דו"ח קופות שבורות – 27.7.2008

סוף שבוע מרתק עבר עלינו, צוות 'לילות טלדגה' חזר לסרט נוסף, מאלדר וסקאלי ניסו לבצע קאמבק, הו, כמה מעניין. בואו נדבר על באטמן.

בשבוע שעבר 'האביר האפל' שבר את כל שיאי ההכנסות לסופ"ש, אבל לא בהרבה. השיא הקודם היה 151 מיליון, באטמן עשה (כפי שהתברר בתוצאות האמת) 158 מיליון. סחתיין. ברור ששיא סופ"ש חדש הוא אירוע גדול בתחום הדו"חקו, אבל השיא הזה נשבר שלוש פעמים בשנתיים האחרונות, אז אנחנו כבר רגילים. אלא מה, הימים שבאו אחרי סוף השבוע הבהירו ש'האביר האפל' הוא יותר מעוד שיאן ברשימה. שיאים טבעם להישבר, אבל 'האביר האפל' מתנהג כאילו הוא התבלבל ובמקום לשבור את השיאים של היום, שובר בטעות את השיאים של עוד חמש שנים.

בדרך כלל אנחנו לא מתייחסים למה שקורה בין סופי השבוע, כי זה רק לעתים רחוקות מפתיע או יוצא דופן. במקרה של 'האביר האפל' נצטרך לסטות מהמנהג, ולו בגלל הגודל של המספרים שאנחנו מדברים עליהם. ביום שני, יום החול הראשון שלו, 'האביר האפל' הכניס 24.5 מיליון דולר. יום לאחר מכן – 20.9 מיליון דולר, מה שהביא את הכנסותיו הכוללות אל מעל 200 מיליון דולר. שלושת הסרטים שעשו הכי-הרבה-כסף-בהכי-מעט-זמן לפניו היו 'ספיידרמן 2', 'שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת' ו'מלחמת הכוכבים, פרק 3'. לכל אחד מהם לקח שמונה ימים להגיע ל-200 מיליון דולר. 'האביר האפל' עשה את זה בחמישה. זה לא גילוח קל של השיא, זאת כריתת ראש.

את השבוע המלא הראשון שלו הסרט סיים עם 238 מיליון דולר בקופה (השיאן הקודם: 'תיבה של איש מת', עם 196). בסוף השבוע הוא הביא הביתה 75.6 מיליון דולר. זה, כמובן, סוף השבוע השני הגדול ביותר אי פעם לסרט כלשהו. זאת ירידה של 52% מהסופ"ש הראשון שלו, אבל כשהסופ"ש הראשון הוא הסופ"ש הגדול בכל הזמנים, מדובר בירידה קטנה מאוד. 'ספיידרמן 3', המחזיק הקודם בשיא, איבד 61.5% בסוף השבוע השני שלו. 'תיבה של איש מת' – 54%. ומה שהכי חשוב: לאחר שהתפוגג עשן סוף השבוע, התברר שהכנסותיו הכוללות של 'האביר האפל' הגיעו אל מעל 300 מיליון דולר. 314, ליתר דיוק. לקח לו עשרה ימים להגיע לציון הדרך הזה. אף סרט לפניו לא עשה את זה בפחות מ-16 יום.

כדאי שתיהנו מהסטטיסטיקות האלה, כי ייקח כנראה עוד הרבה זמן עד שהשיאים האלה יישברו שוב. 'האביר האפל' הוא לא סתם עוד שיאן, הוא תופעה קופתית חסרת תקדים. וכל זה בלי שדיברנו על הפופולריות האדירה של הסרט, שעדיין נמצא במקום הראשון בדירוג IMDb בהפרש משמעותי, ונראה שייקח עוד זמן רב עד שיתפנה משם. דבר כזה לא ראינו בדו"חקו כבר… ובכן, עשר שנים ושמונה חודשים, אם לדייק. זה ש'האביר האפל' יהפוך לאחד הסרטים הקופתיים ביותר בהיסטוריה, לפחות בארה"ב, זה כבר מובן מאליו. למעשה הסרט היחיד שעדיין מתחרה בו בביצועים קופתיים הוא, אתם יודעים, הסרט ההוא עם הספינה. אנשים כבר מתחילים לתהות האם האביר האפל יכול לעקוף אותו, אבל על זה נדבר בשבוע הבא. זה לא כאילו ש'האביר האפל' הזה הולך לאיזה מקום.

