דו"ח קופות שבורות – 28.9.2003

בין קון לקון ובין חג לחג, עוד שבוע
סטנדרטי של ספטמבר עבר.
כלומר, סטנדרטי באמריקה,
היכן שהם לא עוסקים עכשיו
בספירת הקילוגרמים שהעלו
בסעודות החג, לא להזכיר הכנת קונים
וחתונות. אצלם, זה היה שבוע סתמי שסגר חודש משעמם.

ב-'The Rundown', הסרט שבמקום הראשון השבוע, מככב "The Rock", ההוא ששיחק את מלך העקרבים, מתאגרף/שחקן שצריך בדחיפות להחליף את השם. הוא לא הולך לעשות קריירה קולנועית שלמה עם השם הזה, אני מקווה. אני, לפחות, לא מתכוון להתלבט בכל פעם שאני מזכיר את שמו האם לקרוא לו "רוק", "ד'ה רוק", "הסלע" או "הפריצה לאלקטרז" ולכן מבחינתי האיש הוא מעכשיו פשוט דוויין ג'ונסון. מה רע?

אגב, אם כבר עוסקים במתאגרפים בעלי שמות בעייתיים, לאחרונה נמסר כי המתאגרף הבריטי המכנה את עצמו טריפל-H (כלומר, HHH) מנסה גם הוא לפצוח בקריירה קולנועית. המהלך המתבקש הוא ללהק אותו ואת הראפר-שחקן DMX לסרט ההמשך של 'XXX'. רק תדמיינו את הפוסטר.

בכל מקרה, בחזרה לדוויין ג'ונסון. הוא אמור להיות אחד משני הטוענים העיקריים לתואר כוכב האקשן השרירן של העשור הנוכחי, אם כי נכון לכרגע, וין דיזל מצליח יותר. אבל לג'ונסון יש משהו שלדיזל אין: תמיכה מהדור הקודם. כמו שפוליטיקאי זקן עשוי לקחת תחת חסותו צעיר וחסר נסיון, וכמו שדוקטור דרה טיפח את אמינם ואמינם את 50 סנט (אם כבר הזכרנו שמות מגוחכים), דוויין האבן קיבל אישור מלא פחות משוורצנגר, שנותן בסרט הופעת אורח זעירה כדי להעביר את הלפיד רשמית ליורשו. מרגש.

ולסרט עצמו: דוויין ג'ונסון משחק צייד ראשים קשוח שנשלח לג'ונגלים של האמזונס כדי לתפוס את הפושע שון וויליאם סקוט. סקוט, מסתבר, הגיע למקום כדי לחפש אוצר, והוא מנסה לשכנע את דוויין לעזוב את עסקי ה"תלך תביא" ולהצטרף אליו למשחקי אינדיאנה ג'ונס. למרות שהוא לא מתיימר לחדש שום דבר בנושא קומדיות האקשן, הסרט קיבל ביקורות טובות בהחלט לסוגו, ונכנס למקום הראשון, עם קצת יותר מ-18 מיליון דולר. לכאורה, כולם שמחים. יש רק בעיה אחת – התקציב של 'המרדף' היה 85 מיליון דולר, והציפיות לסוף השבוע הראשון שלו היו גבוהות הרבה יותר מהסכום שהשיג. כנראה שמר ג'ונסון הוא (עדיין?) לא באמת כוכב כל כך ענק כמו שעשו ממנו, וגם על הסטיפלר לבדו לא יחיה האדם. מקום ראשון או לא, 'המרדף' צריך עכשיו נס כדי להחזיר את ההשקעה בו.

מצבו של הסרט שבמקום השני הרבה יותר טוב: ב-'תחת שמי טוסקנה', דיאן ליין ('בוגדת') מגלמת סופרת שגירושיה משאירים אותה עם דיכאון עמוק ומחסום כתיבה בלתי עביר, עד שהיא מחליטה לנסות לקבל השראה בוילה בטוסקנה, לא רחוק מהבית באומבריה. גם הסרט הזה זכה לתגובות חיוביות למרות היותו סטנדרטי וקלישאתי בתחומו, בעיקר בזכות ליין, שקיבלה את מרבית התשבוחות.

במקום השביעי, רק במקום השביעי, נמצא 'דופלקס', קומדיה עם בן סטילר ודרו בארימור, בבימויו של דני דה ויטו: הם נכנסים לגור בבית חלומותיהם, שיש לו רק מגרעה אחת – שכנה זקנה וחביבה למראה. כמובן, מהר מאוד מתברר שהזקנה אינה כל כך תמימה, והיא הופכת בהדרגה את חייהם של הזוג הצעיר לגיהינום, עד שהם מחליטים להיפטר ממנה בכל מחיר. זה נראה כמו משהו שידבר אל מי שהצליח ליהנות מ'פגוש את ההורים', וגם הטריילר הזוועתי מאשר זאת, אבל הסרט דווקא נחל כשלון שמתקרב ל'ג'י(ג)לי': רק 4.6 מיליון דולר. יש תקווה לאנושות. למרות סטילר, למרות בארימור ולמרות דה-ויטו.

הרחק מהעשיריה הראשונה (במקום ה-64, אם בא לכם לדקדק) נמצא סרט שהוצג השבוע בקולנוע אחד בניו יורק, והצליח לגייס במהלך סוף השבוע מהאולם הבודד הזה סכום נכבד בהחלט של 19 אלף דולר: 'יוסי וג'אגר'. גם המבקרים הניו-יורקיים אהבו מאוד את הסרט.

בולטים בהעדרם: אחרי 11 שבועות ותואר הסרט השני-הכי מצליח של השנה, 'שודדי הקאריביים' נטשו, ואיתם גם 'Cabin Fever' ו-'Dickie Roberts'.
בשבוע הבא: ג'ק בלאק ינסה להצחיק ב'School of Rock' ודנזל וושינגטון ינסה למתוח אותנו ב-'Out of Time'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Rundown – 18.6 (18.6)
2. Under the Tuscan Sun – 9.8 (9.8)
3. Underworld – 9.4 (37.0)
4. Secondhand Lions – 8.3 (23.5)
5. The Fighting Temptations – 6.4 (20.1)
6. Once Upon a Time in Mexico – 5.0 (49.0)
7. Duplex – 4.6 (4.6)
8. Cold Creek Manor – 4.4 (14.6)
9. Matchstick Men – 4.4 (30.7)
10. Lost in Translation – 3.9 (8.6)