דו"ח קופות שבורות – 22.7.2001

בפעם האחרונה שבדקתי,
שלושת הדברים הבטוחים
היחידים בחיים היו:
א. כולנו נמות בסוף;
ב. חיים יבין ימשיך להגיש
חדשות עד סוף כל הדורות; ו-ג. סרטים של סטיבן שפילברג עושים ים כסף. רק מה, לפני כמה שבועות הגיע 'A.I.' וערער את יסודות אמונתי הבסיסיים ביותר. לכן רשימת הדברים הבטוחים בחיים השתנתה ל-א. מוות, ב. חיים יבין, ו-ג. סרטים ששמם מכיל את המילים 'פארק היורה' עושים ים כסף. הייתי מוסיף לרשימה גם "ד. קומדיות עם ג'וליה רוברטס עושות ים כסף", אבל מוקדם יותר השנה גם ההנחה הזאת עורערה, עם 'המקסיקני' שלא ממש הצליח. אז נשאר לנו רק 'פארק היורה'.

לכן רווח לי מאוד לגלות שלפחות זה לא השתנה: סרטי 'פארק היורה' עדיין עושים ים כסף, גם אם שפילברג לא מעורב בהם ישירות. וגם ג'וליה רוברטס, בעצם, עדיין אמינה. ג'וליה והדינוזאורים הלכו ראש בראש בסוף השבוע, שהפך כתוצאה מכך לסוף השבוע השני בהסטוריה שבו שני סרטים מרוויחים מעל ל-30 מיליון דולר כל אחד.

'פארק היורה' הראשון הוא אחד הסרטים המצליחים ביותר בהסטוריה, עם הכנסות של 920 מיליון דולר בכל העולם (357 מיליון בארה"ב בלבד). 'העולם האבוד', סרט ההמשך, הצליח פחות, אבל עדיין מחזיק בשיא ההכנסות לסוף שבוע ראשון בארה"ב – 72 מיליון דולר (או, אם מתחשבים בעליית מחירי הכרטיסים מאז: 88 מיליון). הסרט השלישי יצא בארה"ב השבוע, ולמרות שהוא לא מתקרב להישגים של שני הראשונים, הוא עדיין השיג הכנסות ענק – 50 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון. הסכום הזה היה יכול להיות גדול עוד יותר אלמלא התחילו הקרנות הסרט ביום רביעי, במקום ביום שישי, כמקובל בארה"ב – כנראה מתוך התחשבות בחובבי הדינוזאורים שלא יכלו להמשיך לחיות אפילו יום אחד בלי לראות טי-רקס טורף מישהו (ויש רבים כאלה, מסתבר). בסך הכל השיג 'פארק היורה 3' בחמשת הימים הראשונים להקרנתו 81 מיליון דולר.

את שני הסרטים הראשונים בסדרה ביים הרב-סמאח שפילברג. בסרט השלישי הוא שימש רק כמפיק, והעביר את הבימוי לג'ו ג'ונסטון ('ג'ומנג'י'. יש המון ג'ימלים ב"ג'ו ג'ונסטון (ג'ומנג'י)". הוא בטח גם מגדל דגן בגן, סתם כדי לעצבן). זה היה כנראה שפילברג שהחליט, ובצדק, שבשלב הנכחי בסדרה אין לקהל שום סבלנות לקישקושים על תאורית הכאוס או דיונים ביחסו של האדם לטבע. הקהל בא רק לראות אנשים בורחים מדינוזאורים, וזה מה שהוא מקבל, מה שקיצר את הסרט באופן משמעותי (88 דקות, אם לא סופרים את הקרדיטים). מבין בני האדם שבסרט, הבולט ביותר הוא סם ניל, שכיכב ב'פארק היורה' הראשון, נעדר מהשני ומבצע כאן קאמבק. הכוכבים הדינוזאורים הפעם הם פטרודקטילים (דינוזאורים מעופפים) וספינוזאורוס, הדינוזאור הגדול יותר מטי-רקס.

עוד הערה בנוגע ל'פארק היורה 3': לנו, הצופים הפשוטים, בדרך כלל ממש לא אכפת באיזה אולפן נוצר הסרט שבו אנו צופים. ובכל זאת, בשלב הזה קשה להתעלם מכך של'יוניברסל' הולך בזמן האחרון קלף משוגע: 'פארק היורה 3' הוא הסרט החמישי שלהם במשך השנה האחרונה שפתח עם יותר מ-40 מיליון דולר. במשך אותה תקופה, אף אולפן אחר לא הצליח להפיק יותר מסרט אחד כזה.

