהרס כליל. אין צדק בעולם. ולמה אני מספרת לכם את כל זה? כי (איזה קישור עלוב) גיבורת 'Abandon', קתרין בורק (קייטי הולמס) סובלת מלחץ בלימודים, לחץ בחינות, לחץ להשלים את עבודת התיזה שלה, לחץ בתהליכי ראיונות תחרותיים, לחץ מבלש המשטרה שחוקר את היעלמותו התמוהה של החבר שלה שרודף אותה בחלומותיה, לחצת את ידי בידך ואמרת לי בואי נרד אל הגן, והעקצוץ המוזר הזה בבטן לעמוד מדי פעם ולקרוא "בורק בורק בורק" (בגלל הניוקי, נו).
בקיצור, הצופים במותחן-וונאבי צריכים לסבול את לבטי ההתבגרות שלה ולבטיה באופן כללי, ורבים מהמבקרים סיכמו את זה כשעמום הלחץ.

עוד בחזית הסרטים החדשים: 'Formula 51' (או 'המדינה ה-51' כפי שחלקכם מכירים אותו) הגיע למקום ה-12, למרות סמואל ל. ג'קסון ולמרות רוברט קרלייל. המבקרים פשוט לא קנו אותם, ואמרו שאמנם הם מוכשרים, אבל הסרט עצמו הוא בלגאן אחד גדול.
בסרט, ג'קסון ממלא את תפקיד מורפיאוס, בהציעו לאנשים גלולה כחולה. היא עשויה מחומרים חוקיים בלבד, והשפעתה חזקה פי 51 יותר מכל סם. החל מכאן לערך, מתחילה קומדיה שבה כולם מערימים על כולם, כולם מנסים לגנוב מכולם, כולם בורחים מכולם, וכולם בני זונות.

אוה, אמרתי מילה לא יפה. אני מייד אלך לשטוף את הפה בסבון ולצפות בכמה מסרים חינוכיים. אולי באמת זו הסיבה להצלחתו המחודשת של המלפפון יונה (הנביא), שהכנסותיו עלו ב-6.6% לעומת השבוע שעבר. צנוע, נכון, אבל החזיר אותו לטבלה!

שני 'S-Away'ים ששווה להקדיש להם פסקה משלהם, סתם כי אני נחמדה:
'Spirited Away', קטן וצנוע, הכניס השבוע 519,250 דולר, עקף את ההכנסות הכוללות של 'הנסיכה מונונוקי' והפך לסרט האנימה בעל ההכנסות הכוללות הגבוהות ביותר בארה"ב ששמו לא מסתיים ב'מון', תואר שלא אומר הרבה, אבל זה כי אין צדק בעולם.
'Swept Away', שהחל את דרכו כגדול ושחצן ובמהרה הפך למשהו שכולם נהנים לקטול (כמו 'פיתוי', רק באנגלית!), שבר השבוע את שיאו של 'פלוטו נאש' כשהשיג 74,252 דולר בלבד – ירידה עצומה, תלולה, כואבת, <הכנס עוד תיאור היסטרי כאן> של 79% מהישגיו המופלאים בשבוע שעבר.

בשבוע הבא: 'ספינת רפאים' – מותחן מד"בי על ימאים שלא ראו מימיהם סרטי קולנוע, ולא יודעים שאסור לנסות לגרור ספינות רפאים; 'האמת (כל האמת, רק האמת ושום דבר פרט לאמת) על צ'ארלי' – סרט אימה ומיסתורין, רימייק ל'Charade' (לא הטריילר) הקלאסי עם קרי גראנט ואודרי הפבורן; 'פרידה' – סלמה הייק היא ציירת שנויה במחלוקת; וגם 'ג'קאס' – ג'וני נוקסוויל וחברים מעבדים את סדרת הטלוויזיה למסך הגדול וממשיכים להריץ קטעים. או משהו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים יודעים שאין צדק בעולם, אבל במערכת השמש יש.

1. The Ring – 15.0 (15.0)
2. Sweet Home Alabama – 9.6 (98.5)
3. Red Dragon – 8.7 (77.8)
4. My Big Fat Greek Wedding – 7.1 (169.3)
5. Brown Sugar – 5.2 (18.5)
6. The Transporter – 5.1 (17.2)
7. Abandon – 5.1 (5.1)
8. The Tuxedo – 4.1 (43.1)
9. Jonah: A VeggieTales Movie – 3.9 (16.0)
10. Tuck Everlasting – 3.8 (10.6)