דו"ח קופות שבורות – 26.3.2006

הבהלה מסביב לשפעת העופות מגיעה לשיאים חדשים.זה היה קצר, כמעט שפיכה מוקדמת – שבוע אחד הוא עוד היה פה, ומיד, כהרף עין נעלם. הביקורות הטובות שקיבל 'ונדטה' לא עזרו לו, והשבוע הוא פינה את המקום הראשון. אולי הוא פשוט לא נועד לזה, ואולי לא היה לו סיכוי מול השוד המושלם שתכנן קלייב אוון – שוד המקום הראשון של טבלת שוברי הקופות. 'האיש שבפנים' הגיע למסכי ארה"ב, וסחף אחריו את הביקורות ו(בערך) את הקהל. אבל למה לרעות בשדות זרים, אם יש לכם אפשרות לקרוא ביקורת מפורטת תוצרת בית? בחייכם, הפגינו קצת פטריוטיות וקנו כחול לבן!
עד שיעז מישהו לחשוף את נתוני הקופות של הסרט בארץ, נסתפק באלה של ארה"ב: 29 מיליון דולר. זה גם סכום יפה מאד בהתחשב בסוף השבוע האחרון, בו האמריקאים היו צמודים למקלטי הטלוויזיה שלהם ולמגרשי הכדורסל. וזה גם, איך לומר, יותר מהפתיחה של 'ונדטה'. הייתי אומרת ש'האיש שבפנים' נגיש יותר, אבל מצד שני – כל הפלאש-פורוורדים האלה לא עושים אותו קל יותר להבנה. אפשר לתלות את ההצלחה בכוכבים שלו – קלייב אוון, ג'ודי פוסטר ודנזל וושינגטון – אבל ל'ונדטה' יש את הוגו וויבינג (הגם אם מוסתר) ונטלי פורטמן.

'ונדטה', כך מסתמן, לא ילך בעקבות אבא 'מטריקס'. אלה אותם יוצרים, אותו מגע, אותה מציאות שלא כף לחיות בה, ובכל זאת הקהל לא בא. 'מטריקס', לפחות, נהנה מסופ"ש שני נדיב, ומירידות קטנות גם בהמשך. אבל ל'ונדטה' זה לא עבד, והוא צלח את הסופ"ש השני לחייו עם ירידה סטנדרטית מדי של 50% ברווחים. מה שחשוב: אלינו הוא מגיע בסופ"ש הקרוב. לא שזה ישנה לו מבחינת הכנסות – זה טוב רק להרגשה שלנו. אולי.

במקום השלישי, אה, אה, 'Stay Alive'. סרט אימה עלק-מקורי, שהגימיק העיקרי שלו הוא מפגש פסגה של כוכבי סדרות טלוויזיה. הדמויות בסרט הן לא הדמויות הטלוויזיוניות, אבל הפנים הם אלה של מלקולם באמצע, אנה מ-'The O.C', מישהו שהופיע ב'בנות גילמור', ועוד כהנה וכהנה, מוכרים יותר או פחות. כולם מגלמים חבורה של בני נעורים, שמשחקים במשחק מחשב ומגלים לחרדתם כי הם נרצחים אחד אחרי השני, באותה דרך בדיוק בה מתו במשחק.
לא צריך להיות גאון כדי לדעת שהביקורות קטלו את הסרט: אין בו טיפת היגיון, אין בו טיפת עיצוב, אין בו טיפת הנאה – פשוט ג'אנק פוד. את המסמר האחרון בארון נעץ מבקר שהכריז שזה הסרט הכי אידיוטי השנה שלא נוצר על ידי אייו בול. בקהל הצופים נמצאו הסקרנים שהלכו לראות מה זה הדבר הזה, והם שהביאו את הסרט לפתיחה של 10.7 מיליון דולר. ולחשוב שהתרגלנו כבר לסרטי אימה שכובשים את המקום הראשון עם יד אחת. בדרך כלל קטועה.

הסרטים הבאים בטבלה הם קומדיות, כנראה עצובות מאד – מספיק להסתכל ברשימה כדי לרצות לדפוק את הראש בקיר, ויפה יום בחירות אחד קודם. תמצאו פה את 'אין כמו בבית', 'לאלף את אבא' ו'יש לה ביצים'. הקהל האמריקאי כנראה לא מסכים איתי, כי כל הקומדיות האלה ירדו בסביבות ה-33% לעומת השבוע שעבר, ונחשבות דווקא למצליחות למדי. מצליחות מדי, אם תשאלו אותי. את רצף הקומדיות חותמת… קומדיה.

מקום שביעי ושם שנשמע כמו משהו שיצחיק ילדים בני 12: 'Larry the Cable Guy: Health Inspector'. טכנית, לארי איש הכבלים (ככה הוא מכנה את עצמו באמת) מחשיב את עצמו קומיקאי. הוא מוכר לחלקכם מסדרת מערכוני הטלוויזיה 'Blue Collar TV', ונראה שהיא לא היתה מצליחה או מצחיקה כמו שהוא חשב, כי במעבר לקולנוע, כל שורות המחץ שלו התפספסו. באתר העגבניות הרקובות הוא זכה ל-10% עגבניות טריות ("אפילו בדיחות השלשול שלו ממוחזרות"), וגם הגולשים בימד"ב לא חוסכים ממנו את הצבעתם: 1.4 מתוך 10.

בשבוע הבא – אלוהים, תעשה שזה ייגמר – תגיע אלינו יצירת המופת הסופר סקסית מילניום 2000 אקסטרה לארג' ביג-טיים 'אינסטינקט בסיסי 2'. בעלי טעם בנאלי יותר יעדיפו את 'עידן הקרח 2', ואילו השאר לא יעיפו מבט לעבר 'ATL' ו-'Slither'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Inside Man – 29.0 (29.0)
2. V for Vendetta – 12.3 (46.2)
3. Stay Alive – 10.7 (10.7)
4. Failure to Launch – 10.5 (63.5)
5. The Shaggy Dog – 9.0 (47.8)
6. She's the Man – 7.3 (20.3)
7. Larry the Cable Guy: Health Inspector – 6.9 (6.9)
8. The Hills Have Eyes – 4.4 (35.7)
9. Eight Below – 2.7 (77.1)
10. 16 Blocks – 2.2 (34.0)