דו"ח קופות שבורות – 26.4.2009

בימי באמפ אלה חשוב להישאר בפרופורציות ולהנמיך למינימום הכרזות כגון "השבוע האחרון של אפריל הגדול ביותר אי פעם!". אבל זאת באמת בעיה, כשכל שבוע שני הופך ל… טוב, השבוע האחרון של אפריל הגדול ביותר אי פעם.

הרגע שלפני תחילת הקיץ הוא בדרך כלל המפלט האחרון של סרטים שלא מצאו תאריך טוב יותר, שחייבים להידחק בנקודה כלשהי לפני שהבלוקבאסטרים של הקיץ דורסים אותם. לא היו ציפיות גדולות מאף אחד מסרטי השבוע, אבל כולם השיגו תוצאות לא רעות, אחד מהם – יותר מהאחרים: 'Obsessed', סרט נטול באז או תאריך הפצה ישראלי, הגיע למקום הראשון עם 28.5 מיליון דולר. וכרגיל, זה סכום גדול בהרבה מהצפוי.

'Obsessed' הוא חזרה על התבנית של 'חיזור גורלי', ששוחזרה שוב ושוב מאז: לחייהם של זוג מאושר נכנסת מישהי סימפטית שחמה על הבעל/חבר, ומתבררת במהרה כפסיכוטית שיורדת לחייהם, מאיימת ברצח, מתעללת בהם וכל זה. אלי לארטר ('גיבורים') היא הפסיכוטית, ביונסה היא הצדיקה. הסרט לא הוקרן למבקרים, מתוך מחשבה (מוצדקת, מתברר) שדעתם עליו לא תשנה שום דבר.

במקום השלישי, במיטב המסורת של 'נחשים על המטוס', 'Fighting' הוא שם של סרט שמתאר בדיוק את מה שיש בו. בכנות מרשימה, הסרט מכריז על עצמו שלמי אכפת מהסיפור או מכל דבר אחר, העיקר שהולכים בו מכות. באופן יותר ספציפי, זה צ'אנינג טאטום שהולך מכות, בעולם המרתק של תחרויות איגרוף הרחוב בניו יורק, אם משנה לכם המיקום. 11.4 מיליון דולר הביא 'מכות'.

במקום הרביעי נמצא 'The Soloist', פליט מתקופת האוסקר: עיתונאי פוגש מוזיקאי הומלס וסכיזופרן ועוזר לו להגשים את עצמו ולזכות בפרס נובל (או משהו). הבמאי הוא ג'ו רייט ('כפרה'), והשחקנים הם רוברט דאוני ג'וניור וג'יימי פוקס, כך שפוטנציאל היה. לפי הביקורות, הסרט אמנם ממחזר את קלישאות סיפור ההצלחה, אבל דאוני ופוקס מצוינים כהרגלם. אלא שמה לעשות, הסרט הושק בתאריך לא טוב, וצריך להסתפק ב-9.7 מיליון דולר.

בתקופה רחוקה בעברה של חברת דיסני היא היתה ידועה לא רק בסרטים המצוירים הטובים בעולם, אלא גם בסרטי הטבע הטובים בעולם. בעולם שלפני ערוץ נשיונל ג'אוגרפיק, הם הוציאו לאקרנים סרטים תיעודיים מושקעים להדהים על חיות, וזה אפילו הצליח. דיסני לא עושים את זה כבר מזמן, אבל בשנים האחרונות היתה דווקא סוג של פריחה בתחום סרטי הטבע, וכשאני אומר "פריחה" אני מתכוון לומר 'משפחת הקיסרים'. בכל אופן, במסגרת הרוח החדשה הנושבת בדיסני מאז האיחוד עם פיקסאר, למישהו עלה הרעיון להחזיר לחיים את סדרת סרטי הטבע, בתקווה לשחזר את הצלחת הסרט עם הפינגווינים. עד כאן הכל נהדר, אבל יש בעיה: לעשות סרטי טבע לוקח המון המון זמן. צריך לשכור מישהו שישכב בדשא עם מצלמה במשך חצי שנה בממוצע כדי להשיג שלושים שניות מרהיבות של דובי קוטב חמודים. לדיסני לא היה זמן לזה, אז הם הלכו בדרך הקלה: הם מצאו את סרט הטבע הכי מדהים שיש כרגע, 'Earth' של ה-BBC, שהוקרן בארץ לפני שנה וחצי תחת השם 'עולם גדול מופלא', קנו אותו, הדביקו עליו את התוית DisneyNature ושיחררו אותו לאקרנים בארה"ב, אחרי שבכל שאר העולם הוא כבר הוקרן. מכאן והלאה התכנית היא להוציא לאקרנים סרט טבע חדש בכל שנה, וחלק מהם אולי אפילו יהיו מקוריים.

עם כל הציניות שבשיווק של דיסני, אין ויכוח על כך ש'עולם גדול מופלא' הוא סרט מדהים מבחינת המראות שהוא מציג, ותגובת המבקרים היתה בהתאם. הסרט יצא ביום רביעי (יום כדור הארץ), הכניס 5 מיליון דולר בשני הימים הראשונים להקרנתו ועוד 8.5 מיליון דולר בסופ"ש, סכום חסר תקדים עבור סרט טבע. 'משפחת הקיסרים' אמנם הגיע להכנסות מדהימות של 77 מיליון דולר בארה"ב, אבל עשה את זה לאט לאט, ומעולם לא עשה יותר מ-7 מיליון דולר בסוף שבוע אחד.

הסרטים הישנים נעלמים מהר. הכנסות 'שוב בן 17', 'שם המשחק', 'האנה מונטנה' ו'קראנק 2' ירדו כולם ביותר מ-50%. 'מפלצות נגד חייזרים', היחיד עם אורך נשימה, נמצא במקום השישי והכנסותיו הכוללות הגיעו ל-175 מיליון דולר – שזה גם התקציב המדווח של הסרט.

בשבוע הבא הקיץ מתחיל, ובדרך כלל הייתי מברך על זה ב"או, סוף סוף נגמר הקטע המשעמם של השנה ויהיה קצת אקשן", אבל השנה אקשן לא היה חסר גם בחורף. מה יקרה עכשיו, אלוהים גדול. הסרט הפותח של הקיץ הוא, כידוע, 'וולברין', אבל הוא לא יגיע לבד: במקביל יוצאים גם הקומדיה הרומנטית 'Ghosts of Girlfriends Past', וסרט האנימציה בתלת מימד 'Battle for Terra'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Obsessed – 28.5 (28.5)
2. 17 Again – 11.7 (40.0)
3. Fighting – 11.4 (11.4)
4. The Soloist – 9.7 (9.7)
5. Earth – 8.6 (14.2)
6. Monsters Vs. Aliens – 8.5 (174.8)
7. State of Play – 6.9 (25.1)
8. Hannah Montana: The Movie – 6.4 (65.6)
9. Fast and Furious – 6.1 (145.2)
10. Crank: High Voltage – 2.4 (11.5)