דו"ח קופות שבורות – 24.8.2008

עם ההצלחה המתמשכת של 'האביר האפל' והקומדיות המצליחות למדי שהגיעו בשבועות האחרונים, אפשר היה כמעט לשכוח שהקיץ עומד להיגמר ממש בקרוב. השבוע נחת עלינו בהפתעה והזכיר לכל מי ששכח שאנחנו נמצאים בקצה של הקיץ. את ארבעת הסרטים שיצאו בהפצה רחבה השבוע אפשר לתאר באמצעות השם של אחד מהם: 'The Longshots' – בעלי הסיכוי הנמוך. הסרטים שיוצאים בסוף אוגוסט הם לא הכשלונות הודאיים, הידועים מראש – את אלה האולפנים שומרים לספטמבר – אלא סרטים שאין הרבה מה לצפות מהם באופן ריאליסטי, אבל תמיד קיים הסיכוי הלא ממש סביר שאחד מהם פתאום יתפוס את הקהל ויעשה מספר יפה של עשרות מיליונים. זה לא ממש קרה לאף אחד מארבעת הסרטים האלה: אחד מהם, 'The Rocker' עם ריין ווילסון, כשל עד כדי כך שהוא לא הצליח אפילו לחדור לעשיריה המובילה, ומבין שלושת האחרים, אף אחד לא הצליח להזיז מהמקום הראשון את 'רעם טרופי', שנשאר שם על אף שהכניס השבוע 16 מיליון דולר בלבד – הסכום הנמוך ביותר למקום הראשון מאז תחילת אפריל.

אחרי ביקורות מחמיאות ובלי תחרות רצינית, 'רעם טרופי' ספג ירידה לא גדולה (38%) מהכנסותיו בשבוע שעבר, וכאמור, זה הספיק לו כדי לזכות מההפקר בסוף שבוע שני בצמרת. אחרי שבועיים במקום הראשון, הכנסותיו הכוללות הן 65 מיליון דולר – אבל זה עדיין רחוק מלהספיק כדי לכסות את התקציב שלו.

המצליח ביותר מבין הסרטים החדשים הוא 'The House Bunny' (שייקרא בארץ 'בית השפנפנות'. וזה שם מצוין. מעולה. תרגום מדויק לחלוטין. מושלם. אם זה מה שצריך לעשות כדי להימנע מהשרשרת הקבועה של בדיחות 'ה… מת מצחוק' המאוסה עד כדי עינוי, אז זה מה שאני אעשה). אנה פאריס היא שפנפנת פלייבוי שיוצאת לגמלאות בגיל המופלג 27, ובלי שום כישורים מלבד להיות יפה, היא לוקחת על עצמה את תפקיד אם הבית של אחוות קולג' של בנות חננות. מעין 'היפה והחנוניות – הסרט'. אם אתם זוכרים ששמעתם את השם "אנה פאריס" אבל לא זוכרים בדיוק איפה, אז זאת ההיא שכיכבה בכל סרטי 'מת לצעוק'. הסרטים האלה עשו הרבה כסף, אבל זה לא שאנשים הלכו אליהם בזכותה. זאת בעצם הפעם הראשונה שבה פאריס (שהיא, חייבים להודות, לא רק יפה אלא גם מצחיקה) מקבלת תפקיד של כוכבת, ולפי הביקורות, היא גם הדבר הכי מוצלח בסרט, שמשאר הבחינות הוא נוסחתי ולא מעניין. הסרט הכניס 15 מיליון דולר – צנוע, אבל לא רע.

