דו"ח קופות שבורות – 27.5.2007

אנו שמחים להכריז על סופו של מאי 2007, כנראה החודש המופרע ביותר בתולדות נתוני הקופות העולמיים. אף אחד לא הופתע מכך שגם השבוע, סרט כלשהו (נו, זה עם הפיראטים) השיג פתיחה של מעל 100 מיליון דולר – זו הפעם השלישית החודש. ולהזכירכם, עד היום עוד לא קרה ששלוש פתיחות של 100 מיליון דולר אירעו באותה שנה. זה גם לא מפתיע שסוף השבוע האחרון היה זה שבו ההכנסות הכלליות של כל הסרטים כולם היו גדולות יותר מבכל סוף שבוע אחר לפניו – מעל 200 מיליון דולר.

כמובן, כל העסק הזה קרה בגלל שלושה סרטים בדיוק. ולפחות שניים מהם, ככל שהיו ענקיים, היו גם מאכזבים. זה התחיל מספיידרמן, שרשם את הפתיחה הגדולה בכל הזמנים בתחילת החודש – מה שמשום מה נראה עכשיו כמו היסטוריה עתיקה – ואז צנח. השבוע, הרביעי שלו בקולנועים, 'ספיידי 3' הכניס 13 מיליון דולר; לשם השוואה, בשבוע הרביעי שלו 'ספיידרמן' הראשון הכניס 28 מיליון. ובכל זאת, ספיידי הגיע ל-300 מיליון דולר. זה לקח לו 24 יום: יומיים יותר מ'ספיידרמן' הראשון, חמישה ימים יותר מהשני.

זה המשיך עם 'שרק השלישי', ששחזר את ההופעה של 'ספיידרמן' במדויק: סוף שבוע ראשון גדול יותר מכל אלה שקדמו לו, וצניחה בסוף השבוע השני. הצניחה של שרק כואבת במיוחד, כיוון שסרטי אנימציה ממוחשבת בכלל ו'שרק' בפרט ידועים בהיותם יציבים, בדרך כלל. 'שרק 2', למרות פתיחה עצומה (108 מיליון), איבד רק 33% מהכנסותיו בסוף השבוע השני שלו. 'שרק השלישי' איבד 58%, והכניס השבוע 51 מיליון "בלבד". 'שרק השלישי' צפוי לגמור את הקריירה כסרט פחות מצליח מקודמו בסדרה, למרות הפתיחה הגדולה יותר. בדיוק כמו ספיידרמן. ובדיוק כמו ספיידרמן, ההכנסות שלו הן עדיין לא מעט: הוא הגיע בתוך עשרה ימים ל-200 מיליון דולר.

ועכשיו הגיע השלישי בטרילוגיית הטרילוגיות, 'שודדי הקאריביים: בסוף העולם', וההיסטוריה עלולה לחזור על עצמה שוב. על פניו, 'שודדי 3' לא נראה שונה מ'ספיידי 3' או 'שרק 3': עוד פעם סרט שלישי בסדרה, יקר יותר מקודמיו, מלא יותר מדי דמויות, ולגבי המבקרים – מאכזב. ההבדל הוא שאצל ספיידי ושרק גם הקהל הסכים – אחרי שנהר בהמוניו, כלומר – שהם לא היו משהו, ולעומת זאת את 'שודדי 3' אנשים אוהבים. מאוד. אולי זה אומר שהוא, לשם שינוי, לא יתרסק בשבוע הבא. בינתיים, 'שודדי 3' פתח עם מה שאפשר באופן פרדוקסלי לחלוטין לכנות פתיחה צנועה: משישי ועד ראשון הוא הכניס 112 מיליון דולר. זה פחות מההכנסות של ספיידי או שרק, וגם הרבה פחות מ'שודדי 2', שהחזיק בשיא הפתיחה של כל הזמנים במשך כמה חודשים עם 135 מיליון דולר. ברשימת הפתיחות הגדולות של כל הזמנים, 'שודדי 3' נמצא "רק" במקום החמישי. אבל ל'סוף העולם' לא תהיה בעיה לסגור את הפער במהירות. קודם כל, הקרנת הסרט התחילה כבר בליל יום חמישי, בו הכניס 14 מיליון דולר (שלא נחשבים כחלק מהכנסות סוף השבוע); ושנית, ביום שני חל יום הזיכרון האמריקאי, מה שנותן לשודדים עוד יום של הכנסות בסטנדרטים של סוף-שבוע. אם מצרפים את כל הנתונים, אז שודדי 3 צפוי לצבור לפחות 155 מיליון דולר בתוך ארבעה וחצי ימים; ואם גם זה נראה לכם מאכזב, יש לכם בעיה קשה של פרספקטיבה.

