דו"ח קופות שבורות – 27.10.2002

האתגר בכתיבת דו"חקו בשבוע
שגרתי שכזה, שכולו ציפיה
ל'הארי פוטר' ויתר להיטי
החורף שיבואו אחריו, אמור
להיות האתגר שבמילוי עמוד
שלם בהגיגים, למרות שאין
הרבה מה להגיד. אבל סוף השבוע הזה הפך מעוד שבת של כדורגל לאחד מסופי השבוע המפתיעים ביותר של השנה. אף סרט אמנם לא עשה 50 מיליון, אבל שני המקומות הראשונים הם סנסציות קטנות, מסיבות שונות מאוד. והאתגר בכתיבת הדו"חקו הפך להיות רק לגמור לכתוב אותו בלי להירדם. אני לא רומז שההתרחשויות משעממות – אני סתם עייף. תסלחו לי.

במקום הראשון השבוע (כן, במקום הראשון השבוע) נמצא 'ג'קאס', גרסת הסרט לתכנית הטלוויזיה של MTV שכבר הספיקה לרדת. כמו לסדרה, גם לסרט אין עלילה. הוא מורכב מאוסף קטעים שבהם ג'וני נוקסוויל ועוד כמה אידיוטים מוצהרים עושים דברים שלא כדאי לנסות בבית – במקרה הזה, הדברים האלה כוללים התגרות בתנינים, גרימת חתך-נייר בלשון, דחיפת מכוניות צעצוע לתחת והתעללות בקרובי משפחה (כן, מסתבר שסוף סוף עלו גם באמריקה על הרעיון של סרטי המתיחות). וכל זה לא בכאילו. זה באמת. האנשים האלה הם מזוכיסטים, אקסהיביציוניסטים ובאופן כללי דפוקים בשכל, על זה אין ויכוח. השאלה היחידה היא האם אתה חושב שכל העסק הזה מצחיק, והרבה אנשים טוענים שהוא מאוד, מאוד מצחיק. 'ג'קאס, הסרט' לא הוקרן למבקרים, מסיבות מובנות לחלוטין. זה לא בדיוק מסוג הסרטים שמבקרים אוהבים, וסאבטקסט, אבוי, אין בו בכלל, אלא אם כן מפרשים אותו כאמירה חריפה מאוד (פוסט-מודרניסטית, כמובן) על מצבה התרבותי הירוד של אמריקה, שבה אמות המידה למה שנחשב בידור ירדו עד כדי כך. האמירה הזאת התחזקה מאוד עקב העובדה שהסרט הרוויח, בניגוד לכל הציפיות, 22 מיליון בסוף השבוע הראשון שלו. ברור שרוב הסכום הזה הגיע ממעריצי הסדרה, רק אף אחד לא חשב שיש לה כל כך הרבה מעריצים. ומכיוון שתקציב הסרט עומד על 5 מיליון דולר בלבד, 'ג'קאס' הפך כבר עכשיו לסרט רווחי. התחזית לשנים הקרובות: צפוי גל של סרטי ריאליטי-גועל וסרטי מתיחות. יגאל שילון כבר אורז בדרך להוליווד.

אם לא היה 'ג'קאס', הסיפור הגדול של השבוע היה 'The Ring', סרט האימה על קלטת הוידאו הקטלנית. החוק האוניברסלי של הכבידה, שקובע שהכנסותיו השבועיות של כל סרט (אלא אם כן הוא עוסק בחתונה יוונית) יכולות רק לרדת משבוע לשבוע, הוא נכון במיוחד לגבי סרטי אימה: הם ידועים ככאלה שעושים בוחטה, אם בכלל, בשבוע אחד, ואז יורדים חזק ומהר. צניחות של 50-60 אחוז בסוף השבוע השני הם עניין שגרתי עבור סרטי אימה, ובדיוק משום כך 'The Ring' (אני מהמר על התרגום 'רינג') הוא כל כך יוצא דופן: אחרי שבשבוע שעבר הוא נכנס למקום הראשון עם הכנסות יפות אך לא מדהימות של 15 מיליון דולר, השבוע הוא אמנם ירד למקום השני בגלל 'ג'קאס' – אבל בהכנסותיו נרשמה למעשה עליה. ולא מדובר אפילו בעלייה זניחה: השבוע הוא עשה 18 מיליון, עליה של כמעט 25% מהשבוע שעבר. פתאום 'רינג' הפך מסתם עוד סרט, לתופעה שלא כדאי להתעלם ממנה. נשאר רק לראות האם הוא יוכל לשמור על היציבות הזו גם בשבועות הבאים.

