דו"ח קופות שבורות – 22.1.2006

תמיד אנחנו מדברים כאן על סופי השבוע, ושוכחים שלכל סוף שבוע יש מוצאי סוף שבוע, ושיש חיים גם בימי החול. פשוט, בדרך כלל לא קורה בהם שום דבר מעניין. לא השבוע. ביום שני נערך טקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב. הזוכה העיקרי היה 'הר ברוקבק', סרט שלא מפספס אף פרס, ושהזכיה שלו באוסקר בעוד חודש וחצי נראית עכשיו בטוחה לגמרי. גלובוס הזהב היה רחוק מלהיות הפרס הראשון שהסרט מקבל, אבל לגלובוס יש טקס יפה וארוך שמשודר בפריים-טיים, לכן הרבה מצופי הקולנוע בארה"ב מודעים לקיומו, גם אם הם לא שמעו על אף פרס אחר (מלבד האוסקר, כמובן). לזכיה של 'ברוקבק' בגלובוס היתה השפעה מאוד מרעננת על הכנסותיו בקופות: אם בדירוג של סוף השבוע הקודם הוא היה במקום התשיעי, ביום ג' הוא קפץ למקום הראשון, ושם גם נשאר במהלך היומיים שלאחר מכן. כל זה למרות שמספר הקולנועים בהם הוקרן היה עדיין פחות משליש ממספרם הקולנועים של כל אחד אחר מסרטי העשיריה הפותחת. ווינר. לרוע מזלו של 'גן עדן עכשיו', התברר שלאף אחד מחוץ לפלסטין הכבושה לא באמת אכפת מי זכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר, והזכיה ההיסטורית שלו לא השפיעה על מצבו הקופתי של הסרט (שהוא, באופן יחסי, לא רע – הוא עבר כבר את המיליון דולר הכנסות בארה"ב).

אחר כך הגיע סוף השבוע, והחיים חזרו למסלולם התקין, שבו סרטים על גברים מאוהבים לא נמצאים במקום הראשון, אבל סרטים על ערפדים וכוסיות כן. 'הר ברוקבק' הסתפק בסוף השבוע במקום החמישי, והסרט שנכנס למקום הראשון הוא 'Underworld: Evolution', או בשמו העברי הפשוט יותר, 'מלחמת האופל 2'. ונדמה לי שצריך להבהיר: כן, היה גם 'מלחמת האופל 1'. הוא אפילו הגיע לארץ והכל. אם השם הזה עדיין לא אומר לכם כלום, תדמיינו את קייט בקינסייל בבגדי לטקס שחורים צמודים. גם אם זה לא עזר לכם להיזכר, לפחות העברתם כמה שניות בנעימים.

מכיוון שלא זכור לי שמישהו התלהב מ'מלחמת האופל', קצת מוזר שסרט ההמשך הכניס בסוף השבוע הראשון שלו 26.9 מיליון דולר – יותר מהפתיחה של הסרט הראשון (21 מיליון). אבל עם הצלחה לא מתווכחים, והשלישי כבר בטח בדרך. בסרט ההמשך, המלחמה בין הערפדים ואנשי הזאב ממשיכה, והערפדית המחסלת סלן (קייט בקינסייל) ואהובה הזאבי (סקוט ספידמן) חוקרים גם את השורשים העתיקים של הסכסוך. אחרי שהסרט הראשון קיבל יחס עוין מאוד מהמבקרים (לקהל זה לא היה אכפת), הוחלט לא להקרין את סרט ההמשך למבקרים בכלל (לקהל זה ממש, אבל ממש לא היה אכפת). המעטים שראו – כמה צפוי – קטלו. אבל כשיש לך לטקס, ביקורות זה לא מה שישנה לך.

בשבוע שעבר הקרב על המקום הראשון היה צמוד כל כך שההערכות, כך מסתבר, היו שגויות: כולם (וגם אנחנו) דיווחו ש-'Hoodwinked' כבש את המקום הראשון של סוף השבוע הארוך, כשלמעשה, קולות החיילים הורידו אותו, בהפרש זעום באמת, למקום השני. לא נורא. הכנסותיו של סרט האנימציה הזול ירדו השבוע ב-16 אחוז, שזה ממש כמעט כלום. השבוע הוא במקום השני, עם 10 מיליון דולר. וגם כאן, כמובן, הצלחה מובילה באופן בלתי נמנע לסיקוולים. יוצרי הסרט הכריזו בשמחה על שני סרטי המשך, שהראשון ביניהם נכנס להפקה מיידית ונקרא ‘Hood vs. Evil'.

