דו"ח קופות שבורות – 28.9.2008

יש תקווה. באמת. החגים כבר הגיעו, וזה אומר שהתחילו להגיע גם לארץ סרטים ששווה לראות. גם באמריקה המצב דומה: שומם, אבל רואים את הסוף. יש סרטים מעניינים באופק, וגם מה שנמצא בקולנוע הוא לא לגמרי בלתי מעניין. אבל בואו לא ניסחף – לא אמרתי "טוב".

29 מיליון דולר. זה אולי רחוק מהפתיחות הגדולות של הקיץ, אבל זאת הפתיחה הגדולה ביותר של ספטמבר הזה בהפרש גדול – אף סרט אחר החודש לא פתח עם יותר מ-20 מיליון. 'Eagle Eye', שקיבל בעברית את השם הגנרי והבלתי זכיר 'לכודים ברשת', נראה בהתחלה כמו הרחבה של סצינה אחת מתוך 'מטריקס': שיה לה באף מקבל טלפון ממספר לא מזוהה, והאישה שבצד השני נותנת לו הוראות. דברים פשוטים – צא החוצה, קפוץ מהחלון, תגיע תוך 37 שניות לתחנת הרכבת הקרובה או שנחסל את כל היקר לך בעולם, כאלה. בהמשך הסרט נראה כמו חיקויים של דברים אחרים, אבל להגיד מה יהיה ספוילר. עוד משתתפים: מישל מונהאן, רוזריו דוסון ובילי בוב ת'ורנטון.

הביקורות לא התלהבו מהסרט (שיגיע לארץ בשבוע הבא) ומהעלילה המופרכת שלו. הוא גם לא יזכה בפרסים על מקוריות (או על שום דבר אחר, בעצם) אבל היו לו טריילרים מסקרנים מספיק. זהו שיתוף הפעולה השני של שיה לה באף עם הבמאי די.ג'יי. קארוזו, שעשה גם את 'דיסטרביה', שהיה גם הוא בינוני-מצליח. יש תארים גרועים יותר מלהיות במאי בינוני של סרטים מצליחים-בערך.

אל המקום השני נכנס 'לילות ברודנטה', שמאלץ רומנטי שתואר על ידי אישיות פינגווינית בכירה במילים: 'אני שוקל ברצינות לשרוף כל קולנוע שמתכוון להקרין את הסרט, כצעד מונע למען שלום הציבור. הסרט הזה כל כך קלישאתי שאפילו הקלישאות מ'הונאה' ו'איים אבודים' יושבות עם מבט נגעל וצועקות לו בוז". ריצ'ארד גיר ודיאן ליין מככבים בסרט הזה, שמתואר כדרמה רומנטית, והכניס 14 מיליון דולר.

במקום הרביעי, עם 6.5 מיליון דולר, נמצא סרט בשם 'Fireproof'. הפעם הראשונה שבה שמעתי על הסרט הזה היתה כשראיתי אותו ברשימת הדו"חקו של השבוע. ולא רק אני לא שמעתי עליו: לא התפרסמו עליו ביקורות או פרסומות בכל הערוצים המקובלים. כשסרט מגיע לעשיריה משום מקום, בדרך כלל ברור מאיפה הוא הגיע: מהכנסיה. ואכן, 'Fireproof' הוא אחד מאותם סרטים נוצריים שהופקו מחוץ למערכת ההוליוודית, מומנו על ידי הכנסיה וקיבלו את קידום המכירות שלהם בכנסיה. לא תמיד הם מצליחים, אבל לפעמים איכשהו נוצר איזה צונאמי קטן (או גדול, במקרה של 'הפסיון של ישו') ומביא לקולנועים אנשים שנמצאים בדרך כלל מחוץ למעגל צופי הקולנוע, וכך יוצר הצלחות מפתיעות. 'Fireproof', למשל – סיפורו של כבאי שמשתמש בתנ"ך כדי להתגבר על משבר נישואיו – הופק בתקציב זעיר שבזעירים, חצי מיליון דולר, ופתח עם שישה וחצי מיליון דולר. עסקה לא רעה בכלל, תסכימו.

אם הייתי צריך לנחש על פי שמות סרטי השבוע איזה סרט הוא נוצרי אדוק, הייתי מהמר (וטועה) על 'Miracle at St. Anna', סרטו של ספייק לי הלא עקבי. יש לו סרטים "אישיים" וסרטים "מסחריים", וסרטים טובים וסרטים רעים, אבל אין בהכרח התאמה בין הסוגים השונים. אחרי 'האיש שבפנים' המצוין, 'נס בסנטה אנה', שעוסק בפלוגה אמריקאית של חיילים שחורים שנתקעת בכפר איטלקי פסטורלי בזמן מלחמת העולם השניה, מקבל תגובת פושרות במקרה הטוב. זאת כנראה הסיבה שהוא נעלם מלוח ההפצה הישראלי.

רובם המכריע של הסרטים בקולנוע בשבועות הקודמים היו פילרים שנועדו להעביר זמן עד שיגיעו סרטים אמיתיים, וזה מתבטא בירידות שלהם. שום דבר מהשבוע שעבר לא שרד. 'Lakeview Terrace', שהיה במקום הראשון, איבד 53% מהכנסותיו ונפל לשלישי, ומצבם של כל שאר הסרטים לא הרבה יותר טוב; יוצא הדופן היחיד הוא 'איגור' המונפש, שאיבד 30 אחוזים בלבד (כצפוי, עבור סרט אנימציה), מה שיעזור לו לא להיות כישלון מוחלט.

נעדר: 'האביר האפל'. אחרי עשרה שבועות בין עשרת הגדולים, הסרט המצליח של הקיץ, של השנה ושל העשור ירד למקום ה-13. את דרכו בעשיריה הוא סיים עם 524 מיליון דולר וחצי. רק 75 מיליון דולר חסרו לו כדי לעקוף את 'טיטאניק' ולהפוך לסרט המצליח ביותר אי פעם (בארה"ב בלבד, לא כולל אינפלציה וכו'). בינתיים, בכל העולם הכנסותיו של באטמן ממשיכות להשתהות מעט מתחת לקו המיליארד, ונראה ששם הוא גם יישאר, כשההכנסות בארה"ב בלבד מהוות 54% מהכנסותיו בכל העולם.

בשבוע הבא יגיע אוסף מגוון של סרטים: 'הצ'יוואווה מבברלי הילס' הזוועתי למראה, 'על העיוורון' בגירסת פרננדו מיירלס, וסיימון פג ב'איך לאבד חברים ולהרחיק אנשים'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Eagle Eye – 29.2 (29.2)
2. Nights in Rodanthe – 13.6 (13.6)
3. Lakeview Terrace – 7.0 (25.7)
4. Fireproof – 6.5 (6.5)
5. Burn After Reading – 6.2 (45.5)
6. Igor – 5.5 (14.4)
7. Righteous Kill – 3.8 (34.8)
8. My Best Friend's Girl – 3.8 (14.5)
9. Miracle at St. Anna – 3.5 (3.5)
10. Tyler Perry's The Family That Preys – 3.2 (32.8)