דו"ח קופות שבורות – 27.3.2005

אשטון מדגים את דרך ההתגוננות היעילה ביותר מול מפצפצת החרקים הרעבתנית מטראאל.לא כל יום פורים, וקשה לחזור למצב הרוח הרציני, הנדרש מכתיבת מסמכים בעלי חשיבות מכרעת כמו דו"חקו. בעצם, רגע, אם רצינות היא דרישת יסוד בכתיבה אודות סוגיות כבדות משקל שעל סדר היום, מדוע זה שתי קומדיות מצאו את דרכן לראש טבלת הסרטים? אני קוראת למנות ועדת חקירה שתרד מיד לשורש הדברים!

נחשו מי יעמוד בראש הועדה? אשטון קוצ'ר, כמובן. קוצ'ר, שאמור היה לדעת דבר או שניים על שינויים במרקם הזמן והשפעותיהם על העתיד, לא למד את הלקח. גם הפעם הוא מנסה לשכתב את ההיסטוריה, בערך. 'Guess Who', הקומדיה בה הוא מככב לצידו של בארני מ.ק. 22, הוא רימייק מהופך-צבעים ל'נחש מי בא לסעוד' משנת 67', שהיה מלא בשחקנים מכובדים טיפה יותר – ספנסר טרייסי, קתרין הפבורן וסידני פואטייה. בסרט, ארוסתו של קוצ'ר מזמינה אותו לארוחה חגיגית, בה תציג אותו בפני הוריה. אך הארוסה – טא-דה! – שחורה, והוריה – טם-טם-טם! – שחורים גם הם, וקוצ'ר, צחוק הגורל, לבן כיוגורט בן יומו. בקיצור, 'פגוש את ההורים – הגרסה הבין-גזעית'.

הימים, כזכור, ימי פוליטיקלי קורקט הם, כך שעיקר הביקורת כלפי 'נחש מי', מופנית נגד חוסר היכולת, או הרצון, שלו ללכת עד הסוף. המבקרים מתרעמים על הסרט היבש, נטול הבשר, שכל מה שיש בו נעשה בהגזמה ותוך תזמון לקוי של בדיחות, שגם ככה לא מעליבות אף אחד, אז מה הקטע. בקיצור, 'פגוש את ההורים – הגרסה הבין גזעית לייט: קטן יותר, קצר יותר ובהחלט מצונזר'.

למרות הכל, 'Guess Who' השיג במהלך סוף השבוע 20.7 מיליון דולר. כמובן, לא נוכל לציין נתון זה מבלי להזכיר את האימה שתקפה את כולם כשהם גילו שהדבר הזה זרק את 'הצלצול 2' מן המקום הראשון בטבלה. 'פגוש את הפוקרס' כבר עשה את הבוחטה שלו, למי היתה חסרה עוד גירסה של אותו הסיפור?

במקום השני בטבלה – חכו, זה עדיין לא 'הצלצול 2' – נמצאת גרייסי הארט, הלא היא 'איזה מין שוטרת'. על פי כל קנה מידה, 'איזו מין שוטרת 2: חמושה ומהממת' נחשב לקומדיה פחות טובה מהמקור. הסרט מוצא את סוכנת ה-FBI הארט כשהיא נהנית ממעמדה ככוכבת תקשורת. אבל לא לשם כך התכנסנו, כך שבמהרה מגלה הארט כי חברתה לתחרות היופי נחטפה (וכמוה גם קפטן קירק), והיא נחושה בדעתה להצילם. כדי שגם כאן יהיה איזה קטע בין-גזעי, הצמידו לה כעזר כנגדה את רג'ינה קינג, שהיא כמו קווין לאטיפה במשקל קצת פחות כבד, ומכירה כבר על בורין קומדיות מסוג זה ('לא רק בלונדינית 2', 'אבא באלגן', אבל גם 'ריי' הרציני).

המבקרים שפכו הררי מילים כדי להקפיד ולתאר מה כל כך רע בסרט הזה (הכל חוץ מסנדרה בולוק), וסיכמו שאם אנשים ימשיכו ללכת לקומדיות כאלו, הוליווד גם תמשיך לייצר אותן. אז זהו, שהתקווה כבר ארוזה (בתוך קופסה ורודה, אלא מה). 'איזו מין שוטרת 2: חמושה ומהממת' הרוויח 14 מיליון דולר סולידיים במהלך סוף השבוע, מה שכנראה סותם את הגולל על המשך קורותיה של הארט על מסכי הקולנוע. אלינו היא תגיע בשביעי באפריל.

למי צלצלו הפעמונים? לאף אחד, כנראה. 'הצלצול 2' חווה ירידה של 61% ברווחיו לעומת השבוע שעבר, ולא ממש ברור למה. אוקיי, אז זה סוף שבוע של חג. אבל זה לא שמדובר באיזה חג משפחתי צוהל ותמים. הלו, אנחנו מדברים על הפסחא – החג של פרנק הארנב וחברים. לאימה בהחלט יש כאן מקום (וגם לגדרות חשמליות וברקים מן השמיים, כפי שמודגם במשחק הרבעת הארנבים). יהיה ממש עצוב להשוות את הנתון הזה ל'הצלצול' הראשון, שבשבוע השני שלו חווה עלייה בהכנסותיו. עכשיו כבר אין ספק שבנו של הצלצול הוא אכזבה קופתית רצינית.

בפינה הפטריוטית: בשבוע הרביעי להקרנתו בארה"ב, 'ללכת על המים' עולה חמישה שלבים, עד למקום ה-30 בטבלה. מדובר אמנם בהכנסות של 140 אלף דולר (וסך כולל של 513 אלף), אבל אנחנו אופטימיים. בשלב זה, הישראלים תפסו תעוזה, והשבוע הוקרן גם 'האסונות של נינה', בארבעה בתי קולנוע מובחרים. נינה הכניסה לכיסה 24,000 דולר, שהקנו לה את המקום ה-69, ובכך דחקה את הסרט התעודי 'Inside Deep Throat' מהמקום הראוי לו על פי הצדק הפואטי.

בשבוע הבא, האמריקאים שוב חוגגים. לכאורה, נראה שיום השוטים הוא הזמן המתאים לצחוקיה ושיגועים כמו שהיו לנו השבוע. את זה הם יקבלו, עם 'Beauty Shop', סרט ספין-אוף לקומדיה השחורה 'המספרה'. אבל אנחנו לא קונים תירוצים כמו מספרות או מכוני יופי כסיבה למסיבה. אנחנו הרי יודעים שהשבוע הבא הוא חג רציני הרבה יותר: הגעתו של 'עיר החטאים'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Guess Who – 20.7 (20.7)
2. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous – 14.0 (17.)
3. The Ring Two – 13.6 (57.9)
4. Robots – 12.9 (87.3)
5. The Pacifier – 8.1 (85.8)
6. Hitch – 4.3 (166.4)
7. Hostage – 4.1 (26.2)
8. Ice Princess – 3.7 (13.3)
9. Be Cool – 2.8 (52.3)
10. Million Dollar Baby – 2.6 (94.1)