דו"ח קופות שבורות – 24.8.2003

זהו, נגמר הבית מלון,
סוגרים את הים, מחליפים
את המים, חלאס, סוגרים
הבסטה הולכים הביתה. הקיץ
נגמר השבוע בפתאומיות כזו
שהוא השאיר סימני בלימה על
הטבלה. נראה שפרדי וג'ייסון
הצליחו במשימתם להרוג את הקהל כולו, כי שוק מת כמו השבוע לא ראינו ממש מזמן – אפילו לא בימים השחונים ביותר של החורף. וזה, כמובן, גורם לנו לבעיה קשה. בשבוע משעמם כל כך כמו השבוע, על מה אפשר כבר לכתוב בדו"חקו – לספר שוב על מעללי החתולות? אולי לעזוב לרגע את ארה"ב ולכתוב על תוצאות הקופות בדנמרק, בשביל הגיוון? להתחפש לג'ירפה ולכתוב על אוכל? המצב פקקט.

'פרדי נגד ג'ייסון' עשה השבוע 13 מיליון דולר בלבד, ירידה של 63% מהפתיחה הגדולה שלו בשבוע שעבר. זוהי התנהגות צפויה למדי עבור סרטי אימה, שחייהם נוטים להיות קצרים מאוד. אבל למרות הקריסה הזאת, 'פרדי נגד ג'ייסון' נרשם כאחד הסרטים הבודדים הקיץ שהצליחו להישאר שבועיים רצופים במקום הראשון. ממש ככה. 13 מיליון, זה כל מה שנדרש בשביל לכבוש את המקום הראשון השבוע. וזאת לאחר שבארבעת החודשים הקודמים היה בכל שבוע לפחות סרט אחד שהכניס לפחות 30 מיליון. איך שגלגל מסתובב לו, או משהו.

אנשי 'ניו ליין', המפיקים של 'פרדי נגד ג'ייסון', לא צריכים לדאוג מהנפילה: תקציב הסרט היה רק 25 מיליון דולר, כך שהוא הפך לרווחי כבר בשבוע הראשון שלו. מבחינתם 'פ. נגד ג.' הוא עוד בונוס נחמד בדרך לבוחטה הענקית שבלי ספק הם יעשו גם השנה עם 'שר הטבעות'. הפתיחה הגדולה שלו בשבוע שעבר זירזה את הגעתו לארץ (על חשבון 'ג'נטלמנים מובחרים', ששוב נדחה, הפעם לאוקטובר) והוא יוקרן כבר מסוף השבוע הנוכחי. רק מה, אנשים בארץ אולי זוכרים מי זה פרדי, אבל רבים מהם מעולם לא שמעו על ג'ייסון (שאף אחד מסרטיו – 'יום שישי ה-13' פרקים א'-קי"ט – לא הוקרן בארץ בקולנוע, ולבני-העשרה המשוגעים לדבר שחרשו אותם בוידאו יש היום שני ילדים, כרס ומשכנתא). בהתאם לכך, אלי ישראלי מכריז בפרסומות הטלויזיה שלו בארץ "פרדי קרוגר חוזר!" אבל לא מזכיר בכלל את ג'ייסון, מלבד בשם הסרט. אפשר היה לשווק את הסרט בארץ גם כ"פרדי נגד מישהו".

ולא רק המקום הראשון, גם במקומות השני, השלישי, הרביעי והשישי נמצאים אותם הסרטים כמו בשבוע שעבר. כרגיל, 'ימ"מ' יורד מהר יחסית, בעוד 'שודדי הקאריביים' ו'סיביסקיט' יורדים לאט. אין חדש תחת השמש.