בעולם המקביל שבו לא יצא 'האביר האפל', הסרט שבמקום הראשון המכובד היום היה 'Step Brothers'. והוא אפילו לא הגיע לשם עם סכום זניח: הוא עשה 30 מיליון דולר, לא רע בכלל בשביל קומדיה. 'Step Brothers' מאחד את שני השחקנים הראשיים והבמאי של הלהיט 'לילות טלאדגה', וויל פרל, ג'ון סי. ריילי והבמאי אדם מק'קיי, בעוד אחד המפיקים הוא ג'אד אפטאו. לאלו מכם שעדיין סופרים, זהו הסרט ה-416 שבהפקתו מעורב אפטאו השנה. פרל וריילי הם שני ילדים מגודלים שנשארו בבית ההורים עד גיל 40, והם הופכים לאחים חורגים כשהוריהם מתחתנים. הביקורות על הסרט היו פושרות: לשחקנים (ולבמאי) עדיין יש כימיה טובה, אומרים המבקרים, אבל הסרט טוחן את המצבים הקומיים שלו לאבק. ובכל זאת, הסרט הביא סופ"ש נכבד. ההצלחה של הסרט הזה היתה חשובה במיוחד לוויל פרל, שמראה שהכישלון של 'Semi-Pro' בתחילת השנה היה חד פעמי, ולא מסמן מגמה. היי, אולי הסרט הזה אפילו יגיע להקרנות בארץ! לא, סתם, זה בצחוק. סרטים עם וויל פרל אף פעם לא מוקרנים בארץ. הסיבה לכך ברורה: זה כי, נו, כי, אתם יודעים, זה פשוט שוויל פרל, נו, כי זה המצב וזהו. שקט.

הסרט האחר שיצא השבוע הוא 'תיקים באפלה: רוצים להאמין'. כששמעתי שעומדים לצלם סרט נוסף של 'תיקים באפלה' זה נשמע לי מוזר מאוד. הסדרה נגמרה לפני שנים, וגם זה הרבה אחרי השיא. והיא כבר הגיחה לקולנוע, כך שגם בזה אין חידוש. אז לעשות עוד סרט? בשביל מה? 'תיקים באפלה' הרי כל כך לא רלוונטית שהיא כמעט רטרו. אבל רק כמעט. ככל שעבר הזמן, כמעט שהשתכנעתי שמפיקי הסרט בטח יודעים משהו שאני לא יודע, ושיש להם איזה גימיק מיוחד או עלילה מבריקה, משהו שיצדיק את קיומו של הסרט ויצליח למשוך תשומת לב. כי אחרת בשביל מה הסרט הזה קיים? זה לא כאילו ש'תיקים באפלה' עדיין מעניינת למישהו את התחת.

ובכן, רגע האמת הגיע, והתברר שהמפיקים לא ידעו שום דבר. הסיבה לקיומו של הסרט הזה עדיין לא ברורה, ו'תיקים באפלה', ועכשיו זה בדוק, לא מעניין את התחת של אף אחד. הסרט הכניס 10.2 מיליון דולר, על פי ההערכות (וגם זה נראה כמו מספר מנופח מעט כדי להימנע ממבוכה גדולה עוד יותר. לא יהיה מפליא אם יתברר שהמספר האמיתי הוא מתחת ל-10). הסרט הופק בתקציב צנוע של 30 מיליון, וגם אותו ספק אם הוא יחזיר. המבקרים לא לגמרי קטלו את הסרט, אבל גם הם לא הצליחו להבין מה היה כל כך דחוף בפרק הסטנדרטי הזה שהיה צריך להוציא בשבילו את הסדרה מהקבר. הסרט מגיע לבתי הקולנוע בארץ השבוע, אם כי הסטטיסטיקה מראה שזה ככל הנראה ממש לא מעניין אתכם.

בקרב הסרטים הותיקים, שתי ירידות קטנות להפתיע מסמנות להיטים מינוריים: סרט הקריוקי 'מאמא מיה' איבד 35% בסוף השבוע השני שלו, ונמצא במקום השלישי. 'מסע אל בטן האדמה' – וזה עוד יותר מרשים – איבד רק 24% בשבוע השלישי שלו. תלת-מימד זה עסק משתלם, אמרנו כבר.

'הנקוק' הגיע ל-200 מיליון דולר. כיפאק להנקוק. בשביל הספורט, זה לקח לו 24 יום – כמעט פי חמישה מהזמן שנדרש ל'האביר האפל' להגיע לסכום הזה. 'וול-E' עדיין לא הגיע לשם, אבל נמצא במרחק נגיעה (195 מיליון).

בשבוע הבא יכול להיות ש'האביר האפל' כבר לא יהיה במקום הראשון, אם כי שום דבר לא בטוח. יוצאים 'המומיה 3' וקומדית הבחירות 'Swing Vote'. הימור ראשוני על מספר השיאים שבאטמן ישבור עד אז: 29.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Dark Knight – 75.6 (314.2)
2. Step Brothers – 30.0 (30.0)
3. Mamma Mia – 17.9 (62.7)
4. The X-Files: I Want to Believe – 10.2 (10.2)
5. Journey to the Center of the Earth – 9.4 (60.2)
6. Hancock – 8.2 (206.4)
7. Wall-E – 6.3 (195.2)
8. Hellboy II: the Golden Army – 4.9 (65.9)
9. Space Chimps – 4.4 (16.0)
10. Wanted – 2.7 (128.6)