דו"ח קופות שבורות – 26.8.2007

''יש עוד כמה סיחים על האש 
תעשה אוויר זה מתייבש''אני מכריז בזאת על סיום הקיץ.

עכשיו.

טוב, קיוויתי לאיזה שינוי דרמטי בטמפרטורה או באחוזי הלחות לרגל המאורע, אבל העדויות מצביעות על כך שאני לא שולט במזג האוויר (וחבל). בכל מקרה, בעוד אנו יושבים מכוסים שכבה של זעה שמנונית לצד מאוורר לא אפקטיבי ושומעים ברדיו שביום רביעי עומד להיות גרוע יותר, הקיץ הקופתי (מאוד) הסתיים. זה היה הקיץ הפורה ביותר בתולדות הוליווד, באופן ממש לא מפתיע – ככה זה כשמוציאים תוך שלושה וחצי חודשים 75 המשכונים לכל סדרת סרטים מצליחה שקיימת.

לסיום של הקיץ יש שתי משמעויות: האחת היא שהטבלה הפסיקה להיות מעניינת. בזמן הקרוב אל תצפו לשום שיאים (אלא אם כן הם שיאים שליליים) ולשום פתיחות גדולות במיוחד. המשמעות השניה היא שהטבלה התחילה סוף סוף להיות מעניינת. אחרי חודשים רצופים שבהם כל שבוע קרה בדיוק אותו דבר (סרט חדש נכנס למקום הראשון, עם x0 מיליון דולר. הסרט שהיה במקום הראשון בשבוע שעבר ירד ב-50%), עכשיו יש סיכוי שיקרו דברים כמו סרטים שנעים ברחבי הטבלה בכיוונים אחרים מאשר למטה, ואפילו סרטים שיישארו במקום הראשון במשך יותר מסוף שבוע אחד.

זה בדיוק מה שקרה השבוע. בפעם הראשונה מאז 'שודדי הקאריביים 3', הסרט שבמקום הראשון לא התחלף. מה, זה לא מעניין? 'סופרבאד' (היי, אם המפיצים מתעקשים על 'חרמן על הזמן', אין בעיה – אנחנו כבר מוכנים עם טופס קטלני נוסף), קומדיית הנוער המצליחה מאוד, איבדה כ-46% מהכנסותיה והגיעה השבוע ל-18 מיליון דולר. ובכל זאת, הסרט עדיין במקום הראשון. ההשוואה המתבקשת היא 'Knocked Up’?(אתם יודעים, לוהט על הדייט) הלהיט הקומי המפתיע הקודם של הקיץ, שפתח עם סכום דומה, אבל ירידת סוף השבוע השני שלו היתה קטנה הרבה יותר (36%). המסקנה היא ש'סופרבאד' לא ישחזר את ההצלחה של 'Knocked Up', אבל בכל זאת, יש לו כבר 69 (הא! הא! הוא אמר 69!) מיליון דולר בקופה, והוא כנראה יצליח להגיע ל-100. לא רע בכלל בשביל סרט בתקציב של 20 מיליון דולר.

במקום השני, הפתעה נוספת: עליה. (אמרתי לכם שיהיה מעניין. לא אמרתי? לא מעניין?). 'זהות אבודה' הותיק (ארבעה שבועות!) מדלג מעל 'שעת שיא 3' הצעיר יותר, ועולה חזר מהמקום השלישי לשני, עם 12 מיליון דולר. ארבעה שבועות רצופים מעל 10 מיליון לא הולכים ברגל: 'זהות אבודה' צבר כבר 185 מיליון דולר, והפך רשמית לסרט המצליח ביותר בסדרת בורן. השאלה עכשיו היא רק כמה גבוה מעל 200 מיליון דולר הוא יצליח להגיע. אצל 'שעת שיא 3' אין הרבה חדש, הוא אמנם עבר את ה-100 מיליון השבוע, אבל זה לקח לו הרבה יותר זמן מהצפוי.

אם עקבתם בתשומת לב אחרי הנאמר עד כה בוודאי שמתם לב לחוסר תמוה בסרטים חדשים. זה עוד אחד מהדברים המרגשים והנפלאים שיכולים לקרות אחרי סוף הקיץ: סרטים חדשים יוצאים לאקרנים, ואף אחד מהם לא מגיע למקום הראשון. (או השני, או השלישי, במקרה הזה). הסרט החדש המצליח ביותר השבוע, על חודם של 100 אלף דולר, הוא 'החופשה של בין'. במילה "חדש" נעשה כאן שימוש במובן הרחב ביותר שלה. במקרה הזה, המשמעות של "חדש" היא "ענתיקה". זהו אחד המקרים הנדירים שבהם אנחנו יכולים ללגלג על האמריקאים ב"מה, רק עכשיו זה מגיע לקולנוע אצלכם? אנחנו תיכף רואים את זה כבר בדי.וי.די.", אם כי במקרה של הסרט הזה אין הרבה במה להתגאות. אצלנו, כמו במרבית אירופה ושאר העולם המתורבת, הסרט הלא-משהו של בין הוקרן כבר לפני ארבעה חודשים – וברוב המדינות האלה הוא שהה במקום הראשון במצעד שוברי הקופות. בסך הכל, הסרט הכניס ברחבי העולם 190 מיליון דולר עוד לפני שכף רגלו דרכה על אדמת ארצות הברית – הסרט הלא-אמריקאי המצליח ביותר בעולם השנה, בהפרש עצום. אחרי הישגים כאלה, מיסטר בין לא צריך להיות מוטרד מזה שבאמריקה לא נורא אוהבים אותו. 10 מיליון דולר הוא השיג שם.

