דו"ח קופות שבורות – 28.3.2009

הנושא הדו"חקואי החם של השנה, חוץ מהבאמפ, הוא התלת מימד. 2009 עומדת להיות שנה מכריעה בתחום התלת, שעד סופה נגלה סוף סוף, כנראה, אם מדובר פה באמת במהפכה בעולם הקולנוע או בסתם עוד גימיק חולף. הנושא הוזכר כבר כמה פעמים בשבועות הקודמים, ויוזכר שוב ושוב גם בהמשך. הנקודה הפעם: 'מפלצות נגד חייזרים'.

סרט האנימציה של דרימוורקס פרץ השבוע לבתי הקולנוע, בארץ ובארה"ב, עם פתיחה מצוינת של 58 מיליון דולר, שמזכירה את 'מדגסקר 2' (שנהנה מהיותו סרט המשך), ו'קונג פו פנדה' (שיצא בשיא הקיץ). בשביל סרט אנימציה שלא יוצא בקיץ, לא שייך לפיקסאר ולא לסדרת 'שרק', זאת באמת תוצאה מצוינת, ודרימוורקס עבדו עליה קשה, עם מסע פרסום גדול ויקר, מתוך גישה שהם לא משווקים כאן רק סרט אחד, אלא פרנצ'ייז שלם, עם עוד סרטי המשך שבוודאי יגיעו. מבחינת ביקורות, כולם מסכימים שזה סרט חביב, גם אם לא יותר מזה. אלא מה, זה הסרט הראשון שדרימוורקס מפיצים בתלת-מימד, ובתחום הזה הוא נקודת ציון חשובה.

'מפלצות נגד חייזרים' הוקרן בכל הפורמטים הקיימים – דו-מימד, תלת דיגיטלי ואיימקס 3D. בסך הכל, מתוך 4,100 בתי קולנוע שהקרינו את הסרט ברחבי ארה"ב, 1,550 הקרינו גרסה תלת מימדית – מספר חסר תקדים אמנם, אבל עדיין, רק טיפה יותר משליש מבתי הקולנוע. אלא שההכנסות מהקרנות התלת היוו יותר מחצי מהכנסותיו של הסרט בכלל – 32 מיליון דולר. כאן צריך לציין שלהקרין סרט בתלת מימד, מבחינה קופתית, זו קצת רמאות. מחירי הכרטיסים להקרנות תלת גבוהים יותר מכרטיס קולנוע רגיל, אז אם אתם מקווים לקבל מושג על מספר הצופים בסרט, בניגוד למספר השטרות שהוא הביא לאולפן, המספרים קצת מטעים. במקרה כזה, הסרט אמנם הכניס יותר כסף מהקרנות התלת מימד, אבל יותר אנשים ראו אותו בהקרנות הרגילות.

עוד בעיה ידועה עם התלת מימד היא שבמספר האולמות הקיים כיום אין מקום ליותר מסרט אחד, והשבוע זה הודגם שוב: 'קורליין', שמסתובב באולמות התלת כבר חודשיים ואפילו הצליח לשרוד את האחים ג'ונאס, איבד השבוע את כל הקרנות התלת שלו לטובת המפלצות, וכתוצאה מכך הכנסותיו ירדו ב-86% (הולי שיט). ל'מפלצות' יש מרווח נשימה גדול – יעבור עוד יותר מחודש עד שיגיע סרט התלת הבא, 'Terra'.

לא רק למפלצות ולחייזרים זה היה שבוע מצוין. גם רוחות הרפאים נהנו. 'The Haunting in Connecticut' הוא סרט אימה (לא רימייק!) מהסגנון המבוסס על סיפור אמיתי כביכול, בסגנון 'אימה באמיטיוויל' או 'השדים של אמילי': משפחה מגיעה לבית עם היסטוריה אפלה, ודברים מתחילים לעוף על הקירות. העסק הזה עובד. באופן מפתיע, ועל אף שלא היה מחסור בסרטי אימה בשבועות האחרונים, והביקורות היו אופייניות לז'אנר (כלומר קוטלות), הסרט הכניס 23 מיליון דולר. נקודה מעניינת: על פי הסקרים שערך האולפן בקרב הצופים, סרטי אימה, מתברר, זה עסק של בנות. 62 אחוזים מהצופים ב'הרוחות של קונטיקט' היו נשים. אנחנו עומדים בפני הגדרה חדשה לגמרי של המושג "צ'יק פליק".

הסרט השלישי השבוע הצליח הרבה פחות, כצפוי. ג'ון סינה הוא מתאבק WWE שמנסה בעקשנות להפוך לכוכב קולנוע. לפני שלוש שנים הוא הופיע ב-'The Marine', וכשל; עכשיו הוא מנסה שוב עם '12 Rounds', עוד מותחן אקשן, וגם הפעם זה לא מצליח לו במיוחד. הסרט הכניס 5.3 מיליון דולר.

סרטי השבוע שעבר שרדו באופן סביר. 'Knowing' עם ניקולס קייג' ירד למקום השלישי עם 15 מיליון דולר, ירידה של כ-40% מהשבוע שעבר, מה שמראה כנראה שרוב הקהל לא מצא את העלילה אידיוטית מדי. 'אני אוהב אותך, אחי' איבד 30 אחוזים בלבד, ו'משחק כפול' – 46%. בחלק התחתון של הטבלה, 'השומרים' ממשיך ליפול במהירות, אבל לפחות הספיק לחצות את קו 100 מיליון הדולר לפני שעזב את העשיריה. 'חטופה', האחרון בין ענקי החורף המפתיעים, נמצא במקום התשיעי, עם הכנסות כוללות של 137 מיליון דולר.

בשבוע הבא: מפלצות נגד חייזרים נגד 'מהיר ועצבני 4', עם וין דיזל ופול ווקר שחזרו לסדרה כי לא היה להם משהו יותר טוב לעשות, והקומדיה 'Adventureland' של גרג מוטולה ('סופרבאד').


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Monsters Vs. Aliens – 58.2 (58.2)
2. The Haunting in Connecticut – 23.0 (23.0)
3. Knowing – 14.7 (46.2)
4. I Love You, Man – 12.6 (37.0)
5. Duplicity – 7.6 (25.6)
6. Race to Witch Mountain – 5.6 (53.3)
7. 12 Rounds – 5.3 (5.3)
8. Watchmen – 2.8 (103.3)
9. Taken – 2.7 (137.1)
10. The Last House on the Left – 2.6 (28.5)