זה לגמרי לא מקרי ששום זעזועים לא עברו על הטבלה השבוע: פשוט, הסרטים החדשים שיצאו השבוע לאקרנים היו בבחינת ריקון מחסנים, מסוג הסרטים שאנחנו רגילים לראות במהלך ספטמבר או בינואר-פברואר. אחד מבין השלושה נקטל על ידי הביקורות, ושני האחרים לא הוקרנו למבקרים בכלל. הסרט החדש ה"מצליח" ביותר השבוע, הוא 'המדליון' של ג'קי צ'אן, שזה כמו 'הטוקסידו', רק עם מדליון במקום טוקסידו: צ'אן הוא שוטר שמוצא מדליון שמעניק לו את היכולת להילחם כמו ג'קי צ'אן, וצריך להציל את העולם מאיזה רשע אופייני. את תפקיד ג'ניפר לאב יואיט ממלאת קלייר פורלני. למרות זכייתו הצפויה של ג'קי בסקר כוכב האקשן החביב על גולשי עין הדג, הקריירה שלו באמריקה נראית כרגע בקאנטים. שני הסרטים האחרונים שלו, 'טוקסידו' ו'צוות שנחאי' איכזבו, ועכשיו, עם 'המדליון' הוא קבע שיא אישי שלילי חדש: רק 8 מיליון דולר, ומקום חמישי בלבד, בסוף השבוע הראשון שלו.

הסרט החדש השני נכנס למקום העשירי בלבד: 'ביתו של הבוס שלי' (במובן "הבת שלו" ולא "הבית שלו", למרות שהאפשרות השניה דווקא היתה אולי מתאימה יותר). אשטון קוצ'ר שהיה מוכר בעבר מ'מופע שנות השבעים', ו'אחי, איפה האוטו שלי?' ובימים אלה בעיקר מהלהיטים 'במיטה עם דמי' ו'איך להצליח בתחום הרומנטי עם נשים בגיל של אמא שלך' מככב כמנהל-זוטר שמקבל הזדמנות להרשים את הממונה עליו, ולא פחות חשוב, את הבת שלו (טארה רייד, 'ג'וזי והפוסיקאטס') בכך שישמור על האחוזה שלו במשך לילה אחד, שהופך כמובן ללילה רב ארועים כשאורחים לא קרואים ומפוקפקים לא מפסיקים להגיע. את הסרט ביים דייויד צוקר, חלק משלישיית צוקר/צוקר/אברהמס שאחראיים לסרטי 'האקדח מת מצחוק', 'טיסה נעימה' ועוד קלאסיקות, אבל לא מצליחים להגיע בנפרד להישגים שאליהם הגיעו ביחד: בשנים האחרונות אף אחד מהם לא הצליח להגיע להצלחה, לא מסחרית ולא ביקורתית. 'מת לצעוק 3', בבימויו של צוקר, ייצא בארה"ב באוקטובר, והוא צריך לקוות שהוא יצליח יותר, כלכלית לפחות, מאשר 'הבת של הבוס שלי'.

על הסרט השלישי שיצא השבוע חבל לבזבז מילים – 'מרסי X', בכיכובה של ליסה קודרו, נכנס למקום ה-17 עם פחות מ-900 אלף דולר. ליד הסרט הזה אפילו 'ג'יגלי' נראה כמו הצלחה.

אל תהיו בטוחים שבשבוע הבא יהיה יותר טוב. רק סרט אחד ייצא בהפצה רחבה, וגם הוא לא כזה שצפוי לשבור שיאים כלשהם – 'ג'יפרס קריפרס 2'. ואחר כך בכלל ספטמבר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Freddy vs. Jason – 13.1 (61.2)
2. S.W.A.T. – 10.6 (87.8)
3. Open Range – 9.5 (29.3)
4. Freaky Friday – 9.3 (74.4)
5. The Medallion – 8.1 (8.1)
6. Pirates of the Caribbean – The Curse of the Black Pearl – 7.3 (260.9)
7. Seabiscuit – 6.2 (92.9)
8. Uptown Girls – 5.6 (22.3)
9. American Wedding – 5.5 (90.5)
10. My Boss's Daughter – 4.9 (4.9)