דו"ח קופות שבורות – 21.12.2003

היום יום שרה. שרה שרה שיא
שמח. שרה יודעת גם יודעת
לשחק אותה. ספסרי שרה
וסרסורי שרה עשו קופה. היידה
שרה. איפה הן הבחורות ההן,
עם הקוקו והשרה פאן? אם לא
מעניין אתכם לקרוא שוב על
'שרה טבעות', ועד כמה ש'שיבת המלך', הסרט השלישי בטרילוגיה, הוא ענק, אדיר וגדול ועצום וברוך הוא, עדיף שפשוט תדלגו על כל הדו"חקו הזה ותחזרו אלינו בשבוע הבא (לא בטוח שזה יעזור). אין מה לעשות, השבוע שייך לשרה.

לא שאנחנו מופתעים. את העובדה שטרילוגית 'שר הטבעות' היא תופעה ענקית, שלכל אחד מהסרטים בה מובטח מקום בעשירית הסרטים המצליחים ביותר בכל הזמנים, אנחנו יודעים עוד מלפני שנתיים, מהרגע שבו 'אחוות הטבעת' בא לעולם. קל היה גם לנחש ש'שיבת המלך', הסרט הגדול ביותר בטרילוגיה, היחיד מבין השלושה שיש לו סוף כמו שצריך וכמו כן היחיד מבינהם שמכיל מסיבת פיג'מות וסצינת החלקה על חדק, יהיה המצליח מבין שלושתם. השאלה היחידה היתה עד כמה. על השאלה הזאת, כמובן, לא תקבלו תשובה השבוע, אבל תקבלו הרבה מספרים מרשימים ושיאים שבורים. קחו אוויר, וקדימה.

כמו שני הסרטים הקודמים, גם 'שר הטבעות' השלישי יצא לאקרנים ביום רביעי, למורת רוחם של דו"חקואיסטים שהיו רוצים לראות את שיא סוף השבוע של 'ספיידרמן' נשבר. ביום הראשון להקרנתו הוא הכניס בארה"ב 34 מיליון דולר. הכנסותיו במשך סוף השבוע (שישי עד ראשון) עומדות על 72.6 מיליון, ובסך הכל, בחמישה ימי הקרנה ראשונים, 124.1 מיליון דולר. אגב, ברשימת הפתיחות הגדולות ביותר אי פעם בחודש דצמבר מדורגים עכשיו סרטי 'שר הטבעות' במקומות הראשון, השני והשלישי. ברשימת סופי השבוע הגדולים ביותר אי פעם בכלל, מדורג 'שיבת המלך' במקום השמיני בלבד. פאדיחות.

'שיבת המלך' יצא במקביל גם ב-28 מדינות נוספות ברחבי העולם (כולל את ישראל, כמובן), חלקן, מתברר, מדינות בעלות ריכוז טולקינאים גבוה יותר מאשר בארה"ב. הוא שבר את שיא ההכנסות ליום בודד בבריטניה, גרמניה, ספרד, שוודיה, נורווגיה, צ'ילה ופורטו ריקו (רשימה חלקית), ורק מדיניות יום-רביעי התמוהה שלו מנעה ממנו לכבוש גם את שיאי סוף השבוע במדינות האלה. בסך הכל הסרט הכניס בכל העולם 245 מיליון דולר (או במילים אחרות: רבע מיליארד דולר) במשך חמישה ימים – וזה, כמובן, שיא של כל הזמנים.

מכיוון שכל סרטי 'שרה' יצאו בדיוק באותה הצורה ואפילו באותו התאריך בשנה, קל ומתבקש להשוות בינהם: 'אחוות הטבעת' הכניס בחמשת הימים הראשונים שלו בארה"ב 75 מיליון דולר. 'שני הצריחים' עשה בחמשת הימים המקבילים 102 מיליון, ו'שיבת המלך', כאמור, 124 מיליון. המספרים האלה בוודאי גורמים לחברת ניו ליין להצטער מאוד על כך שטולקין לא חילק את הספר שלו לארבעה חלקים, ולשלוח סוכנים, מחסלים ומרגלים לכל פינות העולם על מנת לאתר ולהשיג את הזכויות על 'ההוביט', יעלו כמה שיעלו.

