דו"ח קופות שבורות – 23.4.2006

The name on everybody's lips
Is gonna be Roxie
...רוקסי הארט!פעם, חודש אפריל סימן את בואו של האביב, ועימו ביטול החובה להדליק אורות גם ביום. אבל השנה גילינו שחורף הוא לא חורף, קיץ הוא לא קיץ ולעזאזל, עוד מעט מאי ועדיין יורד גשם. אני לא מתנגדת לזה – אני דווקא אוהבת גשם. אבל אפילו אני מוכנה להודות מדי פעם שמשהו בסגריריות הזו קצת מדכא.
בארצות הברית, לעומת זאת, לאף אחד לא אכפת מסדר עולמי חדש, ועולם כמנהגו נוהג. אביב זה אביב וסרטי אימה הם סרטי אימה. וזה אומר שני דברים: א) 'Silent Hill' העפיל למקום הראשון עם הכנסה סולידית עבורו; ב) הוא קיבל ביקורות איומות בקרב מבקרי הקולנוע.

העלילה, כדרכם של סרטים המבוססים על משחקי מחשב, חמקנית: ראדה מיטשל לא מוכנה לקבל את העובדה שבתה הקטנה עומדת למות ממחלה קשה, והיא מחפשת רופאים אלטרנטיביים, למורת רוחו של בעלה, שון בין. במהלך החיפושים, היא מגיעה לעיירה שכוחת אל בשם "סיילנט היל" – לא ברור אם העיירה הזו נמצאת בעולמנו או לא. כדרכן של עיירות שכוחות אל בסרטים, גם סיילנט היל אינה עיירה שלווה כפי שנדמה. תושביה נלחמים בכוחות אפלים, ולשתי האורחות הטריות עומד להיות תפקיד בקרב הזה.

טרם צאתו, היו שמועות ש'סיילנט היל' עומד להיות – שומו שמיים – סרט טוב. מתברר שלא בדיוק. על דבר אחד כולם מסכימים: הויזואליה מרשימה במיוחד, עם אווירה בנויה היטב ודברים רעים שזוחלים מבין הצללים. הבעיה היא העלילה – יש יותר מדי ממנה, היא מבולבלת, נמשכת יותר מדי זמן ויש בה דיאלוגים. היה מי שניסה לסנגר על הסרט באומרו שהוא מבוסס על משחק מחשב, אז למה כבר אפשר לצפות מהדיאלוגים. מזלו שציבור הגיימרים לא העלה אותו על המוקד, תוך צווחות שיש משחקי מחשב עם דיאלוגים נפלאים ועלילה מהודקת.

20 מיליון דולר הם סכום סביר לסרט אימה ו/או לסרט אימה שמבוסס על משחק מחשב. השאלה היא מה הלאה – הקהל השבוי כבר ראה את הסרט, ובשבוע הבא, כדרכם של סרטי אימה, 'סיילנט היל' עשוי לגלות שהוא לא שונה מכל סרט אימה אחר. זה לא מבשר טובות לסרט, שתקציבו הנדיב עמד על 50 מיליון דולר.

'מת לצעוק 4', גם הוא סוג של אימה, נאלץ לוותר ל'סיילנט היל' על המקום הראשון, ומסתפק בסגנות. ירידה של 58% ברווחים שלו הותירה אותו עם 17 מיליון דולר בסוף השבוע, ו-67.8 מיליון באופן כללי. הדו"חקואיסטים שמחים לאיד, ומודיעים כי שני הסרטים הראשונים בסדרה נהנו מירידות נמוכות יותר, ולכן זה בטוח מעיד שהסרט על הפנים. אבל בינינו, הם מעדיפים לחיות בתוך בועה שמתקיימת מתקוות קלושות. אין ברירה – בקרוב נצטרך להכיר בעובדה שהסרט יגיע לקו 100 מיליון הדולר, ושזו רק שאלה של זמן עד שעוד המשכון מחופף לסדרה ייצא.

במקום השלישי נמצא 'The Sentinel', שמקמבק את קיפר סאת'רלנד (שהיה רוצה שנשכח לו את הדיבוב ל'ג'ונגל סיטי'), קים בייסינגר (שהיתה רוצה שנשכח לה את '8 מייל'), ואת מייקל דאגלס (שחזר לאחר חמש שנות העדרות מהמסך והיה רוצה שנפסיק להתבלבל בינו לבין האריסון פורד), תחת שרביט המנצחים של קלארק ג'ונסון (שהיה רוצה שנשכח לו את 'ימ"מ: יחידת פריצה').
מייקל דאגלס הוא סוכן חשאי בממשלת ארה"ב, שלפני 20 שנה הציל את הנשיא ועתה נמצא בשירותה של הגברת הראשונה (קים בייסינגר). הוא חי חיים נוחים, עד שחבר רומז שהוא רוצה לספר לו סודות שיזעזעו אותו ואת השירות החשאי. תוך שתי סצינות, החבר נמצא מת בדירתו, במה שנראה כמו שוד שיצא מכלל שליטה. את מקרה המוות הזה חוקר קיפר סאת'רלנד, שכמו בטלנובלה מצויה, היה פעם חבר של דאגלס, עד שחשד שהנ"ל שוכב עם אשתו (שבמהרה הפכה לאשתו לשעבר). כמובן, כל זה הוא התחלה של מזימת בגידה ורצח נפשעת, שראינו כבר בכל כך הרבה מותחנים פוליטיים אחרים. חכם סיני זקן אמר: "מרוב עצים לא רואים את היער". ובאמת, חברת ההפצה קלטה שמדובר בנפל, וגדעה באיבו את מסע הפרסום. הקהל, בהתאם, לא ראה לנכון לבוא לסרט והוא סיים במקום השלישי עם 14.7 מיליון דולר.

