דו"ח קופות שבורות – 23.2.2003

שלום לכם, התגעגעתם? רציתי
לפתוח את הדוחק"ו הזה בשתי
הודעות קצרות (דרוש/ה שותפ/ה
לדירה בחיפה ודרושה עבודה
זמנית), אבל חוזר שעבר השבוע
בין כותבי הדוחק"ו אמר
בפירוש: "על כל דוחק"ו להתחיל
בתיאור עלילותיו של לפחות חתול אחד". החתול הקרוב אלי ביותר נקרא "חתול" והוא חבר בצוות 'ננס אדום', לכן, ללא השהיות מיותרות, להלן קורותיו: השבוע חתול קיבל שני דיסקים של העונה השניה, פגש בכפיל שלו מיקום מקביל (שהיה, משום מה, כלב), לבש כפפות צהובות עם בגדים כחולים ובכלל עשה שמות לצוות ננס אדום. והוא עדיין לא מוזר כמו ארלקינה.

מאד מוזר לכתוב דוחק"ו בחורף. מצד אחד, יצאו השבוע לא פחות מארבעה סרטים חדשים. מצד שני, את מי בדיוק הם מעניינים? סרטים שאף אחד לא חיכה להם, שלא שוברים שום שיא, סרטים עם כוכבים מהדרג השני, סרטים כל כך גרועים, שלפחות יש את התירוץ "אבל היו שלושה מטרים של שלג!" לכך שאף אחד לא ראה אותם, וסתם כשלונות שלא היו מחזיקים מעמד דקה מול התחרות הקשה שיש בעונות אחרות. בקיצור, סרטים שבשבילם לא כדאי למספרים בסוגריים לצאת מהפוך בבוקר.

ויש סרטים על גיבורי על. 'דרדוויל', למרות שהצליח בעור שיניו לשמור על המקום הראשון, הפסיד בקרב שבו כמעט שום גיבור על לא יכול לנצח, והכנסותיו ירדו ביותר מחצי. הוא בטח לא ראה את זה בא.

הסרט שהיה קרוב מאד להדיח את האיש והמקל (אבל בלי הגזר) שייך לז'אנר שנדמה כי כבר הרבה זמן לא ראינו נציג שלו (למעשה היו כאלה, אלא שהדחקנו את כולם): 'Old School' הוא קומדיית קולג', אבל לא בדיוק. הסרט, שמתהדר בקומיקאים כמו לוק "אני אח של אוון" ווילסון ו-וויל "אני הייתי הדבר הטוב בזולנדר" פארל, מספר על כמה צעירים ברוחם שמחליטים להקים בית אחווה, למרות שאת הקולג' שלהם הם סיימו מזמן, ובלי לדעת שג'ון בלושי מת כבר עשרים שנה. הביקורות חלוקות, אבל יחסית לז'אנר, הסרט קיבל כמות די משמעותית של ביקורות טובות (וביקורת רעה אחת שאומרת שהסרט לא צריך לצאת לווידאו, אלא לחירייה): כולם מסכימים שיש בסרט בדיחות טובות ושוויל פארל מוצלח בתור טמבל, אבל הדעות נחלקות האם זה מספיק או לא.

הסרט החדש הבא שיצא השבוע נכנס למקום השישי, אחרי 'שיקגו', 'ספר הג'ונגל 2' ו'איך להיפטר מבחור בעשרה ימים' (כולם דווקא ספגו יפה את מזג האוויר הסוער והכנסותיהם לא ירדו בהרבה). 'החיים של דיוויד גייל', כפי שנקרא בארץ (יוצא ב-6/3, אם המפיצים לא יחליטו לבטל אותו), מקבל את הכבוד המפוקפק של הסרט הרע ביותר שיצא השבוע, למרות – ואולי בגלל – כיכובם של קווין "אני יודע מי זה קייזר סוזה" ספייסי וקייט "אני הכוכבת של הסרט הרווחי ביותר מעולם" ווינסלט. "מלודרמה מניפולטיבית" צועקות הביקורות, "למרות שהוא מנסה לשכנע כנגד עונש המוות הוא מצליח לגרום לתמיכה בו". והיוצרים, מה הם בכלל רצו? לקחת שחקן כמו קווין ספייסי, לגזור עליו גזר דין מוות, לתת לקייט ווינסלט העיתונאית לגלות על ידי מותחן לא מותח שהוא למעשה חף מפשע, ולסיים בביקורת "עונש מוות זה רע, מממקיי?". למי שמעוניין, יש לי שני כרטיסים להקרנה ביום שישי. יש לי הרגשה שאני יכול לוותר עליהם.

