דו"ח קופות שבורות – 25.3.2007

מוג'ו, אל נתוני הבוקס-אופיס, יודע לספר שמאז 1983 היו שני מקרים שבהם יצאו בארה"ב בהפצה רחבה שבעה סרטים שונים באותו סוף שבוע. בעוד שבעה מקרים, יצאו לאקרנים שישה סרטים בבת אחת. בפעם האחרונה זה קרה ב-2002, והשבוע זה קרה שוב. גם ככה יש לאולפנים מספיק קשיים בניסיון למשוך אנשים ממסכי הטלוויזיה והמחשב ולגרום להם להגיע לקולנוע; כשבאותו סוף שבוע, שישה סרטים חדשים מתחרים על תשומת לב הקהל זה נגד זה ונגד 300 הספרטנים הערומים, המצב קשה עוד יותר. ובכל זאת, הסרטים לא דרכו זה על זה, ורובם הגיעו לתוצאות סבירות. אחד מהם אפילו הוריד את '300' מהמקום הראשון.

וזה לא היה קל. גם אחרי פתיחת הענק שלו, אפשר היה לחשוב ש'300' יתנהג כמו סרט אקשן אופייני, או כמו 'עיר החטאים', וייפול מהר. אבל הוא לא. השבוע הכנסותיו ירדו ב-38%, כושר הישרדות מרשים בהחלט עבור הז'אנר. 20 מיליון הדולר שהוא הכניס השבוע מביאים את '300' להכנסות כוללות של 162 מיליון דולר, ומבטיחים שהוא יגיע ל-200 מיליון לפני שזעקות ה"ספרטה!!" האחרונות יהדהדו במסדרונות המולטיפלקסים. אבל את המקום הראשון הוא הפסיד השבוע ל'TMNT', שזה בעברית 'צנמ"צ", או בעברית מדוברת, צבי הנינג'ה – סרט שכבר מוקרן בארץ, במקביל להפצתו בארה"ב.

צבי הנינג'ה נודעו לציבור הרחב בתור סדרת טלוויזיה מצוירת בסוף שנות השמונים, איפושהו בין הדרדסים ובין כוח המחץ. אבל הדרדסים היו ואינם, וצבי הנינג'ה עדיין כאן, מתקמבקים יפה בסרט אנימציה ממוחשבת. זה לא איזה 'צבי הנינג'ה מתחילים' ("קוואבנגה, בובה! אני מיכאלאנג'לו". מצטער. מתישהו אני אגמל מהבדיחה הזאת. מבטיח) אלא המשך ישיר של עלילת הסרטים הקודמים, אולי קצת אפל יותר, אבל לא בוגר יותר. כך הסרט מנסה לקרוץ לנוסטלגיה של מי שהצבים הם חלק מילדותו, וגם לגייס מעריצים חדשים בקרב הדור הצעיר. זה עבד לא רע, והסרט הכניס 25 מיליון דולר.

'300' ו'צבי הנינג'ה' הם שני סרטים שונים מאוד (אם כי, כשחושבים על זה, גם הצבים מנופפים בחרבות ולא לובשים הרבה). אבל שניהם, בעיקר כשהם מגיעים אחד אחרי השני, מדגימים את אותו הדבר: אנימציה ממוחשבת זה כבר לא רק לילדים. '300' הוא סרט אקשן שבו מלבד השחקנים, הכל ממוחשב; 'צבי הנינג'ה' הוא המשך לסדרת אקשן, שבו הכל, כולל השחקנים, ממוחשב. הטכנולוגיה הזאת הוזילה משמעותית את עלות ההפקה של שני הסרטים, והפכה את שניהם להצלחות כלכליות. 'צבי הנינג'ה' אמנם לא דומה להצלחת הענק המדאיגה של '300', אבל עם תקציב הפקה של 34 מיליון דולר והכנסות של 25 מיליון דולר בסוף שבוע אחד, ליוצריו אין שום סיבה להתלונן.

אל המקום השלישי, עם 14.5 מיליון דולר, הגיע מארק וואלברג עם 'Shooter', או בעברית 'על הכוונת' (בלי חברים). בוגר 'השתולים' משחק צלף שמופלל בניסיון לרצח הנשיא, ומחפש את האשם האמיתי כדי לטהר את שמו. אם זה נשמע מוכר, זה משום שזה הסרט השלישי בשנה האחרונה שעושה שימוש בעלילה הזאת, אחרי 'המאבטח' ו'סוף המשחק'. שלא לדבר על העונה הראשונה של '24'. אין מה לעשות, יש הרבה סרטים ומעט עלילות, וצריך לשתף. את הסרט ביים אנטואן פוקואה, שנחשב למשך כמה שניות לבמאי מבטיח אחרי 'יום אימונים מסוכן', אבל אז עשה את 'המלך ארתור'. 'על הכוונת' קיבל ביקורות פושרות, אז אפשר לומר שפוקואה במגמת שיפור.

