דו"ח קופות שבורות – 25.2.2007

אלוהים אדירים! בדיוק 5 אצבעות! 2+3!חוץ מ"עיצוב התלבושות הטוב ביותר", יש בדיוק 23 קטגוריות באוסקר. מקריות? לא נראה לי.

אופס. אמרתי אוסקר. מצטער, זה לא יקרה שוב. זה בדיוק השלב של השנה שבו המילה הזאת מתחילה לעצבן כמעט כמו שיר של מאיה בוסקילה בגלגל"צ, עם כל ההשפעות הנלוות לכך – אנשים שורטים את עצמם, מטפסים על קירות ומצהירים "אני אעשה משהו לא חוקי אם אני אשמע את זה עוד פעם אחת". בכל אופן, הטקס הידוע עבר, ועכשיו לא נצטרך לשמוע את המילה הזאת – לפחות לא בתדירות גבוהה – במשך תשעה חודשים בערך, עד שתתחיל העונה הבאה. מעניין שבעוד המפיצים בארה"ב מפחדים מהסופרבול ומקפידים לא להוציא בסוף השבוע שבו הוא נערך סרטים חשובים מדי, מטקס הפרסים ההוא – שהדעת נותנת שמושך יותר אנשים שמתעניינים בסרטים – הם לא מתרגשים יותר מדי, ומוציאים בסוף השבוע שלו סרטים במספר ובפרופיל סטנדרטי לעונה.

אף אחד מהסרטים החדשים לא הצליח להתמודד עם 'גוסט ריידר', אבל זה היה צפוי. בכל זאת, פתיחה של 45 מיליון דולר לא הולכת ברגל – היא נוסעת על אופנוע בוער. באופן צפוי, 'גוסט ריידר' התמוטט בסוף השבוע השני שלו: הוא ספג ירידה של 56 אחוז בהכנסותיו, אבל מכיוון שהוא התחיל כל כך גבוה מעל הסרטים האחרים, זה לא הזיז אותו מהמקום הראשון, בו הוא שוהה גם השבוע, עם 20 מיליון. המועמד העיקרי להדחת הגולגולת הבוערת היה 'מספר 23', סרטו של הבמאי ג'ואל שומאכר, עם ג'ים קארי. שומאכר הוא אדם שמכיר מקרוב את המושג "הביקורת קוטלת": ברזומה שלו מופיעים סרטים כמו 'באד קומפני', '8 מ"מ', 'פנטום האופרה', ובעיקר 'באטמן ורובין'. יש יתרון אחד בלעשות סרט כמו 'באטמן ורובין': אתה יכול להיות בטוח שזאת הנקודה הנמוכה ביותר שתגיע אליה אי פעם. זה נותן רוגע נעים לחיים. או שמא? אם לשפוט על פי הביקורות ב'עגבניות רקובות', 'מספר 23' הצליח לעשות את הבלתי יאומן: הוא מקבל ביקורות גרועות יותר מ'באטמן ורובין'. לפחות הוא מספק למבקרים הנאה: יותר ממבקר אחד החליט למנות 23 סיבות לא לראות את הסרט (מוחות גדולים חושבים דומה), ואחרים משתמשים במשוואות כגון "23 שווה 0". בסרט מככב ג'ים קארי, שפיטר לאחרונה את הסוכן שלו. השמועות אומרות שגם זה לגמרי לא מקרי.

ג'ים קארי מוצא ב'המספר 23' ספר בשם 'המספר 23', שמספר, פחות או יותר, עליו. העלילה נשמעת באופן חשוד כמו חייו שלו, חוץ מזה שבספר הוא מפתח אובססיה למספר 23, ושבסוף הוא הופך לרוצח. החלק הראשון של הנבואה מתגשם, כשקארי מתחיל גם הוא לראות 23ים בכל מקום (קמתי בשעה 8:15 דקות. 8+15 = 23! התאריך שבו הסרט יצא לאקרנים: 23 בחודש! המספר של מייקל ג'ורדן: 23! מספר האותיות במילים "תאורית קונספירציה מטומטמת": 23!). הסכום המדויק שהסרט הכניס בסוף השבוע הוא 14,602,867 דולר, ואם מצרפים את כל הספרות של המספר הזה מקבלים בדיוק, אבל בדיוק, 34. המממ.

במקום השלישי נמצא 'גשר לטרביתיה', אחרי ירידה סבירה מהשבוע שעבר, ואחריו המשך של טרנד הסרטים הממוספרים: 'Reno 911!: Miami'. שילוב סימני הפיסוק הבלתי סביר הזה נובע מכך ש'Reno 911!' (עם סימן הקריאה בסוף) היא סדרת טלוויזיה, פארודיה על סדרות "שוטרים אמיתיים במקרים אמיתיים", שרצה בקומדי סנטרל כבר ארבע עונות. הסרט מצרף את הסדרה לרשימת הסדרות שהגיחו לקולנוע עוד בזמן שידורן בטלוויזיה ('סאות' פארק', 'תיקים באפלה', ובקרוב 'הסימפסונס') ולא חיכו 20 שנה לרימייק הנוסטלגי. 'רנו 911!', שהרבה מההומור שלה מבוסס על אלתורים, היא לא איזו תופעה תרבותית כוללת שכולם מכירים ואוהבים, וגם הסרט, עושה רושם, מצחיק את המעריצים, ומשאיר את האחרים אדישים. בתנאים כאלה, פתיחה של 10 מיליון דולר (מה שהיה גם התקציב של הסרט) היא לגמרי מכובדת.

מבין שלושה סרטים חדשים נוספים, רק שניים הצליחו להתברג בעשירייה: 'Amazing Grace' – 'חסד מופלא' בעברית – הוקרן ב-800 בתי קולנוע בלבד והשיג ממוצע הכנסות טוב, וכך הצליח להתייצב במקום העשירי – לא רע בשביל דרמה פוליטית שעוסקת במלחמה בעבדות במאה ה-18, ונראית כאילו נלקחה ישר משידורי הלילה של ה-BBC.
קצת מעליו ברשימה, אבל עם תוצאות הרבה פחות משביעות רצון ביחס לציפיות, נמצא 'The Astronaut Farmer', סיפור מעורר השראה על אסטרונאוט (בילי בוב ת'ורנטון) שנאלץ לפרוש, אבל לא מוותר על חלומו להגיע לחלל ומחליט לבנות לעצמו חללית בעצמו. זה אולי נשמע מופרך, אבל כל דבר אפשרי עם חלום ורצון, לעולם אל תוותרו על חלומותיכם וכו'.

בשבוע הבא יש לנו את הקאמבק של דייויד פינצ'ר עם 'זודיאק'; את 'Wild Hogs', קומדיה עם רביעיה מפוקפקת של שחקנים – ג'ון טרבולטה, טים אלן, מרטין לורנס ו-ויליאם ה. מייסי (אנא מצאו את יוצא הדופן), ו-'Black Snake Moan' עם סמואל ל. נחשים על מטוס ג'קסון וכריסטינה ריצ'י.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Ghost Rider – 20.1 (79.0)
2. The Number 23 – 14.6 (14.6)
3. Bridge to Terabithia – 14.2 (46.8)
4. Reno 911!: Miami – 10.3 (10.3)
5. Norbit – 9.8 (74.8)
6. Music and Lyrics – 7.6 (31.7)
7. Breach – 6.0 (20.3)
8. Daddy's Little Girls – 4.8 (25.1)
9. The Astronaut Farmer – 4.5 (4.5)
10. Amazing Grace – 4.1 (4.1)