דו"ח קופות שבורות – 2.2.2003

חדשות טובות, כולם! כן,
זה קורה לפעמים. הרעיון
הוא שמשהו חדש קורה, וזה
משמח, ואף אחד לא מת.
רדיקלי, אני יודע, אבל
תנסו להתרגל לרעיון. ובכן:
כפי שאתם לא יכולים לראות,
על הכסא כאן לצידי יושבת האזרחית החדשה בבית העורכים. תזהו אותה בקלות לפי זה שהחצי הימני של הפנים שלה (כולל חצי האף והשפם באותו הצד) שחור, והחצי הימני זהוב, והיא עונה לשם ארלקינה. כלומר, היא עדיין לא ממש עונה לשם הזה, אבל אם תצעקו אותו בקול רם סביר להניח שהיא תקפוץ מהמקום, תצפצף, תרוץ שני סיבובים מסביב לכסא נגד כיוון השעון, תתנפל על התנור, תקפא באמצע הקפיצה, תנסה לרוץ בשלושה כוונים בבת אחת, תרוץ על המקלדת תוך שהיא כותבת את המילה "1חלךצמ4י", תתנפל על הרגל שלי בהתקפת שיניים וציפורניים כואבת למדי, תצפצף שוב, תדהר לסלון במהירות מאך 5 ותירדם. למעשה סביר להניח שהיא תעשה את זה גם אם לא תצעקו.

ידעתי.

היחידה שלא מרוצה מהחדשות הטובות היא פורפרה.קום, חתולת האתר הותיקה, שמאוד לא שמחה לארח בממלכתה יצור קטן וחצוי בעל יכולת ריכוז של דג זהב היפראקטיבי. את רוב היממות האחרונות היא העבירה בלחישות מלחמה ומבטים מזרי אימה שהיו גורמים לכל באלרוג ממוצע לברוח בצווחות, אבל על חצי-החתולה החדשה לא עושים שום רושם. על התפתחויות נוספות בנושא נדווח לכם בהמשך.

חדשות טובות נוספות – חודש ינואר הסתיים, ומבקרי קולנוע בכל העולם נושמים לרווחה. שימו לב לנתון המדהים: מבין כל הסרטים שיצאו בהפצה רחבה בחודש ינואר לא היה אף אחד, אפילו לא סרט אחד בודד, שהביקורות עליו היו חיוביות. הדעה הכללית על כל סרטי ינואר נעה בין מתחת-לבינוני לזוועת אלוהים. אלמלא הורחבה הפצתם של כמה מהסרטים הטובים של סוף שנה שעברה היינו כנראה עדים לאפנה חדשה בקרב מבקרים וחובבי קולנוע: חרקירי.

קצה ינואר הביא איתו שלושה סרטים חדשים, שגם הם, כמובן, זכו לביקורות שליליות, אבל ביחס לקודמיהם דווקא יצאו בסדר. כדי להבין את הפרופורציות, נצטרך להיעזר במדד העגבניות, המודד את אחוז הביקורות החיוביות מבין כל הביקורות שהתפרסמו על כל סרט: 'קנגרו ג'ק', 'Darkness Falls' ו'Just Married', שיצאו במשך החודש, זכו לציונים של 8, 9 ו-20 אחוז, בהתאמה. 'The Recruit' ו'יעד סופי 2', שיצאו השבוע, קיבלו 40% ו-46%, כלומר מדובר בשתי יצירות מופת בלתי נשכחות. בקנה המידה של ינואר, כמובן.

ב'The Recruit' ('הטירון'?) מאמן אל פאצ'ינו, סוכן CIA ותיק, את קולין פארל (שב'דו"ח מיוחד' היה סוכן ממשלתי), סוכן CIA טירון פעור. עוד לפני סיום חוק לימודיו נשלח הסוכן הצעיר למצוא סוכן שהושתל בסוכנות. השאר, כך מסתמן, סטנדרטי, ולא יצליח להפתיע אף אחד שכבר ראה סרט ריגול או שניים. ובכל זאת הוא הגיע למקום הראשון השבוע (זה לא שהאלטרנטיבות היו כאלה קורצות), עם 16 מיליון דולר – שזה, בהתחשב בנסיבות, סביר בהחלט.

