דו"ח קופות שבורות – 24.6.2007

בסצינה זו השתמשו בכפיללמי אכפת מהדו"חקו? המזגנים חזרו לפעול! התברר שהברז של תעלת המזגן היה סגור, או משהו כזה, ובכל 39 הפעמים שאיש המזגנים ביקר אצלנו בשבוע האחרון כדי לחטט בקרביו של המזגן, הוא איכשהו פספס את הפרט הקטן הזה. אבל המזגנים של מחלקת תוכן חזרו לפעול, ועכשיו הקיץ נראה קצת פחות נוראי ממה שהוא.

גם לאוון הקיץ פחות נוראי, בזכות בילוי תכוף בים. או שאולי בעצם הקיץ נוראי הרבה יותר אם מתחשבים בכך שאוון מפתח תסמינים תנ"כיים במקצת, כולל הזקן הלבן והסנדלים – והוא כולה בן 40 ומשהו (וכבר לא בתול!). סטיב קארל, שהשתתף בתפקיד קטן ב'ברוס הגדול מכולם', נתפר לתוך משהו שהוא לא-בדיוק-אבל-בערך סרט המשך. כמו ב'ברוס הגדול מכולם', גם פה אלוהים מפגין את חוש ההומור שלו ומצווה על אוון לבנות תיבה – לא מסוג "משה בתיבה", אלא משהו קצת יותר גרנדיוזי, זו שמכניסים אליה את כל חיות הארץ, שניים שניים וכל זה. אתם יכולים לתאר לעצמכם שהמשפחה שלו לא מאד מאושרת ממשבר אמצע החיים שפוקד אותו – וככה גם המבקרים.

תקציב ההפקה של 'אוון הגדול מכולם' עמד על 175 מיליון דולר (הפרסומות מבטיחות שזו הקומדיה הכי יקרה אי פעם) ובהתאם – האפקטים גדולים, עצומים, גיגנטים ומרעידי אדמה. רק מה, המבקרים טוענים שהסרט עצמו לא מצחיק, משומש, לא מקורי, קארל לא מתאמץ ולא מגדיל ראש, והדובדבן: הסרט לא מקיים את ההבטחות, במיוחד לא בתחום איכות הסביבה או המסרים החברתיים. גם הקהל לא התלהב מאד ואוון פתח עם 31.2 מיליון דולר, שהוסיפו לסטיב קארל עוד כמה שיערות לבנות לזקן. לשם השוואה, 'ברוס הגדול מכולם' פתח עם 68 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון בו הוקרן. 'אוון 'פנה בעיקר לקהל הדתי, אבל מה שעבד למל גיבסון וייסורי ישו הצעיר, לא עבד עבור ייסוריו הקומיים של אוון.

ייתכן שהמסקנה שהמפיקים ההוליוודיים צריכים להסיק היא שלקהל כבר נמאס מקומדיות דביליות עם הומור סיטקומים משומש, שמנסות להצחיק בכוח. בעצם, בואו נוסיף לרשימה גם סרטי אימה לחים מדם. כי הנה, נדמה שהמזל הנאחס שרדף השנה את סרטי האימה, עצר למרגלותיו של '1408', ולו בגלל עובדה פשוטה: לא ראינו דם.

'1408' הוא מספרו של חדר במלון הדולפין. החדר, אומר מנהל המלון (סמואל לה ג'קסון), רדוף רוחות וכל מי ששוהה בו מת. אי לכך, במי יודע כמה השנים האחרונות, החדר היה נעול – אין יוצא ואין בא. אבל את סופר המתח מייק אנסלין (ג'ון קיוזאק) זה לא מעניין: הוא בעיצומו של כתיבת הספר "עשרה לילות בחדרי מלון רדופים" וממילא אינו מאמין בסיפורי רוחות – רק במה שהוא רואה בעיניו. והוא מזמין את החדר למשך הלילה.

כפי שכבר נרמז, עיקר הביקורות החיוביות להן זכה הסרט, באו לו משום הסיפור שהוא מספר, ולא בגלל אפקט ה"בו" – אין בו כמעט דם, לא עינויים ואין בו הפחדות סתם. הוא מסתמך פשוט על משחק מעולה של ג'ון קיוזאק ועל מתח עצום ורב, כחול אשר מכניסים הביתה אחרי ביקור בים. והוא מבוסס על סיפור של סטיבן קינג, איך לא.