במקומות הרביעי והחמישי נמצאים שני סרטי אנימציה, כל אחד מהם נעשה בתקציב של 80 מיליון דולר. לאחד מהם קוראים 'עידן הקרח 2', ובשבוע הרביעי שלו על המסכים הוא עדיין שומר על עליונות כספית מול 'ג'ונגל סיטי' הטרי. גם עם ירידה קטנה מאד של 17%, 'ג'ונגל סיטי' לא מתרומם, כי אין לו מאיפה. סך ההכנסות שלו עומדות כרגע על 21 מיליון דולר, שזה בערך מה ש'עידן הקרח 2' עשה לפני שבוע.

הלאה בטבלה נמצא 'American Dreamz', ולמרות שהוא נשמע פשוט יותר מ-'The Sentinel', הוא בעצם הרבה יותר מסובך. זו סאטירה שמכוונת להמון מטרות בבת אחת, מבית היוצר של פול וויץ ('בחברה טובה', 'רווק פלוס ילד' ו-'אמריקן פאי'). וזה הולך ככה: בבוקר השבעתו מחדש, הנשיא, דניס קווייד (שנשוי למרשה גיי הארדן), פותח בפעם הראשונה מזה ארבע שנים את העיתון. מה שהוא קורא גורם לו לחפש עוד ועוד עיתונים, שהוא קורא באובססיביות. המזכיר האישי של הנשיא, ווילם דפו, מודאג מהמצב ולכן קובע לנשיא הופעת אורח ב"אמריקן דרימז" – התכנית דמוית "אמריקן איידול" הכי פופולרית באמריקה, שיותר אמריקאים מצביעים לה מאשר הם מצביעים בבחירות. מנחה התכנית הוא יו גרנט, ושני המתמודדים הראשיים – שאף מגיעים לתכנית הגמר בה ישפוט הנשיא – הם סאלי (מנדי מור), ועומר, שהוא בכלל טרוריסט במסווה, שרק מחכה לפקודת ההפעלה שלו.

הביקורות מעורבות. מצד אחד, כולם מסכימים שהשחקנים נותנים הופעות מעולות, ובעיני רבים הקטעים הקומיים מצחיקים כדבעי. עוד משבחים המבקרים כי זו סאטירה חכמה. רק מה, היא נחמדה מדי מכדי לגרום לאיזשהו שינוי, ויש מבקרים שבעיניהם הבדיחות מזכירות יותר את המערכונים ב-SNL (והם לא אומרים את זה לחיוב, שיהיה ברור). המקטרגים מוסיפים כי מרוב התלהבות מהמטרות שסימן לעצמו הסרט, הוא שוכח להשתלח במטרה הגדולה מכולם: הקהל. הסרט הופץ בכ-1,500 קולנועים, שזה לא הרבה, אבל גם לא מעט. בסוף השבוע הראשון שלו, הרווחים לא משביעי רצון, ועומדים על 3.7 מיליון דולר. זו לא נפילה כל כך גדולה, בהתחשב בכך שתקציבו של הסרט עומד על 17 מיליון דולר, אבל איך אומרים – היה לו פוטנציאל ליותר.

לתחתית הטבלה השתחל 'Friends with Money' – הוא יצא לפני שבועיים בהפצה מוגבלת, וכמו 'American Dreamz', גם הוא עומד השבוע על 1,500 קולנועים. הסרט מתרכז בארבע חברות (ג'ניפר אניסטון, פרנסס מק'דורמנד, ג'ואן קיוזאק וקתרין קינר), הבוחנות את מערכות היחסים שלהן עם אחרים ועם עצמן. בקיצור, קומדיה מרירה שמתבססת על המשחק המצוין של המשתתפות בה.

בשבוע הבא, רגע לפני ש'משימה בלתי אפשרית 3' מתחיל רשמית את עונת הקיץ, נקבל את הצרור הבא: דרמה בשם 'Akeelah and the Bee', הקומדיה המשפחתית עם רובין וויליאמס 'RV', קומדיית הספורט 'Stick It', וגם 'United 93', הסרט העלילתי הראשון המתרחש בזמן פיגוע ה-9/11.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Silent Hill – 20.2 (20.2)
2. Scary Movie 4 – 17.0 (67.7)
3. The Sentinel – 14.7 (14.7)
4. Ice Age: The Meltdown – 12.8 (167.7)
5. The Wild – 8.1 (21.9)
6. The Benchwarmers – 7.3 (47.1)
7. Take the Lead – 4.3 (29.6)
8. American Dreamz – 3.7 (3.7)
9. Inside Man – 3.7 (81.2)
10. Friends with Money – 3.6 (5.3)