דו"ח קופות שבורות – 28.1.2003

אוח, אוח, המבקרים עדיין
בסאנדאנס והעם מצביע
ברגליים. סרטים שבכל מקרה
אחר לא היו מרוויחים ולו
מנדט אחד בודד, זכו פתאום,
בהעדרה של הממשלה, לעבור את
אחוז החסימה בלי בעיה.

המפלגות הגדולות עברו חוויה מטלטלת וירידה חדה במספר המנדטים שלהן, אולי כיוון שכולן כבר ותיקות בשטח, ולבוחר נמאס ממפלגות לעוסות ומסואבות ("חייבים שינוי בממשלה!"). 'שר הטבעות' למשל, ספגה ירידה של 35% במספר המצביעים אליה וסיימה עם 6.6 מיליון דולרים שהצביעו עבורה. ביחד עם תרומות לחשבונות בנק עלומים מ"מקורבים" למיניהם, הסתכמו רווחי המפלגה ב-308 מיליון דולר. ירידה דומה באחוז המצביעים חוותה גם מפלגת 'תפוס אותי אם תוכל' ("אסף כי נשבר מפוליטיקאים!"), ולמרות שמספר אחד שלה, אריה דיכא-פריו הבטיח לעבוד 7 ימים בשבוע, 12 חודשים בשנה, ולשגע אותם שם בממשלה, הרי שהבוחרים נרתעו ממספר 2 ברשימה – תום סלילס, ועל כן המפלגה זכתה ל-6.5 מיליון קולות (ו-145 מיליון דולר בקופת המפלגה). נו, לפחות כולן עוד מאמינות בחמיצנה. אופטימיות זה דבר טוב.

למרות הכוונות הטובות, ובאין קברניטים להנהיג את העם בעת משבר, הורכבה הקואליציה ממפלגות הסרטים הגרועים. 'Darkness Falls', המפלגה הגדולה ביותר ("דפ מפלגת האנשים שמפחדים מחושך), מפלגה חדשה במפה הפוליטית, פתחה את דרכה בקול תרועה, עם 12 מנדטים.
מצע המפלגה: בעיירה המקוללת 'דרקנס פולס' ('חשכה נופלת'), רק קייל יכול להתעמת עם כוחות הרוע הנוראיים ("הצבע לימורלעתיד שחור"). לאחר שאחיו הצעיר נפגש עם פיית השיניים המרשעת, קייל חייב להציל את האח. למען הבוחרים המעונינים לדעת מה חלקה של אמה קולפילד (אניה מ'באפי ציידת הערפדים'), והאם היא מוצבת במקום ריאלי, אשמח לדווח כי בסרט היא מגלמת את חברתו לשעבר של קייל (שאמא שלו היא לא זונה, תודה).

הפרשנים הפוליטיים מתעבים את מפלגת החשכה. כולם כאחד מלינים כי היא אינה מקיימת את הבטחותיה לבוחר, ואינה מפחידה כלל וכלל. כן הם מציינים, בהתייחס למצע המפלגה, כי אין הוא הגיוני (גם בהשוואה למה שיש ל-B-movies להציע), וכי רעיונות המפלגה לקוחים כולם מרעיונות של מפלגות אחרות כ'בית האימה', 'פרוייקט המכשפה מבלייר' ו'ג'יפרס קריפרס'.

שאר המפלגות המשתייכות לאיחוד הסרטים הגרועים איבדו מכוחן, אך לא מספיק כדי למנוע מהן להישאר בכנסת השבוע. הישארותה של מפלגת 'קנגורו ג'ק' המזלזלת בציבור בוחריה ("קנ אל תשכחו להביא תעודות זהות!") ("קנ בעצם, גם אל תשאירו אותן במעיל שנתתם לקנגורו") עלתה למשלם המיסים 11.5 מיליון דולר.
מפלגת 'רק נישאו' ("רק המפלגה היחידה הפועלת למען חשיפת הריאות הירוקות של בריטני מרפי!") התדרדרה להיות המפלגה השביעית בגודלה (לאחר שבסקרים של השבוע שעבר עוד היתה השלישית בגודלה!), אולי כי מספר 2 שלה, אש-טון קוצר חי בעבר. Sweet.

