דו"ח קופות שבורות -22.4.2001

אאוט: שחיפיות אנורקסיות.
אין: עגלגלות דשנות.
אאוט: קאליסטה פלוקהארט.
אין: רנה זלווגר.
אאוט: ניו יורק.
אין: לונדון.
אאוט: בריג'יט בורדו.
אין: בריג'יט ג'ונס.

האמנם עינינו חוזות בלידתו של אייקון נשי חדש? האם בריג'יט ג'ונס היא היורשת הרשמית של קארי ברדשאו, שירשה את מקומה של אלי מק'ביל? האם בנות ישראל הפוסט-פמיניסטיות יפסיקו לנסות להראות כמו מקלות ארטיקים מהלכים ויאמצו מראה אנושי יותר? לא סביר. ובכל זאת, ההישג של סרט הבנות 'יומנה של בריג'יט ג'ונס' הוא מרשים, ולא בגלל סכום הדולרים שהשיג השבוע, כולה טיפה מעל 10 מיליון. העניין הוא ש'בריג'יט ג'ונס' עשתה את הכמעט בלתי אפשרי, ועלתה אל המקום הראשון. התנועה בעשרת הגדולים, בעיקר בחלק העליון שלה, היא כמעט תמיד בכוון מטה: המקום שאליו נכנס סרט בסוף השבוע הראשון שלו הוא, כמעט בוודאות, המקום הגבוה ביותר שאליו יגיע (בעיקר אם הוא לא מועמד לאוסקר, במקרה). בריג'יט ג'ונס נכנסה למקום השלישי בשבוע שעבר, והשבוע, כשהיא נעזרת בהפצה רחבה יותר, השיגה סכום כמעט זהה, שהספיק לה כדי לכבוש את המקום הראשון. היא כנראה תשאר חזק בשטח גם בשבועות הבאים.

במקביל, 'יומנה של בריג'ט ג'ונס' יצא גם בבריטניה, ושם הוא שובר קופות אמיתי: ההכנסות שלו בסוף השבוע הראשון שם היו בסדר הגודל של 'חניבעל', והגבוהות ביותר שהשיג סרט בריטי כלשהו אי פעם. יהיה מעניין לראות, כשהסרט יגיע לארץ, האם אנחנו דומים יותר לבריטים או לאמריקנים – כלומר, האם הוא יזכה כאן להצלחה סבירה או ייהפך ללהיט ענק.

מאחורי בריג'יט, שני המקומות הראשונים של השבועות הקודמים – 'Spy Kids' ו-'Along Came a Spider' ירדו שלב, אבל הירידה בהכנסות של שניהם היתה מינימלית. ההפרש בין המקום הראשון לשני הוא למעשה מזערי; אחרי שאבק הקרב יתפזר והתוצאות הסופיות יגיעו, ייתכן שיתברר כי 'Spy Kids' הוא בעצם המחזיק במקום הראשון, זה השבוע הרביעי ברציפות. אבל מה משנה המיקום: 'ילדים מרגלים' צועד בבטחה לעבר קו 100 המיליון הנכסף, וצילומי סרט ההמשך יתחילו, כנראה, ברגע שתסתיים – או תבוטל – שביתת השחקנים.

שני סרטים חדשים נכנסו (רק) למקומות הרביעי והחמישי. 'קרוקודיל דנדי בלוס אנג'לס' הוא סרט המשך שגורם בעיקר להרמת גבות: מי לעזאזל צריך היום המשך לסדרה נשכחת שהסרט הקודם בה הוקרן לפני 13 שנה? מי בכלל זוכר את קרוקודייל דנדי, צייד התנינים האוסטרלי הנועז שתמיד הולך לאיבוד בתרבות העירונית האמריקנית? הסרט החדש לא מעורר שום התלהבות, אבל גם לא התנגדות מיוחדת. המבקרים לא יורדים עליו חזק מדי, ושמחים שזוהי לפחות קומדיה שבאמת מתאימה לכל המשפחה, בניגוד מוחלט לסרט הבא ברשימה.

"הסרט הזה לא מגרד את תחתית החבית. הסרט הזה אינו תחתית החבית. הסרט הזה אינו מתחת לתחתית החבית. לסרט הזה לא מגיע אפילו שיזכירו אותו באותו משפט עם חביות."

את הפסקה בת האלמוות הזו כתב רוג'ר איברט, אולי מבקר הקולנוע המפורסם ביותר בעולם. בתור אחד שעוסק בביקורת כבר אי-אלו עשרות שנים, קשה להוציא אותו משלוותו, אבל לסרט המדובר – 'Freddy Got Fingered' הוא העניק את הציון הנדיר של 0 כוכבים, ודעתו מייצגת בהחלט את דעתם של רוב המבקרים. בשבועות האחרונים יצאו בארה"ב שורה של קומדיות-גועל, שכולן כשלו קופתית יותר או פחות: 'Tomcats', 'Say it Isn't So' ו'ג'ו דירט'. לפי התגובות שלהן הוא זוכה, 'פרדי קיבל אצבע' (תרגום חופשי ביותר) מתעלה על כולם ברמות הגועל וקובע שיאים שליליים חדשים מבחינת 'איכות' הסרט. בין צרחת גועל אחת לשניה המבקרים טוענים, בין השאר, שהסרט הוא אוסף קטעים משעשעים לכאורה בלי עלילה. הם כנראה צודקים – אם יש לסרט הזה עלילה, לא הצלחתי למצוא פרטים עליה בשום מקום, אפילו לא באתר הרשמי של הסרט. זהו סרטו (משחק, בימוי ותסריט) של טום גרין, עוד כוכב טלויזיוני שמגיח לקולנוע, הפעם מ-MTV. האיש הוא פרובוקטור ידוע לשימצה וגם שקרן פתולוגי: בראיון שערך בתכנית של ג'יי לנו לרגל צאת הסרט הכריז שאשתו, דרו בארימור, בהריון, ולמחרת הוציא הודעה לעתונות בזו הלשון: "סתאאאאאאאם" (תרגום חופשי בהחלט).

מבין הסרטים שבתחתית הרשימה, 'Josie and the Pussycats', הכשלון המפתיע של השנה בינתיים, מתפוגג במהירות. לעומת זאת, היציבות של 'אויב בשער' במקום העשירי מבטיחה טובות ליתר סרטי מלחמת העולם השניה הצפויים השנה – 'המנדולינה של קפטן קורלי', 'Windtalkers' וכמובן 'פרל הארבור'.

בשבוע הבא, העניינים מתחילים באמת להתחמם: סרט המרוצים 'Driven' עם סילבסטר סטאלון יוצא נגד 'One Night at Mc'cools' עם ליב טיילר וסרט הערפדים 'The Forsaken'. ואחרי זה – קיץ.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Bridget Jones's Diary – 10.5 (25.7)
2. Spy Kids – 10.2 (86.6)
3. Along Came a Spider – 9.1 (47.1)
4. Crocodile Dundee in L.A. – 8.0 (8.0)
5. Freddy Got Fingered – 7.3 (7.3)
6. Blow – 6.0 (35.3)
7. Joe Dirt – 5.4 (19.2)
8. Kingdom Come – 4.7 (16.6)
9. Josie and the Pussycats – 3.1 (11.6)
10. Enemy at the Gates – 2.1 (46.5)