דו"ח קופות שבורות – 28.4.2002

למרות מה שמנסים למכור לכם
במודעות פרסומת בעיתונים,
הקיץ עדיין לא הגיע לקולנוע.
נכון, בכל שנה הוא מגיע מוקדם
יותר ויותר, אבל לפני ל"ג בעומר
זה עדיין קצת מוקדם, וטבלת
ההכנסות נראית כמו בכל שבוע
נורמלי של מרץ-אפריל. דבר זה ישתנה כמובן בשבוע הבא, כאשר הראשון משוברי הקופות הגדולים של מאי יגיע לאקרנים (רמז: גם בשמו יש חיה שנוהגת לעקוץ).

כמובן, לקביעה שהקיץ עדיין לא הגיע ישנו יוצא מן הכלל אחד: 'מלך העקרבים', שהוכתר במודעות הפרסומת כשובר הקופות של הקיץ (כאילו שהיו אחרים. כאילו שזה כבר קיץ. כאילו שבכלל הם טרחו לבדוק), מתנהג כמו כל סרט קיץ טיפוסי, וביתר פירוט – כמו 'המומיה 2' שבא לפניו (או שמא זה אחריו? קשה לדעת עם פריקוולים): הכנסותיו של 'מלך העקרבים' ירדו בשבוע השני ב-50%, וכמו קודמו, הוא מגיע לארץ שבועיים לאחר יציאתו, ביום חמישי הקרוב. למרות ירידת ההכנסות הזו 'מלך העקרבים' נשאר במקום הראשון בטבלה השבוע, מן הסתם בגלל חוסר במתחרים ראויים. בשבוע הבא לא יהיה לו מזל שכזה.

סרט חדש שיצא השבוע הוא 'Life, or Something Like It' ('החיים, או משהו כזה'), שנכנס למקום השלישי: אנג'לינה ג'ולי היא כתבת טלוויזיה מצליחה, שהצליחה להסתדר בחיים, גם אם הם חיים שטחיים וחסרי טעם. הכל משתנה כאשר נביא מוזר אומר לה שתמות בתוך שבוע. כיוון שכל נבואותיו האחרות התגשמו, אנג'לינה המפוחדת מנסה לשנות את רוע הגזירה, לסדר את החיים שלה מחדש ולהציע מדרסים למי שהיא דרכה על בהונותיו – דברים כאלה. המשחק לא רע, אומרות הביקורות, אבל התסריט שבלוני וצפוי בצורה מחרידה. מה שכן, השם נחמד. ההכנסות הנמוכות-יחסית לסרט החדש בולטות עוד יותר כיוון שלמעשה סרט שכזה היה אמור למשוך את הקהל שלא הולך לראות את שריריו של הסלע.

סרט חדש נוסף, שדווקא כן ניסה להלחם ב'מלך העקרבים' – וללא הצלחה – הוא 'ג'ייסון X', שנחת נחיתת ריסוק במקום הרביעי. 'ג'ייסון X' הוא סרט אימה מהסוג הישן והטוב: חבורת אנשים סגורה במקום קטן אחד עם רוצח פסיכופת, ולצופים נותר רק לשחק "מי ימות עכשיו". 'ג'ייסון X', הרוצח הפסיכופת בעל מסיכת ההוקי, הוא הסרט העשירי בסדרת האימה 'יום שישי ה-13', שהסרט האחרון שלה יצא בשנת 1993. בסרט זה, גופתו הקפואה של ג'ייסון מופשרת היכנשהו בחלל, כמה מאות שנים אחרי שכבר הפסיק להיות אכפת לאנשים ממנו. ג'ייסון עושה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב – הורג את כל מי שמסביבו, כולל את דיוויד קרוננברג (הוא בטח ראה את 'אXיסטנז' והחליט לנקום) ושתי שאפות תורניות. הביקורות מפוהקות במקצת: סרט אימה עקוב מדם, ככתבו וכלשונו, שמתייחס לקלישאיות שלו בחיוך, קריצה ושיסוף. הסרט אולי לא הכניס הרבה בקולנוע, אבל הוא בכל מקרה נועד לצפייה בוידיאו.

שאר הסרטים ברשימה, מאימת העקרב, הפסיכופט ואנג'לינה, נעו שני מקומות למטה (מלבד 'Changing Lanes', אשר נשאר במקום השני ושמר היטב על הכנסותיו, מכיוון שאת סמואל ל. ג'קסון אף אחד לא מפחיד). 'החדר' ו'עידן הקרח' (שמסתכל על רשימת סרטי החורף ממרום קרחון נישא, ויישאר ברשימת שוברי הקופות הגדולים של השנה עוד זמן רב) התחלפו במקומות, וכך גם 'High Crimes' וקמרון דיאז. 'Clockstoppers' ו'סדוק' עזבו את העשיריה, האחד לאחר שהות מכובדת (ובלתי צפויה) ברשימה, והשני כדי לפנות מקום לרוצח סדרתי חדש.

בשבוע הבא: זה מטוס! זה ציפור! לא, זה טובי מגוויר! איש העכביש השכונתי שלכם מגיע סוף סוף למסכים, וינסה לשבור כמה שיותר קופות לפני בוא המשובטים. ביחד אתו יצאו עוד שני סרטים בהפצה רחבה: 'Deuces Wild', סרט על מלחמת כנופיות בשנות החמישים, וכן יגיע הסרט החדש של וודי אלן: 'Hollywood Ending'. אבל עליהם נרחיב בבוא הזמן.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים הערכה מבוססת על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון. המספרים בסוגריים נמצאו לאחרונה בתוך הדיסק הקשיח מעלה האבק שבמחשב הישן של שלמקו.

1. The Scorpion King – 17.6 (60.8)
2. Changing Lanes – 9.0 (44.6)
3. Life, or Something Like It – 6.7 (6.7)
4. Jason X – 6.5 (6.5)
5. Murder by Numbers – 6.3 (18.3)
6. The Rookie – 5.4 (60.6)
7. Ice Age – 4.6 (165.4)
8. Panic Room – 4.2 (87.7)
9. High Crimes – 3.0 (35.0)
10. The Sweetest Thing – 2.9 (21.2)