צמוד-צמוד מאחוריו נמצא 'יעד סופי 2'. כן, השם הזה הוא אוקסימורון, אבל בכך אין את מי להאשים מלבד את יוצרי הסרט המקורי. הם הרי ידעו שכל סרטי האימה מקבלים המשכונים. ניצולה בודדה מהסרט הקודם חוזרת על אותה העלילה: היא זוכה לחלום נבואי מזוויע על תאונת דרכים ענקית, ובעקבות כך היא וחבריה ניצלים מהתאונה, והמוות מגיע לחסל איתם חשבון במגוון דרכים אחרות, יצירתיות וזוועתיות עוד יותר מבסרט הראשון. קשה לצפות מסרט כזה לקבל יחס אוהד מהמבקרים, אבל באופן יחסי, כמובן, הם היו סלחניים למדי. אם רק אתם בעניין של מיתות משונות, זה כנראה הסרט בשבילכם.

במקום השלישי, עם 10 מיליון, נמצא ‘Biker Boyz’ ('אופנוענימ' בתרגום חופשי), שהוא בדיוק כמו 'מהיר ועצבני', רק עם אופנועים במקום מכוניות ועם לורנס פישבורן ('מטריקס') במקום וין דיזל. כיוון שרוב השחקנים בסרט הם שחורים, 'בייקר בויז' תויג כסרט לשחורים בלבד, ולכן סביר להניח שלא נראה אותו בארץ. נו, טוב.

עוד במורד הטבלה, מאחורי 'קנגרו ג'ק' המצליח באופן תמוה מאוד, נמצא 'שיקגו', שיש המכתירים אותו כבר עכשיו כזוכה הבטוח בטקס האוסקר הקרוב. 'מירמאקס', מפיצי הסרט, כנראה בונים על זה, ומעונינים להשאיר את הסרט בבתי הקולנוע ממש עד האוסקרים: אחרי שישה שבועות, 'שיקגו' מוצג עדיין במספר קולנועים מצומצם יחסית, וההכנסות שלו פר-אולם הן עדיין, בלי שום תחרות, הגבוהות ביותר בעשיריה, למרות ירידה קלה השבוע. ברור שהקהל אוהב את הסרט, וברור שהסרט היה עושה הרבה יותר כסף אילו היו כבר משחררים אותו להפצה רחבה ממש, אבל המפיצים משחקים אותה הארד טו גט. אבל אנחנו, מה אכפת לנו: 'שיקגו' מופץ החל מסוף השבוע הזה בארץ, לא הפצה מצומצמת ולא בטיח. כנ"ל, אגב, לגבי 'תפוס אותי אם תוכל' שהשבוע הגיע להכנסות של 150 מיליון דולר.

חדשות טובות גם ל'שני הצריחים': אחרי שבעה שבועות בקולנוע, הוא הגיע במזל טוב לסכום של 316 מיליון דולר – ובכך נכנס לרשימת עשרת הסרטים המצליחים ביותר אי פעם בארה"ב, לא כולל תחשיבי אינפלציה. הסרט שנדחק כתוצאה מכך החוצה מהעשיריה המובילה הוא 'אחוות הטבעת', חלקו הראשון של אותו סרט. שרה נשאר שרה.

בשבוע הבא, יש יסוד לשער שהעניינים ימשיכו להשתפר: ההמשך ל'שנחאי נון' עם ג'קי צ'אן ואוון ווילסון, הסרט הראשון של השנה שיש לו פוטנציאל שבירת קופות כלשהו, יוצא לאקרנים, וגם הקומדיה הרומנטית 'How to Lose a Guy in 10 Days' עם קייט האדסון ומתיו מקונוהי. יש מקום לאופטימיות זהירה. תשתדלו לחייך


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Recruit – 16.3 (16.3)
2. Final Destination 2 – 16.0 (16.0)
3. Biker Boyz – 10.1 (10.1)
4. Kangaroo Jack – 9.0 (45.9)
5. Chicago – 7.1 (50.6)
6. Darkness Falls – 7.0 (21.8)
7. The Lord of the Rings : The Two Towers – 5.1 (316.0)
8. Catch Me If You Can – 5.1 (152.2)
9. Just Married – 4.8 (49.7)
10. About Schmidt – 4.5 (44.2)