ל'Revolution', האולפן הצעיר ביותר בהוליווד, לא היה אף סרט כזה, אבל זה די מובן בהתחשב בכך ש'America's Sweethearts' ('אמריקה מאוהבת', בעברית) הוא בדיוק הסרט השני שלו ('Tomcats', המכונה 'אמריקן גאי', היה הראשון). את הסרט ביים ג'ו רות', שהוא גם מנהל האולפן החדש (הסרט הידוע ביותר שלו כבמאי עד כה: 'נקמת היורמים 2'), ומשתתפים בו בילי קריסטל, קת'רין זטה-ג'ונס, ג'ון קיוזאק, וגם ג'וליה רוברטס, כמובן. זטה-ג'ונס וקיוזאק הם זוג-לשעבר של כוכבי קולנוע; ג'וליה היא העוזרת האישית של זטה, שצריכה לדאוג לכך שהזוג יישאר נשוי באושר למראית עין, וכמובן, מתאהבת בבעל-לשעבר, מה שמסבך את העניינים, כי הרי מהי קומדיה רומנטית בלי עניינים שמסתבכים. המבקרים לא התלהבו; הקהל הלך, חזר ואמר שהיה לא משהו, אבל זה הספיק להכנסות סופ"ש ראשון של קצת מעל 30 מיליון דולר. בשביל ג'וליה, עסקים כרגיל.

'פארק היורה 3' ו'אמריקה מאוהבת' ייצאו גם אצלנו, כמו בארה"ב, סימולטנית – בעוד שבועיים.

הסרטים המובילים של השבוע שעבר, 'Legally Blonde' ו'הפריצה' סבלו מירידת ה-50% המסורתית, והתמקמו במקומות השלישי והרביעי. הזוג שמתחתם, 'Cats & Dogs' ו'The Fast and the Furious' שומרים על יציבות יחסית. בהעדרו של 'שרק' (שאגב, לא הלך רחוק – הוא עדיין יושב חזק במקום ה-11), 'המהירים והזועמים' הוא הסרט הותיק ביותר בין עשרת הגדולים, ונראה שהוא עשוי להחזיק עוד כמה שבועות – הישג נדיר למדי בתקופה שבה רוב הסרטים מדגימים סדרה הנדסית יורדת.

זה בהחלט לא השבוע של חובבי המדע הבידיוני. גם לא השנה שלהם, בעצם. 'A.I.' של שפילברג יצא מהעשיריה המובילה אחרי שלושה שבועות בלבד, ואחרי שהשבוע ספג נפילה משפילה (חצי הכוס המלאה: לפחות ביפאן הוא ממשיך לנפץ קופות), אבל זה עוד כלום לעומת 'פיינל פנטסי', שהמשיך את הפתיחה המאכזבת שלו מהשבוע שעבר בירידה של כמעט 70% (!!), ונראה שהוא הולך להיעלם מהמפה תוך זמן שיא (חצי הכוס המלאה: נו, לפחות 'אבולוציה' הוא כבר לא הכשלון הגדול של הקיץ). גם 'טומב ריידר', עוד סרט שהתחיל חזק (פתיחה של כמעט 50 מיליון) ונחלש במהירות, עזב את העשיריה השבוע, לאחר שהגיע להכנסות יפות-אך-לא-מדהימות של 125 מיליון דולר.

בשבוע הבא, הצ'אנס האחרון של המדע הבדיוני להחזיר לעצמו את כבודו האבוד: 'כוכב הקופים', הלא-רימייק של טים ברטון. מצד אחד, הציפיה לסרט גדולה, והוא אמור להיות שובר הקופות הגדול האחרון של הקיץ. מצד שני, אין בו דינוזאורים, אז הוא יכול גם ליפול. בימינו שום דבר לא בטוח, חוץ מדינוזאורים.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Jurassic Park 3 – 50.3 (80.9)
2. America's Sweethearts – 31.0 (31.0)
3. Legally Blonde – 11.0 (43.4)
4. The Score – 10.7 (37.2)
5. Cats & Dogs – 6.8 (72.4)
6. The Fast and the Furious – 5.2 (125.0)
7. Scary Movie 2 – 4.4 (61.7)
8. Dr. Dolittle 2 – 4.3 (93.2)
9. Final Fantasy – 3.5 (26.7)
10. Kiss of the Dragon – 2.9 (26.7)