דו"ח קופות שבורות – 21.7.2002

כשסוף השבוע האחרון ייפגש עם
החבר'ה, כל סופי השבוע האחרים
יצחקו עליו ויביאו לו צ'אפחות.
15 מיליון דולר למקום ראשון?!
לסוף שבוע של חודש יולי?! אתה
סוף שבוע או סמרטוט? לא היו
שום תירוצים השבוע: לא היה שום
ארוע ספורטיבי חשוב בטלויזיה, לא חלה שום התקפת טרור רצחנית על ארה"ב, לא שודר שום פרק חשוב במיוחד ב'חברים', ובכל זאת האמריקאים נשארו בבית בהמוניהם, והפכו את סוף השבוע הזה לחלש ביותר שראה חודש יולי מזה שש שנים. למה? אלוהים יודע. אולי בגלל הירידות בבורסה.

מי שהרוויחו מהעליבות הכללית היו סם מנדס, טום הנקס ו'הדרך לאבדון' שלהם. מתוקף היותו הסרט ה"רציני" היחיד בים של סרטי קיץ, הירידה בהכנסותיו של 'הדרך לאבדון' מהשבוע שעבר היתה הקטנה ביותר מבין כל הסרטים שבעשיריה, וזה – באופן מפתיע – הספיק לו כדי לכבוש את המקום הראשון, גם אם בהפרש זעום. כך הפך 'הדרך לאבדון' לאחד מאותם סרטים נדירים שלא נכנסו אל המקום הראשון אלא עלו אליו.

אבל חוץ מ'הדרך', הכל אכזבות. שלושה סרטים חדשים יצאו בהפצה רחבה, כל אחד מהם מלא בפוטנציאל קופתי ותקוות, וכל אחד מהם בתורו אכזב בקופות – מי פחות ומי הרבה יותר.

את סטיוארט ליטל אתם מכירים? לא? אני לא מתפלא, וכמו ברוב הדברים בעולם (פרסומות, 'איזה מין שוטרת', החור באוזון) אתם יכולים להאשים בכך את מפיצי הסרטים בארץ. ברוב העולם סטיוארט הוא כוכב. הסרט 'סטיוארט ליטל', המספר על עכבר (ממוחשב, ומדבר בקולו של מייקל ג'יי פוקס) שמאומץ על ידי משפחת בני אדם, יצא בשנת 1999, והכניס 140 מיליון דולר בארה"ב בלבד, ו-300 מיליון בכל העולם; ברשימת הסרטים המצליחים בהסטוריה הוא יושב בין 'סופרמן' ו'אקס-מן'. בקיצור, עכבר לא קטן בכלל. אבל מה, לארץ סטיוארט הגיע בתזמון דפוק במיוחד, ביחד עם 'דינוזאור' של דיסני וסרט 'פוקימון' הראשון, ונבלע בענני האבק שהם העלו. לכן יש סיכוי לא רע שמעולם לא שמעתם עליו, אפילו אם יש לכם אחים קטנים. אבל באמריקה כמו באמריקה, 140 מיליון דולר הם סיבה טובה להפיק סרט המשך, וסרט כזה אכן הופק, כשלסטיוארט מצטרפים כשותפים חתול וציפור, והוא נלחם בנץ מרושע. זהו אחד הסרטים היקרים ביותר שהופקו השנה (החיות הממוחשבות האלו לא הולכות ברגל, אתם יודעים. הן טסות במטוס!), והמבקרים קוראים ל'סטיוארט ליטל 2' סרט ילדים משובח. אבל כל זה לא עזר הרבה – סרט ההמשך הכניס בסוף השבוע הראשון שלו טיפה מעל 15 מיליון דולר, מספיק רק כדי להגיע למקום השני, ולא מספיק כדי לקוות לכסות את הוצאות ההפקה או לשחזר את ההישגים של הסרט הראשון. אכזבה 1.

