דו"ח קופות שבורות – 21.9.2008

אם מחשבים את ההכנסות הכוללות של כל הסרטים בהם הופיע, סמואל ל. ג'קסון הוא השחקן המצליח ביותר בהיסטוריה: הסרטים בהשתתפותו הכניסו 4 מיליארד דולר בארה"ב. זה לא שג'קסון הוא כוכב גדול יותר מכל אדם אחר אי פעם, זה פשוט שהוא משחק בכל כך הרבה מאדרפאקינג סרטים. הוא הופיע בסרטים מצוינים וגם בזבל, בשוברי קופות ובסרטים זעירים, בתפקידים ראשיים ובתפקידים משניים, אצל טרנטינו וב'נחשים על מטוס'. אז למרות שהוא כביכול השחקן המצליח בעולם, סרט חדש של סמואל ל. ג'קסון הוא לא בדיוק ארוע שבגללו יעצור העולם את נשימתו.

ואכן, רוב העולם לא ממש שם לב שיצא השבוע לאקרנים 'Lakeview Terrace', שתפס את המקום הראשון, במפגן של ספטמבריזם, בעזרת 15 מיליון דולר בלבד. בסרט, ג'קסון באמת מגלם לשם שינוי באד מאדרפאקר, במובן של "רע": שוטר שממרר את חייהם של שכניו, זוג רבגוני מדי לטעמו. הוא קיבל משיכת כתפיים גלובלית מהמבקרים: בסיידר, לכל היותר. בהחלט לא משהו לכתוב עליו הביתה. זהו שיפור משמעותי לבמאי ניל לביוט, שהיה פעם אלטרנטיבי ומבטיח ואז עשה את 'איש הקש', משום מה.

'לקרוא ולשרוף' של האחים כהן איבד השבוע 41% מהכנסותיו, ובכל זאת לא ירד רחוק יותר מהמקום השני, עם 11 מיליון דולר. שאר הסרטים, החדשים והישנים, נמצאים מתחת לקו ה-10 מיליון. ספטמבר, נו.

את המקום השלישי ואת תואר הסרט הנקטל ביותר של השבוע תופסת הקומדיה הרומנטית 'החברה של החבר הכי טוב שלי' עם דיין קוק, אלק בולדווין, ג'ייסון ביגס וקייט האדסון (אאוץ'. אם יש צוות שחקנים שזועק "קומדיה רומנטית גרועה", זה הצוות. רק היה צריך להוסיף את דיאן קיטון בתור אמא כפייתית ומעצבנת כדי להשלים את התמונה). העלילה היא מהנדושות בתולדות הז'אנר: ג'ייסון ביגס מבקש מדיין קוק לקחת את האקסית שלו לדייט מהגיהנום, רק כדי לגרום לה להבין כמה הוא בעצם היה נפלא ביחס לכל גבר אחר בעולם. ואני לא צריך לפרט מה קורה בהמשך. הסרט הזה לא הוקרן רשמית למבקרים, וכרגיל במקרים כאלה, הביקורות שהתפרסמו בכל זאת מסבירות למה. סרטים בז'אנרים אחרים יכולים לפחות להיות גרועים באופן מעניין; קומדיות רומנטיות גרועות הן גרועות באופן משעמם לגמרי. אפילו הקטילות לא משעשעות.

במקום הרביעי נמצא סרט האנימציה 'איגור', סרטו הראשון של אולפן אנימציה צעיר בשם אקסודוס. זהו סיפורו של אחד מאותם עוזרים נאמנים למדענים מטורפים, שתמיד יש להם גיבנת, הם תמיד אומרים 'Yes Master', ותמיד קוראים להם איגור, משום מה. הרעיון (שנגנב מטרי פראצ'ט) נשמע משעשע, העיצוב (שנגנב מטים ברטון) חמוד, רשימת המדבבים (ג'ון קיוזאק, ג'יי לנו, סטיב בושמי, ג'ון קליז ועוד) מכובדת כרגיל, ובכל זאת משום מה משהו כאן לא דפק כמו שצריך, ועל כך מסכימים המבקרים המקטרים קלות, והקהל שנעדר. 8 מיליון דולר הם פתיחה קטנה עבור סרט אנימציה ממוחשבת.

הפוגה משגרת קיטורי המבקרים מספק 'עיר רפאים', הידוע גם כגרסה הקומית ל'החוש השישי'. ריקי ג'רביס, התסריטאי/שחקן של 'המשרד', עובר אירוע מוות מוחי, וכשהוא חוזר לחיים, הוא מגלה שהוא פתאום רואה אנשים מתים, וכמנהגם של מתים הם לא עוזבים אותו בשקט אלא מנסים להשתמש בו כדי להתערב בעניינם של החיים. המפתיע בקשר לסרט הזה: הוא טוב. על פי מרבית המבקרים, לפחות. מה עושה סרט טוב באמצע שממת ספטמבר? לא ברור. מה שבטוח הוא שמבחינה מסחרית 'עיר רפאים' כשל. 5 מיליון דולר הביאו אותו, אפילו בשבוע החלש הזה, למקום השמיני בלבד.

העשיריה המובילה מורכבת השבוע מתשעה סרטי-ספטמבר אומללים למדי, ואחד להיט שובר-שיאים – 'האביר האפל', שמבלה שבוע עשירי בעשיריה המובילה, אם כי עכשיו כבר אפשר לראות שהוא נמצא בדרך החוצה (מקום תשיעי). טריוויה משעשעת: ההכנסות הכוללות של 'האביר האפל' (522 מיליון דולר) הן יותר מפי שניים וחצי מהכנסותיהם הכוללות של כל שאר הסרטים בעשיריה ביחד.

בשבוע הבא: אקשן עם שיה לה באף ב'Eagle Eye'/'לכודים ברשת', רומנטיקה עם ריצ'רד גיר ב'לילות ברודנטה', ודרמה מלחמתית היסטורית עם ספייק לי ב'Miracle at St. Anna'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Lakeview Terrace – 15.0 (15.0)
2. Burn After Reading – 11.0 (36.1)
3. My Best Friend's Girl – 8.3 (8.3)
4. Igor – 7.8 (7.8)
5. Righteous Kill – 7.4 (28.5)
6. Tyler Perry's The Family That Preys – 7.2 (28.1)
7. The Women – 5.4 (19.3)
8. Ghost Town – 5.0 (5.0)
9. The Dark Knight – 2.9 (521.9)
10. The House Bunny – 2.7 (45.8)