הסיבה היחידה ש'דיוויד גייל' הוא לא הסרט הגרוע ביותר של השבוע על פי מדד העגבניות הרקובות היא הסרט שבמקום השמיני, 'אלים וגנרלים'. הסרט, שנעשה כפריקוול למיני-סדרה 'גטיסבורג', מתאר את שנותיה הראשונות של מלחמת האזרחים של ארצות הברית. נשמע משעמם? נשמע כמו שיעור היסטוריה? נשמע כמו סרט שלא היה צריך בכלל לצאת לבתי הקולנוע, על אחת כמה וכמה שלא להיות באורך של 216 דקות? הכל נכון, והכנסות סוף השבוע הראשון מראות שגם הצופים יודעים את זה (תגידו, איך זה שיש בכלל כל כך הרבה חובבי מלחמת האזרחים באמריקה?). יש רק ספר היסטוריה אחד שאפשר להעביר בהצלחה לקולנוע, ואת זה פיטר "ביימתי כמה סרטי אימה בחיים שלי, אבל מעריצות אורלנדו בלום מפחידות אותי לגמרי" ג'קסון כבר עשה. דרך אגב, אם כבר הזכרתי את 'שר הטבעות', 'שני הצריחים' מראה קשיים מסוימים בהתעלות על 'פורסט גאמפ'. אולי בשבוע הבא.

את רשימת הסרטים החדשים השבוע סוגר 'Dark Blue', בכיכובו של קורט "פעם הייתי שחקן ידוע" ראסל כשוטר קשוח שחונך טירון בתוך חקירת רצח מרובע, כל זאת קצת לפני המהומות הגזעניות בלוס אנג'לס ב-1992. אם מייקל צ'יקליס קיבל אמי על אותו תפקיד בדיוק בסדרת הטלוויזיה 'המגן', ואם דנזל וושינגטון קיבל אוסקר על 'יום אימונים מסוכן', למה שזה לא יצליח לקורט? וזה אכן מצליח, והסרט הוא לא רע – אבל פשוט לא מחדש שום דבר.

איך יודעים שעכשיו יש תקופה חלשה בבתי הקולנוע? כשאין שום דבר מעניין לומר על הסרטים שיצאו מהרשימה. וגם בשבוע הבא הולך להיות לא מעניין יחסית. רק סרט אחד ייצא בהפצה רחבה, 'Cradle 2 the Grave', רימייק לסרט 'M' של פריץ "סטודנטים לקולנוע חולמים עלי" לאנג, ובו ג'ט "האוריינטלי" לי וD- "הראפר" MX רודפים אחרי חוטפי בתו של אחד מהם. כמו כן יצאו 'Poolhall Junkies', 'חגיגה בסנוקר' אמריקאי, ו'ספיידר', סרטו המטריד, המשעמם וחסר הגועל באופן מפתיע של קרוננברג.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Daredevil – 18.1 (69.5)
2. Old School – 17.5 (17.5)
3. How to Lose a Guy in 10 Days – 11.6 (64.6)
4. The Jungle Book 2 – 8.7 (25.2)
5. Chicago – 8.2 (94.1)
6. The Life of David Gale – 7.1 (7.1)
7. Shanghai Knights – 6.5 (44.5)
8. Gods and Generals – 4.7 (4.7)
9. Dark Blue – 3.9 (3.9)
10. The Recruit – 3.4 (44.3)