דו"ח קופות שבורות – 26.11.2000

השבוע נחגג בארה"ב חג
ההודיה. ובצדק. יש להם
הרבה על מה להודות,
למניאקים. בזמן שאנחנו
בישראל בקושי מתאוששים מביטולו של בראד פיט ("זה לא אתם, זה אני" הוא אמר לפני שניתק) ואולמות הקולנוע נשארים ריקים, בתאוריה לפחות, כיוון שאנשים מדוכאים בגלל המצב הבטחוני מעדיפים להשאר בבית ולצפות בטלויזיה כדי להיות עוד יותר מדוכאים, באמריקה הדבר היחיד שמטריד אותם (חוץ מתוצאות הבחירות, כמובן) הוא האם ירד גשם בסינסינטי, כי זה עלול לפגום בהכנסות של "איך הגרינץ' גנב את חג המולד". (לא ירד).

את Thanksgiving, שהוא בעצם חזרה גנרלית לקריסטמס, אפשר להשוות לסוכות אצלנו. כמו כל חג שמערב חופש מהלימודים, הוא זמן מוצלח במיוחד לסרטים "לכל המשפחה". וסרטים אלה אכן עשו חיל השבוע. המספרים הפעם מתייחסים לא לסוף השבוע בלבד אלא למשך כל חמשת ימי החג, ולכן הם גבוהים מהרגיל.

הגרינץ', מעודד ממזג האויר הנאה בסינסינטי, המשיך לשלוט בשוק ביד רמה. אף אחד לא מופתע מכך ש"איך הגרינץ' גנב את חג המולד" מצליח (בכל זאת, שילוב של דוקטור סוס וג'ים קארי) אבל נדמה לי שאף אחד לא שיער שהוא יצליח עד כדי כך. 74 מיליוני דולרים תמימים הוא עשה במשך החג, מה שמביא את ההכנסות הכוללות שלו ל-137 מיליון בעשרה ימים בלבד – באותה ליגה עם שוברי הקופות הגדולים ביותר. אם הגרינץ' ימשיך בקצב הזה, קיים סיכוי לא רע שהוא יעקוף את טום קרוז ו"משימה בלתי אפשרית 2" שלו בסיבוב וייהפך לסרט המצליח ביותר השנה.

וזה לא שלא היו מתחרים לגרינץ'. בתחום סרטי המבוגרים, נחת השבוע בקולנועים "בלתי שביר" ("Unbreakable"), הסרט החדש של הבמאי מ. נייט שיאמאלאן (בהודו, למשפחה שלו יש מסורת) עם ברוס וויליס – אותו הזוג שהיה אחראי בשנה שעברה להצלחה השערורייתית של "החוש השישי". "בלתי שביר" מגיע כמובן עם חבילת יחסי ציבור כבדה, כמו כל סרט גדול, אבל לגבי אנשים רבים – כמוני, למשל – אין בה שום צורך. מילת הקסם "שיאמאלאן" לבדה מספיקה כדי להריץ אותי לקולנוע כדי לבדוק אם "החוש השישי" היה תופעה חד פעמית או שההודי עם השם המצחיק הוא אכן המשיח. ומילת הקסמים הזאת פועלת. "בלתי שביר" עשה 47 מיליון במשך החג, אם כי יש לציין שהביקורות עליו היו מגוונות למדי. אז על מה הסרט? ברוס וויליס משחק ניצול יחיד של תאונת רכבת קטלנית. זה כל מה שאני יודע על העלילה, וכל מה שאני רוצה לדעת. אם תשמעו לי, תתחילו גם אתם מעכשיו לכסות את האזניים, לעצום את העיניים ולשיר בקול רם בכל פעם שמוזכר שמו של הסרט הזה, אם אתם רוצים להגיע אליו בלתי-מספוילרים.

במקומות השלישי והרביעי אנחנו חוזרים לפסטיבל הילדים. "102 דלמטים", שהוא כמובן סרט ההמשך ל"101 דלמטים" המעצבן, ובו גלן קלוז חוזרת לתפקידה כקרואלה דה-ויל, נפתח עם סכום יפה אך לא מדהים של 27 מיליון דולר. אלמלא הגרינץ', הוא כנראה היה מרוויח הרבה יותר. "הרגראטס בפריז" ממשיך בהצלחה היפה שלו עם 23 מיליון.

"המלאכים של צ'ארלי" נמצא במקום החמישי עם 14 מליון במשך החג והכנסה כוללת של 109 מיליון. שפע המתחרים מדרדר את המלאכיות במורד הטבלה במהירות, אבל אין מה לדאוג – בשבוע האחרון המלאכיות נחתו גם במדינות רבות מחוץ לארה"ב, ובכללן ישראל, והשיגו סכומים נכבדים ביותר. בבריטניה, למשל, הסרט פתח במקום הראשון השבוע עם 3 מיליון ליס"ט, הון עתק במושגים בריטיים.

במקום השישי נמצאת הקומדיה הרומנטית Bounce, שתגיע אלינו בשבוע הבא בשם הקליט והייחודי "סוד של אהבה", ואחריה שוורצנגר הצולע עם "היום השישי". במקום התשיעי ניצב הסרט היחיד ברשימה שבאמת אפשר להצמיד לו את התואר "בלתי שביר" – "פגוש את ההורים", עם סכום הכנסות כולל של 148 מיליון דולר עד היום. אנחנו בארץ נפגוש את ההורים סוף סוף ב-14 בדצמבר. בולט בהעדרו: "רד פלאנט" שיצא מעשרת הגדולים תוך שבועיים בלבד, ובכך עשה את הבלתי יאומן והצליח לקחת מ"קרב על כדור הארץ" (עכשיו בוידאו) את תואר "סרט המדע הבדיוני הכושל של השנה".

בשבוע הבא הוליווד לוקחת נשימה קטנה בין חג לחג. שום סרטים חדשים לא ייצאו לאקרנים, אבל הסרטים הנוכחיים ימשיכו לעשות ים כסף. ואצלנו? חוץ מ"סוד של אהבה", יגיע לקולנוע גם "ההסדר" הזוכה הגדול בפרסי המוישה השנה. הקהל מתבקש לשכוח שניה את החדשות ולהזיז את התחת לכוון הקולנוע.


הרשימה המלאה – הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט במשך חג ההודיה (26-21 בנובמבר) בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. How the Grinch Stole Christmas – 73.8 (137.4)
2. Unbreakable – 47.2 (47.2)
3. 102 Dalmatians – 26.8 (26.8)
4. Rugrats in Paris – 22.7 (47.9)
5. Charlie's Angels – 14.0 (109.2)
6. Bounce – 11.0 (24.5)
7. The 6th Day – 10.2 (25.2)
8. Men of Honor – 9.3 (34.8)
9. Meet the Parents – 9.0 (148.6)
10. Little Nicky – 6.5 (33.9)