'1408' הרוויח 20.6 מיליון דולר במהלך סוף השבוע – והסכום הזה זוכה לשתי הרמות גבה מעריכות. הגבה הראשונה מורמת כיוון שזו הפתיחה הגדולה ביותר לסרט שמבוסס על ספר או סיפור של סטיבן קינג. הגבה השניה נמרטת מאושר כיוון שכבר מזמן לא ראינו סרט אימה שאפילו התקרב לפתיחה כזו. מצד שני, אם בדרך כלל סרטי אימה נחשבים להפקות זולות, '1408' מושקע יותר, עם תקציב של 25 מיליון דולר.

זה השלב שבו מופיעים ראשוני היורדים ברינה. הטו שכם לתמוך ב'ארבעת המופלאים 2: עלייתו של הגולש הכסוף', שדווקא יורד בתלילות מרשימה. בשבוע השני שלו על המסכים, רווחיו של הגולש צנחו ב-65% – ירידה מסוכנת שלא מנבאת לו טובות בהמשך. לא רק שהוא לא מכניס ליוצריו את כל ה-Gold and Sil-ve-he-her להם ציפו, נראה כי אם הגולש לא ייזהר, יצטרך למכור את כל הכסף ולהסתפק בפח בציפוי אלומיניום דק.

'Knocked Up', הבחירה של פסטיבל ירושלים להראות שהם יכולים להיות גם "עמך", שומר על הירידות הקטנות שלו משבוע לשבוע (השבוע: 24%), ואם זה יימשך, עוד עלולים לתת לו תווית של סרט איכות. הירידות הקטנות הובילו את הסרט לכך שתוך ארבעה שבועות שלו על המסכים הוא חצה את קו 100 מיליון הדולר. ציון דרך נוסף שייך ל'שרק השלישי', שחצה את קו 300 מיליון הדולר.

רגע לפני שהטבלה נגמרה, נדחפה פנימה רעמת שיער מתולתלת. באופן קצת מפתיע, מתחת לקונסטרוקציה המפוארת נמצאת אנג'לינה גולי, ב-'A Mighty Heart'. נתוני הפתיחה הם אלה: מבוסס על סיפור אמיתי (כמו האוסקר של 'נפלאות התבונה'), אנג'לינה בוכה הרבה (כמו האוסקר של האלי ברי) ואומרים שהיא שינתה את המראה שלה עבור התפקיד (כמו האוסקר של שרליז ת'רון), ומגלמת שם אישה שחורה. בינתיים, בהסתמך על התמונות, אני יכולה רק לקבוע כי צבע העור שלה נשאר זהה וההבדל היחיד הוא התלתלים הצפופים, שהופכים אותה לסוג של שר-עבר (הזמרת, לא האלה בשין שמאלית מהכנסת. ונחשו מה? גם לשר יש אוסקר בארון). מה הפואנטה? אין, כי לאנג'לינה ממילא יש כבר אוסקר משלה, והיא לא צריכה עוד אחד. ובכל זאת, אף על פי שעוד מוקדם מאד מכדי לנחש, נמצאו כבר מי שהכריזו שאנג'לינה משחקת נפלא, ואין ספק שתהיה מועמדת לאוסקר על משחקה בסרט.

אנג'לינה מגלמת את מריאן פרל, שבעלה העיתונאי, דניאל, נעלם במהלך תחקיר לכתבה ששקד עליה. מריאן ההרה יוצאת לחפש אותו ומתעדת את זיכרונותיה ממנו. המבקרים אמנם שיבחו, אבל כל הכבדות הזו הבריחה את הקהל, והסרט השיג 3.9 מיליון צנועים.

בשבוע הבא, ברוס וויליס ימצה את הגימיק עד הסוף, ו'מת לחיות 4' יפתח כבר ביום רביעי. מי שיחכה עד יום שישי יוכל לבחור בין 'רטטוי' של פיקסאר, לבין מה שקורה אם הטבח לא טוב: 'Sicko' של מייקל מור הבלתי נלאה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Evan Almighty – 31.2 (31.2)
2. 14O8 – 20.6 (20.6)
3. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer – 20.0 (97.5)
4. Ocean's Thirteen – 11.4 (91.1)
5. Knocked Up – 11.0 (109.3)
6. Pirates of the Caribbean: At World's End – 7.2 (287.0)
7. Surf's Up – 6.6 (47.2)
8. Shrek the Third – 5.7 (307.8)
9. Nancy Drew – 4.4 (16.1)
10. A Mighty Heart – 3.9 (3.9)