דו"ח קופות שבורות – 26.5.2003

בסוף השבוע האחרון הרבה
אנשים גילו שיש אלוהים.
חלק גילו שיש אלוהים,
והוא גרם לטורקים לנצח
באירוויזיון. האחים
וושאבסקי גילו שיש אלוהים,
אבל הוא לא לובש משקפי
שמש ומעיל עור ארוך. לאלוהים החדש קוראים ברוס. ולמי שמושך בחוטים שלו קוראים ג'ים קארי, וזה כבר ממש חילול השם.

סוף השבוע של יום הזיכרון האמריקאי, שחל השבוע, הוא סוף שבוע של ארבעה ימים, שישי עד שני. אבל בין אם מחשיבים את שלושת הימים הראשונים בלבד, כמו כל סוף שבוע, ובין אם ממתינים לתוצאות האמת של ארבעת הימים, המקום הראשון שייך באופן בלעדי לברוס.

'Bruce Almighty' או 'ברוס הגדול מכולם' (אצלנו, כנראה, ב-12.6) מחזיר למסך את הכוכב השולת!!!1 ברוס, ג'ים קארי בשבילכם. ברוס הוא כתב טלוויזיה, שכמו כל בנאדם נורמלי מתלונן על החיים שלו, למרות שהם בכלל לא רעים וכוללים את ג'ניפר אניסטון בתור חברה. בשלב מסויים, כמות התלונות שלו מעצבנת את אלוהים (שהוא זקן, חכם ושזוף – או במילים אחרות, מורגן פרימן). אלוהים, כדרכו של כל מי שחוטף טרוניות על יצירותיו, מתקיל את ברוס בהצעה שאי אפשר לסרב לה: הוא נותן לברוס לנהל את ענייני העולם למשך שבוע, או פרק הזמן שבו ייקח למטריקס השני לעבור את הכנסות הסרט הראשון, מה שיבוא קודם. וכשג'ים קארי בשליטה… שברוס ירחם עלינו.

הסרט סתמי, אומרות הביקורות. כשיש הומור סלפסטיק, מהסוג שבו קארי מתמחה, הוא מוצלח. אבל קארי הוא לא שחקן משובח במיוחד, אם לא נותנים לו תסריט שמתאים לו, וזה מורגש הפעם. הסרט הוא לא נפילה גדולה, אבל גם לא פסגת היצירה הג'ים קארית – ובקיצור, 'שקרן שקרן'.

אבל ביקורות פושרות לא ימנעו מהאמריקאים, שהפעם האחרונה בה הם ראו קומדיה של ג'ים קארי הייתה 'הגרינץ", לבוא בהמוניהם אל הכנסייה הראשונה של ברוס ולזנוח את אלילי השקר של "האחד". שבעים מיליון דולר הכניס הסרט בשלושת הימים הראשונים שלו, הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לסרט של ג'ים קארי, ופתיחה מרשימה בהחלט – אפילו בחודש מאי זה, שבו כבר נרשמו שתיים מבין הפתיחות הגדולות ביותר בהיסטוריה. אם מסתכלים על ארבעת הימים, הכנסותיו של ברוס מתקרבות לתחום תשעים המיליון, מה שהיה מעמיד אותו באותה רמה עם 'Reloaded', אם היא לא הייתה מתבצעת ביום אחד פחות. (בני גורן, נראה אותך פותר את המשוואה הזאת!).

הכנסותיו של ברוס באו על חשבון המטריקס, שלא הצליח לשמור על הקהל שבא לראות אותו בשבוע שעבר, וסבל ירידה של יותר מחצי מהכנסותיו. השם 'מטריקס' לבדו לא הספיק לסרט להתחמק מהירידה הסטנדרטית (ואף למעלה מזה) בהכנסות סוף השבוע השני. מי אמר שהעלילה לא משנה? למרות זאת, המספרים בסוגריים של 'מטריקס' (אה, רגע… אין סוגריים, נכון?) עקפו תוך פחות משבוע את המספרים בסוגריים המוטאנטיים של האקס-מן, הפכו אותו לסרט הרווחי ביותר בינתיים לשנת 2003, שברו את השיא של ספיידי להכנסות בשבוע הראשון – ואפילו כיסו את עלות ההפקה של הסרט.

שאר הסרטים שנגררו מהשבוע שעבר הצליחו לשמור יפה על הכנסותיהם, או לפחות לא ירדו יותר מדי. בסוף שבוע של חגים, חלק ניכר מהאנשים שהולכים לקולנוע באים עם הילדים, מה שעזר במיוחד לקומדיות לכל המשפחה: 'אבא באלגן', 'בורות' והסרט של ליזי מגוויר ירדו בפחות מ-30% כל אחד. 'סדנה לעצבים', בשבוע השביעי שלו, עומד לצאת מהעשירייה, ואילו פרידתו של 'שחקי אותה כמו בקהאם' מהעשירייה נראית זמנית, בהתחשב בעובדה שהכנסותיו דווקא עלו השבוע.

בשבוע שלאחר המטריקס, ניסה עוד סרט לשבור את ההגמוניה של ברוס בקופות. 'The In-Laws' הוא רימייק לסרט מ-1979, העוסק באחד המצבים הקומיים הבסיסיים ביותר: שני אנשים מתחתנים, וההורים שלהם נפגשים. האב של הכלה (אלברט ברוקס) הוא רופא משעמם ופדנטי, שסדר יומו ידוע שנה מראש ושתוכניותיו לחתונה כוללות כל אפשרות שהיא – חוץ מנוכחותו של אבי החתן, סוכן CIA בגילומו של מייקל דאגלס, ש"צפוי" היא המילה האחרונה שאפשר לומר עליו, ומתחילה קומדיה של טעויות בין אבי הכלה לאבי החתן.

אבל הביקורות לא אהבו. הסרט עתיר הכוכבים הוא אמנם מצחיק, אבל לא מספיק, הוא דוחף לקהל את הסיפור בכוח, הוא לא משתווה לסרט המקורי, ויותר מכל – הסרט פונה בעיקר לאנשים שכבר עברו חתונה או שתיים בחייהם, ויצחקו מדברים שהקהל הצעיר יותר פשוט לא יבין. למרות זאת, קומדיה סבירה שכזו הצליחה להידחק למקום החמישי השבוע, עם הכנסות לא גבוהות במיוחד – אבל גם לא נמוכות להחריד.

בשבוע הבא ייצא סרט הפשע-מתח 'The Italian Job' בכיכובו של מרק וואלברג (ואדוארד נורטון, שחויב להשתתף בו עקב חוזה עם האולפן), אלייזה דושקו תנסה לנצל את מומנטום הסדרה שכרגע הסתיימה בסרט האימה 'Wrong Turn', וכל מי שחיפש סרט מצוייר בקולנוע יוכל למצוא את נימו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. השבוע המספרים מתייחסים לארבעה ימים, שישי-שני. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Bruce Almighty – 86.4 (86.4)
2. The Matrix Reloaded – 45.6 (209.5)
3. Daddy Day Care – 18.0 (73.1)
4. X2: X-Men United – 13.1 (192.0)
5. The In-Laws – 9.1 (9.1)
6. Down With Love – 5.1 (14.7)
7. The Lizzie McGuire Movie – 4.0 (37.3)
8. Holes – 3.0 (60.0)
9. Identity – 2.6 (49.2)
10. Anger Management – 2.4 (131.8)