דו"ח קופות שבורות – 23.9.2007

'האויב שבפנים' היא סדרה שהבוקס-אופיס שלה הוא הגדרת המונח "ראש לשועלים". כן, כל הסרטים בסדרה היו במקום הראשון ברשימת שוברי הקופות בשלב מסוים, אבל כל הסרטים בסדרה יצאו בתקופות שפל בקופות (ינואר או ספטמבר), כך שההישג דומה לזה של ספורטאי בגובה 1.65 שנרשם לליגת הכדורסל של ילדי כיתה ב' כדי שיוכל להיות מס' 1. אחרי שהסרט הראשון היה טראשי אך חביב, ו'האויב שבפנים: אפוקליפסה' היה אותו הדבר בלי החביבות, זו לא הפתעה גדולה לגלות שגם הסרט השלישי בסדרה לא יזכה בפרסי מבקרים רבים בקרוב, למרות המשיכה הבלתי מעורערת שיוצר המושג "מילה ג'ובוביץ' מכסחת זומבים" (בסולם האישי שלי, אם 10 הוא "אמה תומפסון רוכבת על טי-רקס" ו-0 הוא "סרט על פקחי חניה בבימוי עמוס גיתאי", פוטנציאל המגניבות של מילה והזומבים משיג בסביבות ה-7.6). עד הסרט השני, אפשר היה להגדיר את הסדרה כסרטים גרועים המבוססים על משחקים גרועים, אבל אז קרה דבר מביך – המשחק 'Resident Evil 4' יצא, והוכתר כאחד המשחקים הטובים של אותה שנה ושל תולדות משחקי הוידאו בכלל, ופתאום סדרת המשחקים עלתה לבית העליון, והסרטים הפכו לאח החורג המביך (והצולע. והמכוער) במשפחה.

'האויב שבפנים: הכחדה', הסרט השלישי בסדרה, שוב עוסק באליס (מילה) והחבורה שהתקבצה סביבה בסרט השני, הכוללת את סיינה גיורי ('אראגון') ועודד פהר, שהוא ככל הנראה השחקן הישראלי המצליח ביותר בהוליווד (אם לא סופרים את נטלי), שאמנם משחק טרוריסטים בטלוויזיה, אבל לא טורח ליידע את העיתונות בארץ בכל פעם שזה קורה. הפעם, אחרי שהאפוקליפסה כבר התרחשה ורוב תושבי העולם הפכו לזומבים, הם נלחמים בתאגיד המטריה וביצורי הזוועה בהריסותיה של לאס וגאס. הסרט פתח עם 24 מיליון דולר, שיפור קל מאז הסרט השני (אך אם מתחשבים באינפלציה השיפור מתבטל), והוא, כאמור, במקום הראשון בין שועלי ספטמבר.

הבסיס של הרבה קומדיות רומנטיות הוא זוג שנמשך זה לזו, אבל לא יכול להיות יחד בגלל שהיא החברה של אחיו/הוא הבוס שלה/היא למעשה חייזר בשם ברודאקס וגם יש לה איידס. כיוון שבעולם קיימות שמונים מיליון ביליון טריליון קומדיות רומנטיות, נעשה כבר שימוש בכל הסיבות הטובות (וגם הסיבות הדי טובות, הסבירות, הקבילות, והלא לגמרי איומות) לכך ששני הגיבורים לא יכולים להתאחד, והאתגר העיקרי העומד בפני תסריטאי קומדיות כאלה הוא למצוא רעיונות חדשים לסיבה כזאת, וזה גורם לפעמים לסיבות מטופשות להדהים. למשל, גיבור הקומדיה 'Good Luck Chuck' (דיין קוק) סובל מקללה: כל אישה ששוכבת איתו, מוצאת מיד לאחר מכן את אהוב ליבה, בדמות מישהו אחר. זה הופך אותו לשותף פופולרי מאוד לסטוצים, אבל מתברר כבעיה כשהוא פוגש את אשת חלומותיו (ג'סיקה אלבה, בתפקיד מטפלת בפינגווינים: 4.3 בסולם המגניבות של פיש. זה היה עובד יותר טוב בלי ג'סיקה אלבה). אם הוא ישכב איתה, היא תמצא מיד מישהו אחר, ולכן עליו לשמור על היחסים אפלטוניים כפינגווין גידם. לא יאומן, אבל המבקרים טוענים שהעלילה היא הצד הפחות מביך של הסרט. הוא הכניס 14 מיליון דולר והגיע למקום השני.

אל המקום השלישי ירד 'האמיצה' (ג'ודי פוסטר עם אקדח: 5.2) שיגיע אלינו בסוף השבוע, ואחריו, '3:10 ליומה' (ראסל קרואו בתפקיד קאובוי: 3.1 ביומה טוב) שיורד באיטיות ראויה לציון, ואחריו, במקום החמישי, 'סימנים של כבוד' (ויגו מורטנסן כמאפיונר רוסי: 8.5) – שאחרי הצלחה גדולה בהפצה מוגבלת, יצא השבוע בהפצה חצי-רחבה (1400 בתי קולנוע), וכך תפס מקום של כבוד בעשיריה, אבל לא הצליח להשתוות ל'היסטוריה של אלימות', שהופץ באופן דומה.

אל מס' 6 הגיע 'Sydney White' בכיכובה של אמנדה ביינס, כוכבת נוער די חמודה שצריכה ללמוד לבחור תסריטים. היא היתה מוצצת הסוכריות על מקל בעלת הקוקיות ב'היירספריי', אבל חוץ מזה לא הופיעה בשום סרט ראוי לציון ('יש לה ביצים' הוא אחד מהם). 'סידני ווייט' הוא גירסה מודרנית של 'שלגיה ושבעת הגמדים', בקולג'. הגמדים הוחלפו בחנונים, והמלכה המרשעת הוחלפה, נו, במלכה מרשעת. למרות התחכום, הסרט הכניס רק 5 מיליון דולר.

'זהות אבודה', חכם על חלשים, חוגג כבר שמונה שבועות בעשיריה המובילה, והגיע להכנסות של 220 מיליון דולר. לעומתו, 'Dragon Wars' (משהו כמו 9.7, ואמה תומפסון אפילו לא משתתפת בו) נמצא בדרך להיעלמות מהירה אחרי נפילה למקום העשירי.

לצערי, גם בשבוע הבא אני לא יכול להבטיח גדולות ונצורות לדו"חקו. ייצאו 'The Game Plan' – ד'ה רוק וילדה קטנה (פוטנציאל מגניבות של 2.1), 'The Kingdom' – מותחן עם ג'יימי פוקס במזרח התיכון ('ג'ארהד' לא הספיק לו?), וסרט בשם 'חגיגה של אהבה', שאני לא הולך אפילו לנסות לדרג.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Resident Evil: Extinction – 24.0 (24.0)
2. Good Luck Chuck – 14.0 (14.0)
3. The Brave One – 7.4 (25.1)
4. 3:10 to Yuma – 6.3 (37.9)
5. Eastern Promises – 5.7 (6.5)
6. Sydney White – 5.3 (5.3)
7. Mr. Woodcock – 5.0 (15.7)
8. Superbad – 3.1 (116.2)
9. The Bourne Ultimatum – 2.8 (220.2)
10. Dragon wars – 2.5 (8.4)