אם אחרי כל זה עדיין מעניין מישהו גם מה המבקרים אומרים, מסתבר שהמבקרים בארה"ב אוהבים את שרה הרבה יותר מאשר הקולגות שלהם בישראל. בארץ, לא נדיר לראות מבקרים שמעקמים את האף מול הפומפוזיות של הסרט. בארה"ב הוא זכה באתר "עגבניות רקובות" לדירוג טריות של 97%. כלומר, מבין 104 הביקורות שהאתר ליקט, 3 בלבד כתבו ביקורת שלילית, מה שלא שונה בהרבה, בעצם, מהדירוגים של שני הסרטים הקודמים בסדרה. הסרט כבר לקח את תואר סרט השנה של איגוד מבקרי ניו יורק, מופיע ברשימות "עשרת הסרטים הטובים של השנה" של כמה וכמה מבקרים, והאוסקר, כנראה, בדרך. או בקיצור: הוא גדול, הוא גדול, הוא גדול.

זהו, גמרתי לדבר על שרה. שונאי הסרט שאיכשהו שרדו עד כאן יכולים להפסיק לנשוך את השפתיים ולשרוט את עצמם בברכיים. בכל זאת, העשיריה כוללת עוד תשעה סרטים שהם לא 'שר הטבעות'. במקום השני נמצא 'חיוך של מונה ליזה', על הנייר – הצ'יק-פליק האולטימטיבי: ג'וליה רוברטס(!) מגלמת מורה בפנימיה לבנות, כשאת תלמידותיה משחקות רוב המועמדות לתואר "השחקנית הצעירה המבטיחה ביותר בהוליווד": ג'וליה סטיילס, מגי גילנהאל וקירסטן דאנסט. הקאסט אולטימטיבי, הבמאי מבטיח (מייק נוויל, 'ארבע חתונות ולוויה') ולכן הסרט סומן מראש כאצן אוסקר פוטנציאלי, בעיקר בקטגורית השחקנית (ראשית, משנה, מה שיש). הסרט הוסר אחר כבוד מרשימת הפוטנציאליים לאוסקר ברגע שראשוני המבקרים ראו אותו: הרבה, אבל הרבה יותר מדי קיטשי, מתחנף, דביק וסטנדרטי, הם אומרים, ואת העלילה הזאת ראינו כבר ב'ללכת שבי אחריו'. אפילו הקהל לא ממש הגיע, או היה עסוק מדי בלעמוד בתור ל'שיבת המלך'. 'חיוך של מונה ליזה' הכניס 12 מיליון בסוף השבוע. אפילו אם מתעלמים מכל הכשרונות הצעירים, זהו סכום עלוב למדי עבור סרט בהשתתפותה של ג'וליה ירום הודה. ובכל זאת, זה הספיק לו כדי לכבוש את המקום השני השבוע, והכריסטמס המתקרב מבטיח למזער נזקים.

'הסמוראי האחרון' של טום קרוז ממשיך לרדת בקצב מדאיג. בשלושה שבועות הסרט השיג פחות מ-60 מיליון דולר, שזה אפילו לא מחצית מהתקציב שלו. לא נעים. מנגד, 'קטן עליו' ממשיך בדרכו להיות ה'חתונה היוונית' של השנה הנוכחית: גם השבוע הירידה שלו היתה מזערית (9%), והוא עבר את קו 150 מיליון הדולר ושואף ל-200. 'החתול' (כבר לא תעלול) עזב את עשרת הגדולים השבוע, עוד לפני שהספיק להגיע ל-100 מיליון. יש אלוהים.

בשבוע הבא כריסטמס. בכריסטמס חופש. בחופש אמריקאים רואים הרבה, הרבה סרטים, ועל העשיריה יסתערו 'קולד מאונטיין' עם ניקול קידמן, רנה זלווגר וג'וד לאו, 'משכורת' של ג'ון וו ובן אפלק, הגירסה החדשה ל'פיטר פן' ו-'Cheaper by the Dozen' עם סטיב מרטין. מעליהם תמשיך לרחף רוחו של פיטר ג'קסון.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Lord of the Rings: Return of the King – 72.6 (124.1)
2. Mona Lisa Smile – 11.6 (11.6)
3. Something's Gotta Give – 11.4 (33.4)
4. The Last Samurai – 7.8 (59.5)
5. Elf – 5.5 (154.8)
6. Stuck on You – 5.3 (17.0)
7. Bad Santa – 5.1 (42.9)
8. The Haunted Mansion – 3.9 (58.8)
9. Love Don't Cost a Thing – 3.7 (11.2)
10. Honey – 2.7 (23.6)