'K-19: המאלמנת' היא דרמת מתח עם האריסון פורד וצוללת, במסורת סרטי הצוללות בנוסח 'המרדף אחר אוקטובר האדום' ו'U-571'. הביקורות על הסרט הן שונות ומגוונות ומייצגות את כל קשת הדעות האפשרית, אבל ביקורת רבה מושמעת דוקא נגד מסע הפרסום של הסרט: צופי הטריילר מדווחים שאין שום קשר בינו לבין הסרט, ועל הפוסטר מופיעות פניו של האריסון פורד צעיר בעשר שנים לפחות מגילו היום, כיוון שבמחלקת השיווק כנראה לא חשבו שבגילו המתקדם, האריסון פורד עדיין מושך קהל. לפחות בזה הם צודקים. למרות נוכחותו של האריסון פורד, עשה 'K-19' פחות מ-13 מיליון דולר בסופ"ש, וגם לו אין סיכויים רבים להחזיר את ההשקעה. אכזבה 2.

בשבוע שעבר התברר שהקהל האמריקאי לא מתלהב מדרקונים, כש'שלטון האש' אכזב (אלה דרקונים! והם נושפים אש! והם נראים מגניבים לאללה! מה עוד רציתם, עלילה?!). השבוע התברר שבאופן תמוה ביותר, אפילו מעכבישי ענק הם לא מתלהבים. שאני אבין – סרט אפל ואיכותי במקום הראשון, וסרט-פעלולים זבלי במתכוון במקום השביעי? העולם התהפך ולא סיפרו לי? תזכירו לי באיזו עונה אנחנו? אנשים, אלה עכבישים ענקיים! עכבישים ענקיים הורסים עיירה! עכבישים ענקיים אוכלים אנשים! מה עוד אפשר לבקש, פוסטמודרניזם? על פי הטריילרים, 'Eight Legged Freaks' (אפילו השם של הסרט הזה מגניב!) נראה כמו הדבר הכי כיפי מאז המצאת האידיוטומט. שחקנים מפורסמים אין בו, אבל עכבישים יש, והם ממש גדולים, אם עוד לא ציינתי את זה. אבל לקהל חוקים משלו, והסרט הכניס 6 וחצי מיליון עלובים בסוף השבוע, מה שהביא אותו בקושי למקום השביעי הלא-מכובד-בכלל. מאז צאתו לאקרנים ביום רביעי ועד היום הוא הצליח לאסוף סכום לא מרשים של 9 מיליון דולר. אכזבה 3, גלידה.

'דו"ח מיוחד' (אני עדיין מנסה להתרגל לשם הזה, ולא מצליח) עזב את העשיריה, אחרי שהגיע לסכום מכובד אך לא מדהים של 118 מיליון דולר. כמוהו גם 'The Bourne Identity', שעם פליטתו החוצה מהעשיריה הפותחת הצליח גם הוא לחצות את קו 100 המיליון – הסרט העשירי השנה שמגיע להישג הזה.

בשבוע הבא, אפשר לקוות, יהיה יותר טוב. 'The Country Bears', שזה בערך כמו 'סטיוארט ליטל', רק עם דוב במקום עכבר, ייצא, מלווה ב'אוסטין פאוורס' השלישי, ואם זה לא שווה כמה עשרות מיליונים, אז העולם באמת השתגע. רגע, הזכרתי את אוסטין פאוורס, אז אני מחוייב על פי אמנת הכותבים המגניבים תשל"ט לסיים לפחות משפט אחד ב"יהה, בייבי", אבל אני לא אכנע לתכתיבים זולים כאלה. לילה טוב.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום. יהה, בייבי!

1. The Road to Perdition – 15.4 (47.3)
2. Stuart Little 2 – 15.1 (15.1)
3. Men in Black II – 14.5 (158.1)
4. K-19: The Widowmaker – 12.8 (12.8)
5. Reign of Fire – 7.3 (29.2)
6. Mr. Deeds – 7.3 (107.6)
7. Eight Legged Freaks – 6.5 (9.1)
8. Halloween: Resurrection – 5.5 (22.0)
9. Lilo & Stitch – 4.9 (128.4)
10. The Crocodile Hunter: Collision Course – 4.7 (18.7)