דו"ח קופות שבורות – 27.01.2002

דוחק"ו אתם רוצים? בשביל
מה? הסתכלתם על התאריך?
הקיץ תם, הסתיו חלף, החגים
עברו, ואנחנו עכשיו רשמית
עמוק בתוך החורף, שזה בריא
מאוד לחקלאות, למפלס הכינרת
וליוריתמיקס (שבטח עושים הון מעורכים מוזיקליים שחייבים, פשוט חייבים, להשמיע את 'הנה שוב בא הגשם' כל פעם שמורגש איזה ממטר פזור), אבל לא לקופות שבורות. הבלוקבאסטרים הפוטנציאליים יצאו עד כריסטמס או שומרים את עצמם לקיץ, אחרוני המועמדים הפוטנציאליים לאוסקר הגיעו בשבוע שעבר, ומכאן ועד סוף אפריל אנחנו נשארים עם שום דבר פרט לדרעק – מזבלה קולנועית שאליה שופכים האולפנים את הכשלונות שלהם והסרטים שלא ישברו קופה אפילו עם פטיש אויר, ושהמשפט "הביקורות קטלו" מתלווה אל כל אחד מהם אוטומטית. או לפחות, ככה זה בדרך כלל.

השנה, אולי, ואל תתפסו אותי במילה, יש סיכוי – ואני לא מבטיח, כן? – שהמצב לא יהיה כל כך נורא. אולי זה היה 'חניבעל', שיצא בשנה שעברה באמצע עונת המלפפונים ובכל זאת הצליח לעשות בוחטות כמו שובר קופות קיצי, ששכנע את האולפנים שאולי יש מקום בחורף לעוד דברים פרט לזבל. ואולי זאת רק אשליה אופטית. בכל מקרה, בחודשיים הקרובים צפויים כמה וכמה סרטים שדוקא נראים מסקרנים, עם סיכוי לא רע להיות שווים צפיה – או לפחות לעקם קופה או שתיים: 'פגיעה היקפית' עם שוורצנגר, 'Hart's War' עם ברוס וויליס, 'חדר הפניקה' של פינצ'ר, 'בלייד 2', 'עידן הקרח', ועוד. אפילו אם רק חלק מהסרטים האלה יעמדו בציפיות, צפוי חורף נסבל בהחלט.

בינתיים, השבוע, כדי שלא נתבלבל ונחשוב בטעות שאנחנו נמצאים באיזו עונה אחרת, הגיעה הצפה של סרטי חורף אופיניים, אולי לא כולם גרועים, אבל מבחינת ביצועים בקופות – לא משהו. לא פחות מחמישה סרטים חדשים הגיעו למסכים בארה"ב השבוע – ובכל זאת, שני המקומות הראשונים נשארו בדיוק כמו בשבוע שעבר. ומילא 'בלאק הוק' הפטריוטי והמכובד, כנראה שמגיע לו לשמור את המקום הראשון – אבל מי חשב ש'Snow Dogs' הזניח ובעל הטריילר המכאיב לעיניים יהיה אויב כל כך קשה?

בכל מקרה, חמשת הסרטים הם, בסדר יורד:

במקום השלישי, עם 12 מיליון: 'A Walk to Remember' ('טיול שלא יישכח'? 'טיול של אהבה'?) – מסחטת דמעות רומנטית לצעירות בכיכובה של הזמרת אלילת הנוער מנדי מור (מה זאת אומרת מי זאת? יש אחת כזאת. והיא אלילת נוער. אני אמרתי). עלילת הסרט מתרחשת בעיירה קטנה של שנות החמישים, ומנדי היא בתו של הכומר המקומי, המתאהבת בבחור קשוח מהצד הלא נכון של העיר (או בחור עשיר ממשפחה עשירה וסנובית, או אולי הוא בכלל עני והיא קשוחה מצידה הלא נכון של העיר? משהו כזה, בכל אופן). הביקורת קוטלת, אבל הבנות הפופולריות (כן, גם סיון) באות.

במקום החמישי, עם 11.5 מיליון: 'הרוזן ממונטה קריסטו', עוד גירסה לספרו של אלכסנדר דיומא, שכבר עובד לקולנוע 14 פעם (ותשע פעמים לטלויזיה), על איש המאה ה-19 שנבגד ונכלא על לא עוול בכפו למשך 13 שנים, ועל נקמתו. בתפקיד הראשי הפעם גאי פירס (זה בסדר, הזכרון שלו הרבה יותר טוב עכשיו). על פי המבקרים, זהו הסרט החדש הטוב ביותר השבוע, ומהמפיצים בארץ הוא מקבל משום מה יחס של שובר-קופות: תוך שבועיים הוא נוחת כאן.