אם אתם רוצים דוגמה לתופעת הנפילה המהירה של סרטי אימה, הסתכלו על 'ספינת הרוחות'. לא היום – היום הסרט רק נכנס לרשימה, למקום השלישי, עם 11.5 מיליון דולר. אבל בואו בשבוע הבא, ואני מבטיח לכם מפגן צניחה. 'ספינת הרוחות' (שם גאוני, שמוודא שאף אחד לא יוכל בשום אופן לטעון שהוא לא יודע על מה הסרט: יש שם רוחות. והן על ספינה. ממש כך), ממשיך מסורת ארוכה של סרטי אימה גרועים שיוצאים לקראת ליל כל הקדושים. בהתאם למסורת הזו, המבקרים טוענים שהסרט מעוצב ומצולם היטב, אבל הוא נוסחתי, צפוי, טיפשי ולא מפחיד. עסקים כרגיל.

'אין כמו אלבמה', קומדיה ותיקה למדי (5 שבועות) ירדה למקום הרביעי, ועברה בינתיים את קו 100 מיליון הדולר הכנסות כוללות. לא רע בשביל קומדיה רומנטית. שלב אחד מתחתיה, 'החתונה היוונית שלי' היא קומדיה, אה, קצת יותר ותיקה (28 שבועות) שעשויה לעבור בקרוב את ה-200 מיליון. לא רע בשביל קומדיה רומנטית; די טוב בשביל רמבו.

לעומת שני אלה, 'דרקון אדום' המאכזב קופתית (ולא בצדק) ייאלץ להילחם כדי להגיע ל-100 מיליון, סכום שהייתי מוכן להישבע שהוא ישיג עם יד אחת, אהמ, קשורה מאחורי הגב. השבוע הוא ספג עוד ירידה חדה למדי, והתמקם במקום השישי. החל מיום רביעי הזה הוא מוקרן גם בארץ. ג'ונתן דמי, מי שביים את 'שתיקת הכבשים' המקורי, היה יכול לחייך לעצמו – עכשיו הוכח שבלעדיו, סרטי חניבל לקטר הם פשוט לא זה – אלמלא היו לו השבוע בעיות משל עצמו: הסרט החדש שלו, 'האמת על צ'ארלי', חידוש לסרט הקלאסי 'חידון בחרוזים' עם מארק וואלברג בתפקיד קארי גראנט ות'אנדי ניוטון ('משימה בלתי אפשרית 2') בתפקיד אודרי הפבורן – הסרט הזה התגלה ככישלון חרוץ. המבקרים מסכימים ביניהם שהחידוש מיותר בתכלית, ועדיף היה לא לגעת בסרט המקורי. גם הקהל לא התלהב, והסרט לא הצליח להיכנס אל עשרת הגדולים.

אחרי שבועיים שבהם השיג תוצאות נהדרות בקולנועים בודדים, 'Punch-Drunk Love' המהולל, סרטו של פול תומס אנדרסון עם אדם סנדלר, הגיע לקהל הרחב יחסית (400 ומשהו קולנועים. שזה עדיין לא הפצה רחבה מאוד), ועלה למקום השביעי, עם 3 מיליון דולר. אדם סנדלר נמצא בעת ובעונה אחת בשני מקומות שהוא לא רגיל להיות בהם: בתחתית הטבלה, ובקונצנזוס הביקורתי (ולא בתפקיד שק איגרוף).

בשבוע הבא: שני סרטים גדולים מהסוג המשעמם. ' Santa Clause 2', עם טים אלן בתפקיד סנטה, ו-'I Spy' עוד עיבוד – חופשי יותר מ'ג'קאס' – לסדרת טלוויזיה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים והכומר הטומן ידו לא שרים יותר כחלי האין יוסף מהה. אולי אני צריך לישון.

1. Jackass – 22.8 (22.8)
2. The Ring – 18.5 (39.4)
3. Ghost Ship – 11.5 (11.5)
4. Sweet Home Alabama – 6.5 (107.3)
5. My Big Fat Greek Wedding – 6.2 (177.7)
6. Red Dragon – 4.7 (84.9)
7. Punch-Drunk Love – 3.3 (5.7)
8. The Transporter – 2.8 (21.5)
9. Brown Sugar – 2.8 (22.3)
10. Jonah: A VeggieTales Movie – 2.8 (19.6)