דו"ח קופות שבורות – 2.12.2007

אם אתם קוראים דו"חקואים במשך אותו הזמן שבו אני כותב אותם, אתם בטח כבר מכירים את החגים והמועדים בלוח השנה הדוחקואי, וביניהם גם סוף השבוע הנורא של ראשית חודש דצמבר, הנושא את קללתו של הצ'יף האינדיאני פרה משוגעת. אז לא צריך לספר לכם שבסוף השבוע שאחרי חג ההודיה אף פעם לא קורה שום דבר מעניין, כל הסרטים נופלים ונופלים חזק, ואם יוצא סרט חדש כלשהו, הוא עושה מעט מאוד כסף. אם אתם לא יודעים את זה עדיין – טוב, הרגע הסברתי.

סוף השבוע ע"ש פרה משוגעת נחגג על ידי כל הסרטים בטבלה בדרך המסורתית: ירידות היסטריות. הירידה הקטנה ביותר בעשיריה שייכת ל'ארץ קשוחה' של האחים כהן, שאיבד 42% מהכנסותיו בשבוע שעבר (למרות תוספת משמעותית למספר הקולנועים בהם הוא מוקרן). הירידה הגדולה ביותר היא של 'כוורת בסרט', שנפל ב-62%. בקרב השלישיה המובילה לא השתנה שום דבר: קחו את שלושת הסרטים ששהו במקומות הראשונים בשבוע שעבר, 'מכושפת', 'This Christmas' ו'ביוולף', חלקו את סכום ההכנסות של כל אחד מהם בשתיים, ולפניכם שלושת המקומות הראשונים של השבוע. 'מכושפת', שבמקום הראשון, הגיע ל-70 מיליון דולר בהכנסות כוללות.

במקום הרביעי, עם 6 מיליון דולר (אמרתי לכם), נמצא הסרט החדש היחיד השבוע: סרט האימה 'Awake'. התופעה האמיתית – או לפחות ככה אומרים – שעליה מבוסס הסרט היא אחד הדברים המזוויעים ביותר שעשויים לקרות לאדם: אתה עובר ניתוח מסובך כלשהו בהרדמה מלאה, ובאמצע מוצא עצמך ער, אבל לא מספיק כדי לקום ולהגיד לרופאים מסביבך "חבר'ה, מצטער להפריע, אבל נראה לי שאני צריך עוד איזו מנה של גז הרדמה, אם לא אכפת לכם"; רק מספיק כדי להרגיש את מה שקורה מסביבך ולך, בלי אפשרות להניע שריר כלשהו כדי למחות על כך. אם הרעיון הזה לא גרם לכם לצמרמורת, תוסיפו לזה את העובדה שבסרט משחקים – אם "משחקים" זו המילה הנכונה – ג'סיקה אלבה והיידן כריסטנסן (מצטער, אולי הייתי צריך להזהיר אתכם מראש), ותקבלו דבר שנשמע כמו הסרט המזוויע ביותר שנוצר אי פעם, בכל המובנים. שלא במפתיע, המבקרים כולם מסכימים שהסרט מזעזע.

כולם חוץ מרוג'ר איברט, כלומר. רוג'ר איברט הוא ככל הנראה מבקר הקולנוע המפורסם ביותר בעולם, ובדרך כלל היה מעניין לקרוא מה יש לו לומר גם אם לא מסכימים איתו. בשנים האחרונות איברט נאבק בסרטן, ולאורך רוב שנת 2006 הוא היה מנוע מלכתוב או לצפות בסרטים בגלל סדרה של ניתוחים קשים שעבר (בלי להתעורר באמצע, יש לקוות). מוקדם יותר השנה הוא חזר לפעילות, לפחות כמבקר; אבל כנראה שמשהו במנגנון הביקורת במוחו בכל זאת נפגע, או אולי החוויה הקשה לימדה אותו לאהוב את החיים, כולל כל הסרטים הגרועים שבהם. בכל מקרה, מאז שהחלים איברט היה חיובי במידה מדאיגה, ולאחרונה נותן את הציון המקסימלי של ארבעה כוכבים בערך לכל סרט שני, ולשאר – שלושה. בשבועיים האחרונים איברט הספיק לתת ביקורות חיוביות ל'ריקוד לאור ירח' השמאלצי עד פלצות, ל'היטמן' הזבלי, ועכשיו גם ל'Awake', עליו פחות או יותר כל מבקר אחר הסכים שמדובר בזוועה. בקיצור, האיש הולך והופך לדייויד מאנינג. אין ספק שאיברט נהנה מהחיים, וכמוהו גם מפיצי הסרטים שפתאום מקבלים לידיים ציטוטים נלהבים ממבקר נחשב ביותר כדי לקשט את הפוסטרים לסרטים העלובים ביותר. אבל מה יהא עלינו, הציניים והמרירים? איך הלך לנו חבר.

ובכן, אמ, בהמשך הטבלה, כלומר, זהו. מעט מאוד קרה בסופ"ש הזה, אמרתי כבר. נו טוב. בשבוע הבא יוצא 'המצפן הזהוב' (או כמו שמפיצינו שמעולם לא שמעו על המושג "ספר" קוראים לו, 'מצפן הזהב'), העיבוד עתיר התקציב לספרו של פיליפ פולמן, שאמור להיות 'נרניה' או 'שר הטבעות' הבא – וחסר לו שלא יהיה, כי עתידה של חברת ניו ליין די תלוי בו. אנחנו, במקרה הזה, מקדימים את אמריקה ביומיים תמימים – הסרט יוצא כאן כבר ביום רביעי. חנוכה שמח ושביתה נעימה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Enchanted – 17.0 (70.6)
2. This Christmas – 8.4 (36.9)
3. Beowulf – 7.9 (68.6)
4. Awake – 6.0 (6.0)
5. Hitman – 5.8 (30.2)
6. Fred Claus – 5.5 (59.8)
7. August Rush – 5.1 (20.4)
8. No Country for Old Men – 4.5 (23.0)
9. Bee Movie – 4.5 (117.6)
10. American Gangster – 4.3 (121.7)