דו"ח קופות שבורות – 21.6.2009

זה לא חידוש גדול שאנשים הולכים לקולנוע כדי לצחוק, אבל בדרך כלל הם אוהבים לראות גם יריות. בעונה הזאת לצחוקים יש יתרון עצום על פני היריות. רוב סרטי האקשן אכזבו, ומנגד, 'הנגאובר' הוביל את הטבלה שבועיים ברציפות. השבוע, עוד שני סרטים חדשים עלו לאקרנים – שניהם קומדיות – ובכל זאת, איכשהו כל הסרטים האלה לא אכלו אחד את השני אלא הצליחו במקביל, בעוד שצריך לרדת עד למקום החמישי השבוע כדי למצוא קצת אקשן.

אל המקום הראשון נכנסה הקומדיה הרומנטית 'ההצעה', שהגיעה במקביל גם אלינו, עם סנדרה בולוק וריאן ריינולדס. מי זו סנדרה בולוק כולם יודעים, אבל ריאן ריינולדס הוא עדיין שם לא מוכר יחסית. תזכורת: הוא זה שגילם את ווייד/דדפול ב'וולברין', למשך כמה דקות (בגרסה עם הפה), והשתתף גם בסרטים כמו 'רק ידידים', 'בלייד 3', ועוד שורה של קומדיות לא מאוד מצליחות שלא הגיעו לארץ. הוא חתיך, הוא מצחיק, הוא כריזמטי, ובעצם לא ברור למה עד היום הוא לא הפך לכוכב גדול יותר. 'ההצעה' בטח יעזור לשפר את מצבו: הסרט הפתיע, עם הכנסות של 34 מיליון דולר בסופ"ש. זאת אמנם לא פריצה בסדר הגודל של 'הנגאובר', אבל זאת תוצאה מאוד יפה בשביל קומדיה רומנטית. זאת גם הפתיחה הגדולה ביותר בקריירה של סנדרה בולוק, שמשום מה עד היום לא השתתפה באף סרט שפתח עם מעל 17 מיליון דולר. אמת לאמיתה.

ב'ההצעה' בולוק היא עורכת ניו-יורקית קשוחה בהוצאת ספרים, שנקלעת לבעיות גרין-קארד ומכריחה את המזכיר שלה להעמיד פנים שהם מאורסים. לא בדיוק חומר פורץ דרך. המבקרים הגיבו כצפוי, באופן פושר – אבל הקהל דווקא הגיע. אולי זה פשוט משום שהמגזר קצת הוזנח לאחרונה – זוהי הקומדיה הרומנטית פרופר הראשונה שהגיע לאולמות מזה חודש וחצי.

בינתיים, 'הנגאובר' (אוקיי, 'בדרך לחתונה עוצרים בוגאס') לא מפסיק לרגע להיות התופעה המדהימה של הקיץ. הוא אמנם פינה את המקום הראשון השבוע, אבל עשה את זה בסטייל: הירידה בהכנסותיו מהשבוע שעבר היתה 18 אחוזים בלבד. אין דברים כאלה. 'הנגאובר' הכניס השבוע עוד 27 מיליון דולר, מה שמעלה את הכנסותיו הכוללות ל-153 מיליון, ואם ימשיך בקצב הזה הוא יעבור את ה-200 בקלות.

ספיקינג אוף 200 מיליון דולר: 'למעלה' הפך השבוע לסרט השני השנה שעבר את הקו החגיגי הזה. המאבק בינו לבין 'סטארטרק' על תואר הסרט המצליח של הקיץ (בינתיים) הולך ומתחמם. שני הסרטים יורדים לאט (30% ל'למעלה'; 14% ל'סטארטרק'. נראה שבכל זאת יש דברים כאלה), וההפרש בינהם הולך ומצטמצם. כרגע המצב בהכנסות כוללות הוא 224 ל'למעלה', 239 ל'סטארטרק' והטראגי הוא שהמאבק הזה ייאבד את המשמעות שלו, כנראה, בעוד כמה ימים – אבל לזה תיכף נגיע.

אל המקום הרביעי נכנס 'Year One', או בשמו העברי הלא-ממש-מביך(!) 'פרה-היסטרי'. זאת קומדיה היסטורית או פרה-היסטורית, שבה ג'ק בלאק ומייקל סרה מתחילים כאנשי מערות, וממשיכים בפגישות עם שורה של דמויות תנ"כיות והיסטוריות. הסרט נשחט בביקורות, הטריילרים לא היו מצחיקים, ובכלל, הפיץ ריח של כשלון מתקרב במשך חודשים – אבל בסופו של דבר הוא סירב להיכשל. הוא פתח עם 20 מיליון דולר – לא סכום שמצדיק חגיגות וריקודים ברחובות (תקציב הסרט מדווח כ-60 מיליון), אבל גם לא נפילה.

כן, אז עם כל הקומדיות האלה בצמרת, מה בעצם קרה לסרטי האקשן? בעיקר נפילות. 'חטיפת הרכבת התחתית 123' נפל ב-51% אל המקום השישי. 'שליחות קטלנית: התעוררות' עומד לסיים את חייו הקצרים מהצפוי בעשיריה, עם הכנסות של 120 מיליון דולר מאכזבים בלבד, ו'מלאכים ושדים' עזב את העשיריה כבר השבוע, עם 128 מיליון בקופה.

המצב הזה עומד להשתנות בשבוע הבא. או ליתר דיוק: ביום רביעי הקרוב. כבר הרבה זמן ברור ש'רובוטריקים: הנקמה' עומד להיות הפתיחה הגדולה של הקיץ הזה, והסיכוי הטוב ביותר לשבירת שיאים. הסרט יוצא כבר ביום רביעי, ועל פי ההערכות הפחות אופטימיות יגיע ל-150 מיליון דולר עד לסוף סוף השבוע. ההערכות היותר אופטימיות מדברות על 200. מלבדו – ובניגוד בולט – תצא גם הדרמה המשפחתית 'שומרת אחותי'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Proposal – 34.1 (34.1)
2. The Hangover – 26.9 (152.9)
3. Up – 21.3 (224.1)
4. Year One – 20.2 (20.2)
5. The Taking of Pelham 1 2 3 – 11.3 (43.3)
6. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian – 7.3 (156.0)
7. Star Trek – 4.7 (239.4)
8. Land of the Lost – 4.0 (43.7)
9. Imagine That – 3.1 (11.4)
10. Terminator: Salvation – 3.1 (119.5)