במקום החמישי, עם 10 מיליון דולר, נמצא 'The Last Mimzy', המבוסס על סיפור מד"ב שחלקנו מכירים בשם 'חילכן היה נמזר': שני ילדים מוצאים קופסה של צעצועים מהעתיד, שגורמים להם לפתח יכולות מיוחדות מופלאות. את העלילה המטרידה הזאת, שהיתה יכולה בקלות להיות סרט אימה מצמרר, הסרט הופך דווקא לפנטזיה לכל המשפחה: כמה מהמבקרים משווים אותו ל'אי.טי.', ורובם נהנו ממנו למדי.

במקום השביעי, עוד אישור לתופעה שעליה תמהתי כבר בשבוע שעבר: האימה יצאה מהאופנה. 'The Hills Have Eyes', שלא יצא לקולנוע בארץ אבל קיבל ב-DVD את השם 'גבעות הפחד', נחשב בקרב חובבי אימה לאחד הסרטים היותר מוצלחים בז'אנר שיצאו בשנה שעברה. ומכיוון שהמשכוני אימה נעשים מהר, לקח פחות משנה ללהק, לצלם, לערוך ולהביא לקולנוע את סרט ההמשך. אבל בעוד 'גבעות הפחד' הראשון הכניס בסוף השבוע הראשון שלו 15 מיליון דולר, 'גבעות הפחד 2' הכניס השבוע רק 10 מיליון. גם אותו, אפשר להניח, לא נראה בארץ.

רק במקום השמיני, ובכל זאת עם תוצאה מכובדת, נמצא 'Reign Over Me', ובעברית 'שמור עלי' (שם הסרט המקורי לקוח משיר של 'The Who'), שהוקרן באופן מצומצם יחסית. הסרט מציג לראשונה את השחקן הדרמטי אדם סנדלר. כמו כמעט כל קומיקאי מצליח, גם סנדלר רוצה שייקחו אותו ברצינות מדי פעם; ב'מוכה אהבה' הוא כבר עשה קולות בכוון, וכאן לראשונה מבצע תפקיד דרמטי לגמרי, ועל פי הביקורות – עושה עבודה מצוינת. סנדלר מגלם אדם שאשתו ובנותיו נהרגו ב-9/11, והופך למעין אוטיסט. אחרי פגישה מקרית עם חבר ותיק (דון צ'ידל), החבר מנסה להחזיר אותו אל העולם.

להשלמת השישייה, במקום התשיעי, סרט על מאמן קבוצת פוטבול/כדורסל/ריקודים סלוניים/שחיה שגורם לתלמידים משכונת עוני בדטרויט/ברוקלין/שיקגו/פילדלפיה להאמין בעצמם וכל היתר. לסרט קוראים 'גאווה', אולי כדי להדגיש שאין לו דעה קדומה, או אולי כדי לקרוץ לקהל ההומואי, אבל הקהל הזה עסוק עדיין בלצפות ב'300' שוב ושוב, ו'Pride' הוא הסרט החדש היחיד השבוע שנכשל לגמרי, עם הכנסות של 4 מיליון דולר בלבד.

בשבוע הבא: שיטפון הסרטים לא נרגע. שטף סרטי האנימציה הממוחשבת ממשיך עם 'לפגוש את הרובינסונים' של דיסני; וויל פרל ממשיך את ההצלחה של 'לילות טלדגה' עם קומדית ספורט נוספת – 'Blades of Glory'; וג'וזף גורדון-לויט, איש ה'בריק', יגיע במותחן 'The Lookout', שבו הוא מגלם אדם שהופלל ברצח הנשיא ויוצא לטהר את שמו. או אולי לא.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. TMNT – 25.4 (25.4)
2. 3OO – 20.5 (162.4)
3. Shooter – 14.5 (14.5)
4. Wild Hogs – 14.4 (123.8)
5. The Last Mimzy – 10.2 (10.2)
6. Premonition – 10.1 (10.1)
7. The Hills Have Eyes 2 – 10.0 (10.0)
8. Reign Over Me – 8.0 (8.0)
9. Pride – 4.0 (4.0)
10. Dead Silence – 3.5 (13.2)