ומהמפלגה שאך בשבוע שעבר עוד היתה השלישית בגודלה, נעבור לסיקור המפלגה הממלאת את מקומה של 'רק נישאו' הנ"ל: 'שיקאגו'. בשבוע שעבר זכתה המפלגה בשלושה פרסי גלובוס הזהב: עבור הצטיינות בתחום הביצועים החברתיים, הח"כ המצטיין (ריצ'ארד גיר), ועבור הח"כית המצטיינת (רנה זלווגר). הדבר, כמובן, השפיע על הפופולריות של המפלגה והבוחרים מיהרו לקלפי והעניקו לה 8.2 מיליון קולות, הישג מכובד אם מתחשבים בכך שהמפלגה הזו עדיין אינה זוכה להפצה רחבה במיוחד, כך שקשה להיחשף אליה.
המצע מבוסס על מחזמר מצליח: וילמה היא כוכבת עולה בשמי המועדונים של שיקאגו. אולם כאשר היא יורה בבעלה, היא נזרקת אחר כבוד לבית הכלא המחוזי (הרצל, רב פקד, כבר מחייך חיוך נבזי). היא שוכרת את שירותיו של בילי פלין, עורך הדין החלקלק (גיר). לעיר מגיעה רוקסי הנאווה (זלווגר), החולמת אחר השמש והזוהר, ורוצה להיות זמרת ברים אדומה. גם היא מוצאת את עצמה בבית הכלא לאחר שירתה בחבר שלה. בילי פלין מזהה את הפוטנציאל שלה, זונח את וילמה לטובתה, והופך את רוקסי לסלבריטי. אולם לוילמה עדיין נשארו מספר קלפים בשרוול והיא ורוקסי מתחרות על אהדתה של המולדת במירוץ אחר התהילה.
הפרשנים הפוליטיים זוהרים מתמיד: סרט אנרגטי, מיוזיקל ציני ושובב, והכי חשוב – שחקנים משובחים שמתאימים לדמותם כמו כפפה ליד, ואף רואים עליהם שהם נהנים מביצוע תפקידם זה.

עוד מפלגה ותיקה שרק השבוע ביצעה את הפריצה הגדולה שלה לטבלת שוברי הקופות היא 'Confessions of a Dangerous Mind', בראשותו של ג'ורג' קלוני (שאינו מתמודד ברשימה). מצע המפלגה (הצביעו מח!), שחובר על ידי צ'ארלי קאופמן, מתבסס על הביוגרפיה "הלא מוסמכת" של מפיק הטלוויזיה צ'אק באריס (בגילומו של מספר 1 במפלגה – סם רוקטוב), שהגיע לניו-יורק מלא מרץ לחדור לעולם הטלוויזיה, ולא רק שהוא אכן מגשים את חלומו זה, אלא שהוא גם מוצא את עצמו בג'וב צדדי כמחסל מטעם ה-CIA, ומאוים על ידי מחסלת אחרת, עדיה רוברטס, הרוצה לחשוף את עבודתו כמחסל, ולחסל בכך את הקריירה הטלוויזיונית שלו.
הפרשנים הפוליטיים שוב מתלהבים: המצע אינו קוהרנטי תמיד, הם פותחים, אולם הסרט – קומדיה שחורה – משעשע ונוגע ללב. עוד הם משבחים את איחוד הכוחות המוצלח בין סם רוקטוב, קאופמן, ובין ג'ורג' קלוני, שזה לו ניסיונו הראשון בבימוי. אלינו הסרט אמור להגיע ב-20.2.

מפלגות שנכנעו לקול המצפון שלהן ועזבו את המירוץ, לאחר תחינת המפלגות הגדולות: האבירים האומרים ני, של 'כנופיות ניו-יורק' ("הבחירות נערכות בישראל", נאמר למפלגה זו, "ולא יעלה על הדעת שמפלגה של גויים, הדוגלת באלימות ובטרור, תכנס לכנסת"); יו 'Two Weeks Notice' ("מפלגה שהבינה כי היא אינה יכולה להתאים את עצמה לאופי הבחירות בישראל, בה נושאי הדיון מתחלפים בקצב מסחרר. שבועיים זה יותר מדי"); וטחחחח 'A Guy Thing', מפלגת זכויות הגבר (בשיתוף עם ארגון נהגי המוניות הקוראים לביטולה הגורף של הפעלת-מונה בנסיעה).

בשבוע הבא, בתקווה שיהיה שפוי יותר, יגיעו אלינו 'The Recruit', מותחן בו ינסה אל פאצ'ינו לגייס את קולין פארל לשורות ה-CIA; מותחן מספר 2: 'יעד סופי 2' (כאילו שהפעם הראשונה לא הספיקה לנו, או להם); ו-'Biker Boyz', סרט אקשן עם לורנס פישבורן, ליסה בונה ודיג'ימון הוונסוו (לא המצאתי. ככה קוראים לו). כולם יחד ינסו לדחוק החוצה את המפלגה התמוהה של זעם שמידט הרשע, שמנסה לתפוס את בינבה הקטנה, ולשרוף אותה בשירים של ל.ה.ב.ה. כל זאת, כמובן, אם לא נתחרפן לפני כן.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Darkness Falls – 12.0 (12.0)
2. Kangaroo Jack – 11.5 (35.1)
3. Chicago – 8.2 (40.4)
4. National Security – 7.3 (26.0)
5. The Lord of the Rings : The Two Towers – 6.6 (308.8)
6. Catch Me If You Can – 6.5 (145.0)
7. Just Married – 6.5 (43.4)
8. Confessions of a Dangerous Mind – 5.8 (6.3)
9. About Schmidt – 5.4 (37.7)
10. The Hours – 3.9 (13.9)