טיפה אחריו, במקום השישי: 'The Mothman Prophecies', סרט מתח/אימה עם ריצ'ארד גיר ולורה ליני ('מישהו לסמוך עליו'), שמבוסס כביכול על סיפור אמיתי, או אולי על אגדה אורבנית: מי או מה הוא 'איש העש', הרוח/יצור/חייזר/חתול/שמיכה עם עיניים שמופיע ונעלם, לפעמים גורם לאסונות ולפעמים מונע אותם? ריצ'רד גיר מתכוון לגלות, ובאותה הזדמנות חוקר לאן נעלמה הקריירה שלו מאז 'תפוס את הכלה'.

עוד במורד הטבלה: במקום השביעי, 'קוראים לי סאם', שבו משחק שון פן גבר מפגר אה-לה פורסט גאמפ שנאבק ברשויות המרושעות על הזכות לגדל את בתו, שבגיל 7 כישוריה המנטליים זהים, פחות או יותר, לאלה שלו. נשמע כמו חומר אוסקרים אופייני, ובאמת, 'קוראים לי סאם' יצא בהפצה מוגבלת כבר לפני כמה שבועות על תקן מתחרה לאוסקר – אלא שהסיכויים שלו נפגעו קשות עקב היותו (ככה אומרים) סרט נוסחתי וצבוע מדי אפילו לטעמו של הקהל האמריקני.

ואחרון, במקום התשיעי הלא ממש מכובד: 'קונג פאו', פארודיה על סרטי קונג-פו מדובבים. הטריילר היה משעשע (אח, הפרה! הפרה!), אבל הסרט התקבל בבוז כללי. מה לעשות, חורף.

בין כל הסרטים החדשים האלה, ההישג המרשים ביותר הוא דוקא של סרט ותיק יחסית: 'נפלאות התבונה', הזוכה הגדול בטקס גלובוס הזהב שהתקיים בשבוע שעבר, עמד בפרץ הסרטים החדשים ונשאר, כמו בשבוע שעבר, במקום הרביעי – ומה שיותר חשוב, עשה השבוע את אותו הסכום כמו בשבוע שעבר, מה שמעיד על אהבה גדולה מצד הקהל. 'נפלאות התבונה' יגיע תוך שבוע לקו 100 המיליון, והוא כרגע גם המועמד המוביל לקחת הביתה את האיש עם המטאטא.

ולעוד קרב ישן: הארי נגד שרה. 'הארי פוטר' אולי יצא כבר מעשרת הגדולים, אבל זה לא אומר שהוא מפסיק לקבוע שיאים. בכל העולם פרט לארה"ב, 'הארי' עקף השבוע את 'פארק היורה' והפך לסרט השני-הכי-קופתי בהסטוריה (ושם הוא יישאר – בינו לבין 'טיטאניק' המרחק עוד רב). 'שר הטבעות' ירד למקום השמיני השבוע, וכרגע נראה שאפסו סיכוייו להביס את 'הארי' ולהפוך לסרט המצליח ביותר של 2001, אלא אם כן הוא יקבל את האוסקר.

בשבוע הבא: ניקול קידמן הבלתי נלאית חוזרת ב'Birthday Girl', לטינאייג'רים מגיע 'Slackers' ולחובבי האקשן שמוכנים להתנסות גם בשפות זרות – הסרט הצרפתי 'Brotherhood of the Wolf'. האם משהו מכל אלה הוא משהו ששווה לחכות לו? או סתם עוד זבל חורפי?


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום, ואינם כוללים מע"מ ודמי משלוח.

1. Black Hawk Down – 17.0 (58.9)
2. Snow Dogs – 13.1 (38.8)
3. A Walk to Remember – 12.2 (12.2)
4. A Beautiful Mind – 11.5 (92.9)
5. The Count of Monte Cristo – 11.4 (11.4)
6. The Mothman Prophecies – 11.2 (11.2)
7. I Am Sam – 8.3 (8.3)
8. The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring – 7.8 (258.4)
9. Kung Pow! Enter the Fist – 7.0 (7.0)
10. Orange County – 4.4 (34.0)