הקהל הנוצרי הדתי – בואו נגדיר אותו כמורכב מאנשים שלא יילכו ל'הר ברוקבק' – הפך בשנים האחרונות לכח משמעותי בקופות. אלה הם האנשים שעשו מ'הפסיון של ישו' להיט סופר-ענק, ואולי היה להם גם חלק חשוב בהצלחה הנוכחית של 'נרניה', קשה לדעת. בכל זאת, בדרך כלל, סרטים שמיועדים במוצהר לקהל הזה לא משיגים מספרים ענקיים. כזה הוא 'End of the Spear', שנכנס למקום השמיני: סרט נוצרי שעיקר הפרסום שלו התרכז ב"רצועת התנ"ך", בעוד צופה הקולנוע הממוצע בניו יורק או לוס אנג'לס לא שמע עליו. הסרט עוסק בחמישה מיסיונרים שהגיעו לג'ונגלים של פרו ופגשו את השבטים המקומיים, שהפגינו הכנסת אורחים בנוסח המקום כששיפדו אותם בחניתות. למרות זאת, בני משפחותיהם בחרו להצטרף אל שבט המשפדים ולנסות ללמד אותם על חיים ללא אלימות.

למרבה הפאדיחה, 'קצה החנית' הצליח יותר מסרט בנושא דומה שיצא גם הוא השבוע: 'העולם החדש', סרטו החדש של הבמאי הנערץ, בחוגים מסוימים, טרנס מאליק ('הקו האדום'). 'העולם החדש' הוא סיפור המפגש של מתיישבים אנגלים באמריקה, בראשות הקפטן ג'ון סמית (קולין פארל), עם האינדיאנים תושבי המקום. כשדיסני עשו את הסיפור הזה, הם קראו לו 'פוקהונטס'. זה היה אמור להיות סרט-אוסקרים, אבל זה לא הלך: הביקורות קרירות להפתיע, פרסים – בכלל אין, וגם הקהל לא בא. הסרט נתקע במקום ה-11, עם 4 מיליון דולר בלבד.

ובפינתנו "מזל טוב" לסרטים שהגיעו למיני מספרים עגולים וציוני דרך: מזל טוב ל'דיק וג'יין עושים את זה', ששוהה בטבלה כבר חמישה שבועות והגיע השבוע להכנסות של 100 מיליון דולר – מה שהיה גם תקציב הסרט. מזל טוב גם ל'Walk the Line', הידוע בכינויו 'הולך בדרכי' (מקום 13) שעבר גם הוא את קו ה-100, כשהוא נעזר במספר גלובוסים מוזהבים שבהם זכה. ומזל טוב ל'קינג קונג', שאמנם נמצא כבר עם רגל אחת בחוץ, אבל ברגעיו האחרונים בעשיריה המובילה כיסה (בהכנסותיו בארה"ב בלבד) את תקציב ההפקה העצום שלו – 207 מיליון דולר. בכל העולם, הוא הגיע לחצי מיליארד.

בשבוע הבא ייצא עוד סרט המשך שלא ברור איך יכולנו לחיות בלעדיו: 'ביג מאמא 2'. כולנו כבר סופרים את השניות. מלבדו תגיע גם הדרמה הצבאית 'אנאפוליס' ואמה תומפסון בתפקיד המרי-פופינס מהגיהינום ב'נני מקפי'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Underworld: Evolution – 26.9 (26.9)
2. Hoodwinked – 10.4 (28.6)
3. Glory Road – 8.8 (27.7)
4. Last Holiday – 8.7 (26.0)
5. Brokeback Mountain – 7.4 (41.7)
6. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – 6.2 (271.8)
7. Fun with Dick and Jane – 5.7 (101.4)
8. End of the Spear – 4.3 (4.3)
9. Hostel – 4.2 (42.7)
10. King Kong – 4.2 (209.9)