בארץ, אם מאמינים למפיצים, הסרט שבר את שיא הפתיחה הגדולה של כל הזמנים: נתוני קופות בארץ לא מתפרסמים באופן סדיר, משום מה, וכשהם כבר מתפרסמים, לא תמיד אפשר להאמין להם. אבל לפי הפרסומים, 'שודדי 3' הכניס בארץ בסוף השבוע הראשון 3 מיליון שקל, כלומר הביא לאולמות כ-100 אלף צופים.

אי שם באזור של הטבלה שלא מעניין אף אחד, כלומר מתחת לשלושת הגדולים, עלה לאקרנים השבוע סרט חדש נוסף. לצאת לאקרנים בשבוע מול שלישית השלישיות דומה לקפיצת ראש ממרומי מגדל עזריאלי: מעשה אמיץ, אבל לא מאוד חכם. זה באמת לא היה הלם גדול שהסרט 'Bug' ('חרק') נמעך כמו, אה, חרק, מתחת לבלוקבאסטרים, והכניס רק 3.3 מיליון דולר. זה גם טיפה אירוני, כי הבמאי, וויליאם פרידקין, הוא אותו אחד שביים לפני שלושים ומשהו שנים את 'מגרש השדים' – סרט שאי-אז נחשב לאחד הסרטים המצליחים של כל הזמנים, השודדי הקאריביים של זמנו.
'Bug' הוא סרט אימה לא שגרתי המבוסס על מחזה: כשהיא נמלטת מבעלה לשעבר, אשלי ג'אד מתחברת לחייל לשעבר הסובל מהלם קרב ורואה חרקים בכל מקום, והפרנויה שלו מתחילה לחלחל גם למציאות שלה. הסרט קיבל ביקורות מכל סוג אפשרי, מקטילות ועד הילולים, מה שרק הופך אותו למסקרן עוד יותר. אבל הוא לא 3, אז כמעט אף אחד לא שם לב שהוא יצא בכלל.

עוד שלב למטה, נמצא 'Waitress', הסרט של אדריאן שלי עם קרי ראסל, שעשה את מה שפחות ופחות סרטים מצליחים לעשות, בעיקר מחוץ לעונת האוסקרים – להתחיל בקטן, ולגדול. הפצת הסרט הורחבה השבוע, אבל נשארה צנועה (500 בתי קולנוע) והוא טיפס כמה שלבים במעלה הטבלה, אל המקום החמישי ואל 3 מיליון דולר. אוקיי, לא בדיוק משהו שגורם למישהו להתעלף, בעיקר לא כשהוא עומד ליד שודדי, אבל אם משווים ציפיות ותוצאות, הסרט הזה מצליח יותר מ'ספיידרמן 3', זה בטוח.

בשבוע הבא, שינוי מרענן: אף סרט לא יפתח עם 100 מיליון דולר, והדו"חקו חוזר לנורמליות זמנית. ייצאו הקומדיה 'Knocked Up', המותחן 'מר ברוקס' עם קווין קוסטנר ודרמת כדורגל בשם 'Gracie'. גורלו של 'שודדי 3', בינתיים, יוכרע לחסד או לירידה של 60%.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Pirates of the Caribbean: At World's End – 112.5 (126.5)
2. Shrek the Third – 51.0 (201.4)
3. Spider-Man 3 – 13.7 (303.3)
4. Bug – 3.3 (3.3)
5. Waitress – 3.1 (5.6)
6. 28 Weeks Later – 2.5 (23.6)
7. Georgia Rule – 1.9 (16.3)
8. Disturbia – 1.8 (74.3)
9. Wild Hogs – 1.1 (162.9)
10. Fracture – 1.1 (36.6)