דו"ח קופות שבורות – 29.10.2006

בליל כל הקדושים, ככה מספרים לנו, מתחפשים האמריקאים לשדים, מפלצות ופרדי קרוגר ויוצאים לחפש ממתקים. אך האמנם? סקר שוק שנערך לאחרונה מגלה כי בעוד תחפושת האלווין הפופולרית ביותר בקרב המבוגרים היא "מכשפה", התחפושת הפופולרית ביותר בקרב ילדים היא "נסיכה": לא פחות מ-23% מהילדות בחרו בתחפושת הזאת. נסיכות בדרך כלל אינן מפחידות במיוחד, מה שמוכיח שלילדות באמריקה אין הרבה יותר דמיון מלילדות בארץ, ולא משנה אם התירוץ הרשמי להתחפשות הוא ליל השדים והרוחות או נצחון היהודים על המן. בכל מקרה, אל המקום השני בקרב הילדים והמבוגרים כאחד, הגיע "פיראט". השנה חלה עלייה משמעותית בפופולריות של הפיראטים, ויש להניח שלג'וני דפ יש חלק נכבד בכך (בקרב הילדים, אגב, במקום הרביעי נמצא ספיידרמן, ובובספוג מכנסמרובע רק במקום ה-14).

כל הנסיכות האלה שמסתובבות ברחובות בטח מפריעות לתדמית המגניבה של ליל כל הקדושים כחג של דם ואימה. טוב שעדיין יש מנהגים ששומרים על רוח החג. למשל, ללכת לסרט חדש בסדרת 'המסור' בכל האלווין, ובו לצפות באנשים מעונים ונרצחים בדרכים מגוונות ומקוריות, היא מסורת עתיקה ואהובה שנמשכת כבר שלוש שנים ורק צוברת פופולריות משנה לשנה. 'המסור', סרט אימה עצמאי של יוצרים אלמונים שנעשה בתקציב זעיר, יצא לפני שנתיים והכניס 18 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו; 'המסור 2' פתח עם 31 מיליון דולר לפני שנה; והשנה, 'המסור 3' הכניס 33.6 מיליון דולר. לא רק שזאת הפתיחה הטובה ביותר לסרט אימה השנה, זאת הפתיחה הטובה ביותר לסרט כלשהו מאז תחילת אוגוסט. ואף סדרת אימה מפורסמת אחרת – 'הצלצול', 'הטינה', 'המנסרים' וכו' – לא יכולה להשוויץ בהישגים קופתיים הולכים ומשתפרים לאורך שלושה סרטים. בקיצור, שלא יבלבלו לכם את השכל עם כל הרימייקים היפניים האלה – 'המסור' הוא המלך החדש של סרטי האימה.

מעבר לכך, סדרת 'המסור' היא הפרויקט הקולנועי הכי משתלם מבחינה כלכלית מאז 'פרויקט המכשפה מבלייר'. התקציב של כל שלושת סרטי המסור ביחד היה 15.2 מיליון דולר; שלושת הסרטים הכניסו עד היום, בארה"ב בלבד, 176 מיליון דולר. מבחינת ההחזר על ההשקעה, הסרטים האלה מנצחים את 'שודדי הקאריביים' בנוק אאוט. כמובן, לא עברו יותר מכמה שעות מפרסום תוצאות סוף השבוע לפני ש'ליונסגייט' הכריזה ש'המסור 4' יגיע (אלא מה) בדיוק בעוד שנה.

אם מעניינים אתכם הפרטים המדויקים על מפגן הסאדיזם השנתי, ב'המסור 3' הרוצח "ג'יגסו" הגוסס חוטף רופאה (באהר סומך, שבניגוד למרבית משתתפי 'המסור', אתם עשויים אפילו לזהות: היא היתה בתו של הפרסי העצבני ב'התרסקות' והשתתפה ב'משימה בלתי אפשרית 3') שתפקידה לשמור אותו בחיים עד שקורבנו האחרון יצליח (או – מה שסביר יותר – לא יצליח) לצאת מהאתגר המחשבתי הרצחני שבו הוא כלוא. הקהל הקבוע של 'המסור' נהנה, ומוסר שמסרט לסרט הסדרה הופכת לחולנית יותר, אבל על פי הציונים שהסרט מקבל, נראה שהיא גם לאט לאט מאבדת תנופה.