אל המקום השלישי הגיע 'Death Race' (שייקרא בעברית 'מרדף המוות'). באופן רשמי זהו רימייק לסרט הטראשי, האידיוטי, הפוגעני והחביב מ-1975, 'Death Race 2000', אבל זה מסוג הרימייקים שהמשותף בינם לבין המקור מתחיל בשם הסרט, ושם הוא גם נגמר. בסרט המקורי, המשתתפים במרוץ קיבלו נקודות על דריסת הולכי רגל (וזה היה מאוד משעשע). היום אף אחד לא יעלה על דעתו להכניס עלילה כזאת לסרט – זה הרי לא חינוכי. הסרט המקורי היה זבל, אבל זבל כיפי; הסרט החדש, על פי הביקורות, גם הוא רע, אבל לא מספיק רע כדי שאפשר יהיה ליהנות מזה. הפעם הסיפור הוא על ג'ייסון סטטהאם בתור אסיר שהופלל, ומאולץ להשתתף במרוץ שבו אסירים אחרים מנסים להרוג תוך כדי נסיעה זה את זה, ולא את העוברים והשבים. כמו 'הנרדף', רק עם מכוניות. הבמאי הוא פול לא-תומס אנדרסון, המתמחה בג'אנק מד"בי מסוג זה. למרות שהוא היה היקר מבין סרטי השבוע, 'מרוץ המוות' הובס על ידי הלא-רק-בלונדינית והשיג 12 מיליון דולר בלבד. סרטים על מרוצי מכוניות לא הולכים כל כך טוב השנה. אולי אנשי 'מהיר ועצבני 4' צריכים להתחיל לדאוג.

במקום הרביעי נמצא סרט שאולי כבר שמעתם עליו, 'האביר האפל'. בסוף השבוע השישי שלו בקולנוע הוא הכניס 10.3 מיליון דולר. וזה אומר שהגיע הזמן לפינתנו "עלילות האביר האפל בטבלאות כל הזמנים". עם הכנסות כוללות של 489 מיליון דולר, הסרט נמצא במקום השני ברשימת הסרטים המצליחים של כל הזמנים בארה"ב – וזה, מה לעשות, לא עומד להשתנות בעתיד הנראה לעין. בטבלה האמריקאית המותאמת לפי אינפלציה הוא עלה למקום ה-35, מתחת 'היום השלישי' ומעל 'שכחו אותי בבית' (כן, כן). בטבלה הבינלאומית הוא עלה למקום ה-15, בין 'אחוות הטבעת' ל'מוצאים את נמו'. הכנסות הסרט בארה"ב בלבד מהוות עדיין יותר מחצי מהכנסותיו מכל העולם. הלא-אמריקאים מתעקשים לא לצאת מדעתם בגללו. אנשים משונים.

'מלחמת הכוכבים: מרד הצופים' ממשיך לסחוף עוד ועוד מעריצים לשעבר של הסדרה, שיוצאים בהמוניהם לשחק בפריזבי, או לראות אולימפיאדה בטלויזיה, או לדבר באינטרנט על באטמן, או לעשות כל דבר אחר מלבד לצפות בו. אחרי פתיחה מאכזבת בשבוע שעבר, הוא נפל השבוע ב-61%. הסרט לא יצליח לעשות לאורך כל הקרנתו את הסכום ש'נקמת הסית" עשה ביום אחד.

הסרט החדש האחרון ברשימה, 'The Longshots' עצמו, הוא דרמת ספורט המבוססת על סיפור אמיתי (כולן כאלה, לא?) עם אייס קיוב בתפקיד מאמן נבחרת פוטבול שמשלב לראשונה בליגה בת – אחייניתו, כי הכל פה פרוטקציות. כמו שאר סרטי השבוע גם הוא קיבל מהמבקרים את התואר "לא משהו", ובנוסף כשל קופתית עם הכנסות של פחות מ-4 וחצי מיליון דולר. הוא ראוי לציון רק בתור הסרט שהכי לא יוקרן בארץ אי פעם: גם "סרט שחורים", וגם עוסק בפוטבול, וגם כושל. רק היה צריך שוויל פרל ישתתף בו.

בשבוע הבא הקיץ נסגר באופן רשמי, עם עוד כמה סרטים שיש להם סיכוי כלשהו להפוך ללהיטים, אבל סביר יותר שלא: 'Babylon A.D.' המד"בי עם וין דיזל, הקומדיה 'אמריקן קולג' (שמוקרנת בארץ כבר כמה ימים), ו'Disaster Movie', הפארודיה המיותרת מהאנשים שהביאו לכם את סרטי ה-Movie המיותרים הקודמים.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Tropic Thunder – 16.1 (65.7)
2. The House Bunny – 15.1 (15.1)
3. Death Race – 12.3 (12.3)
4. The Dark Knight – 10.3 (489.2)
5. Star Wars: The Clone Wars – 5.7 (25.0)
6. Pineapple Express – 5.6 (74.0)
7. Mirrors – 4.9 (20.1)
8. the Longshots – 4.3 (4.3)
9. Mamma Mia – 4.3 (124.5)
10. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor – 4.1 (93.8)