דו"ח קופות שבורות – 25.2.2001

זה לא שלא היו הפתעות השבוע
ברשימת הסרטים המצליחים
בארה"ב. היו הפתעות. אבל יש
הפתעות כמו מסיבת הפתעה עם
בלונים ועוגה, ויש הפתעות כמו
רוצח מטורף עם סכין שקופץ עליך מעבר לפינה בצווחות "הפתעה!" לפני שבועיים 'חניבעל' הפתיע לחיוב. השבוע, ההפתעות היו מהסוג הפחות נעים.

שני סרטים חדשים עלו על המסכים השבוע בארה"ב, ושניהם, על הנייר לפחות, נראו מעניינים ובעלי פוטנציאל, ובכלל – תחרות הוגנת לחניבעל בשבוע השלישי שלו. בפועל, שניהם נקטלו בביקורות ואיכזבו קשות בקופות. כך קרה ששלושת המקומות הראשונים נשארו ללא שינוי מהשבוע שעבר, ורק הסכומים התכווצו.

'3000 מייל מגרייסלנד' הוא סרט אקשן (היחיד בשטח, אם לא סופרים את 'נמר דרקון' שלא נחשב, כי הוא איכותי) ובו חבורת פושעים שודדים קזינו בלאס וגאס כשהם מסווים את עצמם כחקייני אלויס. בסרט משתתפים שני כוכבי ענק בעבר שנמצאים כיום בדרך להיות כוכבי עבר: קורט ראסל וקוין קוסטנר. לשניהם השנים האחרונות לא היו מוצלחות במיוחד (בין כשלונותיהם האחרונים: 'חייל קטלני' של קורט, ו'הדוור' של קוין) ונראה שגם הסרט הזה לא יועיל לקריירות המדלדלות שלהם. גם בחודשים שחונים אלו, בהם נראה שמבקרי קולנוע קיימים רק כדי לקטול אוטומטית את כל מה שזז, הביקורות שקיבל '3000 מייל' מדהימות באכזריותן. גם מבקרים מכובדים ומאופקים בדרך כלל הכריזו שהם מעדיפים לבלות ארוחת ערב עם חניבעל לקטר מאשר לצפות בסרט הזה שוב. בהתחשב בזה, גם הסכום המאכזב של 7 מיליון דולר (מקום רביעי) אליו הסרט הצליח להגיע, נראה כהישג.

אבל זה עוד כלום. מפיקיו של הסרט השני שנפתח השבוע, 'MonkeyBone' יכולים רק לקנא ב'3000 מייל מגרייסלנד'. 'עצם-קוף' (או משהו כזה) הוא סרט שנעשה בשילוב של צילום קונבנציונלי עם אנימציה מכמה טכניקות שונות. ברנדן פרייזר ('המומיה') משחק אנימטור שכתוצאה מתאונה נכנס לתרדמת, ומוצא את עצמו כמובן בעולם המצויר המופרע שהוא עצמו יצר. את הסרט ביים הנרי סליק, שהיה אחראי ל'הסיוט שלפני חג המולד' המצוין. לכאורה, מה יכול להיות רע (חוץ מברנדן פרייזר)? אבל מסתבר שזה פשוט לא פעל. כנראה שהסרט נראה אפל ואכזרי מדי בשביל ילדים קטנים, וילדותי מדי בשביל מבוגרים יותר. ואולי הוא פשוט סרט גרוע. תהיה מה שתהיה הסיבה, התוצאה היתה קטסטרופלית. הפקת הסרט עלתה כ-70 מיליון דולר, אבל בסוף השבוע הראשון שלו הוא הכניס פחות מ-3 מיליון, ולא נכנס אפילו לעשרת הגדולים. על כשלונות קטנים מזה ראשים כבר עפו בהוליווד.

אגב, על פי האתר של א.ד.מטלון, 'MonkeyBone' אמור להיות מופץ בארץ החל מה-22 למרץ, אבל עקב הכשלון הטוטאלי שלו בארה"ב, אני לא אתפלא אם הם יוותרו על הרעיון.

בינתיים, 'חניבעל' ממשיך להסתכל על כולם מלמעלה בלי הפרעה. אחרי הפתיחה האדירה שלו לפני שבועיים (58 מיליון דולר, תרשו לי להזכיר) היה נדמה שהמרוץ לתואר הסרט המצליח ביותר של 2001 עומד להיות מוכרע עוד לפני שהתחיל. אבל בשבועיים שעברו מאז, למרות ש'חניבעל' שומר על מקומו באדיקות, הוא מאבד קהל בקצב מהיר למדי. הוא עדיין להיט ענק, אבל בפרופורציה הגיונית. 'טיטאניק' הוא לא.

שלישית המועמדים לאוסקר – 'נמר, דרקון' הבלתי נלאה, 'שוקולד' ו'טראפיק' (עכשיו זה רשמי – זה יהיה שמו של הסרט גם בארץ) עדיין חזקים בשטח במקומות 5-8, והם הסרטים היחידים שההכנסות שלהם לא יורדות משמעותית משבוע לשבוע.

'להתחיל מחדש' העוד יותר בלתי נלאה (ומועמד לאוסקר גם הוא, כמובן) מתקרב לסוף דרכו בעשרת הגדולים, עם הכנסות מצטברות של 221 מיליון דולר ותואר הסרט מס' 2 של השנה שעברה בארה"ב – מעל 'משימה בלתי אפשרית 2', מתחת לגרינץ'.

בשבוע הבא 'להתחיל מחדש' ייצא סוף סוף מעשרת הגדולים, כנראה, וחניבעל יירד מהמקום הראשון – הכל תודות לעזרתם האדיבה של ג'וליה רוברטס ובראד פיט (סוף סוף יחד!) בקומדית הפשע The Mexican. וחוץ מזה הכל סבבה.


הרשימה המלאה – הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Hannibal – 15.8 (128.5)
2. Down to Earth – 11.6 (34.6)
3. Recess: School's Out – 7.3 (23.0)
4. 3000 Miles to Graceland – 7.1 (7.1)
5. Crouching Tiger, Hidden Dragon – 6.3 (81.6)
6. Sweet November – 5.2 (17.9)
7. Traffic – 5.0 (86.1)
8. Chocolat – 4.7 (40.0)
9. The Wedding Planner – 4.0 (52.2)
10. Cast Away – 3.4 (221.17)