ג'ייסון סטטהאם וג'ט לי יכולים להיחשב גם הם לשניים מסימני העונה. שניהם כוכבי אקשן בעלי פופולריות בינונית, כאלה שאת סרטיהם האולפנים אוהבים לשבץ בתקופה החלשה של השנה. לכן כמעט כל סרטיהם של סטטהאם ('המשלח 2', 'Crank', 'סלולר') ושל לי ('גיבור', 'ללא מחסום', 'ללא פחד') בשנים האחרונות שוחררו לאקרנים בסוף אוגוסט או תחילת ספטמבר. ישב איזה מפיק ואמר, וואלה – אם הם כבר תמיד ביחד, למה שלא נשלב אותם, סטייל 'הנוסע השני נגד הטורף'? אמר ועשה. 'ג'ט לי נגד ג'ייסון סטטהאם', או בקיצור 'War', או בעברית 'מחסל פראי', יצא השבוע – ואיכזב. מתברר שהשילוב בין השניים לא עשה שום דבר לנתוני הקופות: 10 מיליון הדולר שהסרט הכניס הם בדיוק הפתיחה האופיינית של הסרטים של כל אחד מהכוכבים בנפרד. העלילה המקורית להפליא עוסקת בסוכן FBI (סטטהאם) שמחפש נקמה ברוצח (לי) שהרג את השותף שלו. המבקרים, מי היה מאמין, אומרים שהסרט נוסחאתי, ומה שיותר גרוע, שרמת האקשן רחוקה ממה שראוי לצפות ממפגש פסגה כזה.

אה, כן, שכחתי להגיד – זה עוד משהו שקורה בלא-קיץ: המבקרים עומדים לשנוא כמעט הכל. גם את 'יומני האומנת' הם לא אהבו. סקרלט ג'והנסן מגלמת כאן תלמידת קולג' שנאלצת לחלטר כאומנת במשפחה ניו יורקית עשירה, עם ילד מפונק ואמא דורשנית וביצ'ית (לורה ליני). בקיצור, 'השטן לובשת פראדה' עם ילד. לא מצחיק, אומרים המבקרים. 7.8 מיליון דולר, אומרות הקופות. נו טוב, אומרת סקרלט ג'והנסון, לפחות אני מופיעה בעוד 27 סרטים אחרים השנה. זה היה מוצר שקל לשכוח ממנו אלמלא פרט טרגי אחד: הבמאים של הסרט הם שארי ספרינגר ברמן ורוברט פולציני, שסרטם הקודם היה 'אמריקן ספלנדור'. מהם היה אפשר לצפות ליותר מקומדיה נוסחתית, ועוד גרועה.

'פלישת חוטפי הגופות', הרימייק, השתדרג השבוע מאכזבה גדולה לכישלון חרוץ, בנפילה למקום העשירי עם 3.1 מיליון דולר. ביחד עם הכנסותיו בשבוע שעבר, הסרט הכניס 11 מיליון דולר, לעומת תקציב של 80 מיליון. זה, לפחות, יכול לעודד את חובבי 'אבק כוכבים', שאמנם מהווה גם הוא אכזבה יקרה, אבל לפחות מראה יציבות רבה הרבה יותר, נמצא במקום השמיני והכניס כבר 26 מיליון דולר.

בשבוע הבא יצאו הרימייק ל'ליל המסכות' בבימויו של רוב זומבי, קומדית הפינג פונג 'Balls of Fury', ו-'Death Sentence' עם בייקון.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Superbad – 18.0 (68.6)
2. The Bourne Ultimatum – 12.4 (185.1)
3. Rush Hour 3 – 12.2 (109.0)
4. Mr. Bean's Holiday – 10.1 (10.1)
5. War – 10.0 (10.0)
6. The Nanny diaries – 7.8 (7.8)
7. The Simpsons Movie – 4.4 (173.4)
8. Stardust – 4.0 (26.5)
9. Hairspray – 3.4 (107.5)
10. The Invasion – 3.1 (11.5)