'השתולים' חתם קבע במקום השני. גם השבוע, כמו בשבוע שעבר ובזה שלפניו, הוא נמצא שם, גם הפעם עם ירידה מזערית בהכנסותיו. בסך הכל הסרט הגיע להכנסות של 91 מיליון דולר (ובכך כיסה את התקציב המפואר שלו), וההגעה לקו ה-100 בשבוע הבא היא עובדה בטוחה. השבוע הוא גם יוצא בארץ, אז בכלל שמחה גדולה. הוא לא הסרט הותיק היחיד ששומר על כוחו: כמעט כל סרטי השבוע שעבר השיגו השבוע ירידות קטנות למדי, בגלל שלכל מי שמעדיף להימנע מצפיה בבני אדם מרוטשים למעשה לא הוצעו השבוע אלטרנטיבות חדשות. קרב הקוסמים 'יוקרה' ירד ב-35%, אל המקום השלישי; 'גיבורי הדגל' הפטריוטי של איסטווד ירד ב-38% לרביעי, ו'חברים על הכוונת' – סרט מצליח במידה תמוהה, שמבלה כבר את השבוע החמישי שלו בין חמשת הראשונים – ב-28%. מבין הסרטים שיצאו בשבוע שעבר, היחיד שנופל באופן לא מעודד הוא 'מארי אנטואנט' – 47%.

במקום העשירי, מצטרף אל העשיריה אחרי שבוע בהפצה מוגבלת-מדי 'לרוץ עם מספריים', דרמה-קומית שהיא סרטו הראשון של ריאן מרפי, הידוע עד עכשיו כאחד מיוצרי הסדרה 'ניפ/טאק'. הבמאי הזה הוא אחד מברי המזל שכבר בסרטם הראשון הצליחו להשיג צוות שחקנים מפואר: אנט בנינג, אוון רייצ'ל ווד, ג'וזף פיינס, אלק בולדווין, גווינת' פאלטרו ובריאן קוקס. הסרט מבוסס על זכרונותיו (האמיתיים) של נער שהוריו מוסרים אותו לידי הפסיכולוגית של האם ומשפחתה התמוהה. 'לרוץ עם מספריים' מתנהג כמו סרט איכות – כל הקטע הזה של לעלות מהתחתית אל תוך עשרת הגדולים – למרות שעל פי הביקורות, הוא לא כזה: המבקרים בכלל לא משתגעים עליו, ומסכמים ב"הספר היה יותר טוב".

בשבוע הבא ייצאו סרט האנימציה הממוחשבת הראשון של אארדמן, 'חיים בזרם'; סרט הכריסטמס הראשון של העונה, 'סנטה במשרה חלקית 3'; וגם 'בוראט', אחד הסרטים המדוברים של השנה. אבל אל תצפו מנציג מדינת קזחסטן המופלאה לכסח את העכברושים ואת סנטה קלאוס בדרך למקום הראשון – בשלב הזה, 'בוראט' ייצא ב-800 בתי קולנוע בלבד. יעני, סרט איכות.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Saw III – 33.6 (33.6)
2. The Departed – 9.8 (91.1)
3. The Prestige – 9.6 (28.8)
4. Flags of Our Fathers – 6.4 (19.9)
5. Open Season – 5.9 (77.1)
6. Flicka – 4.7 (13.9)
7. Man of the Year – 4.7 (28.9)
8. The Grudge 2 – 3.3 (36.0)
9. Marie Antoinette – 2.8 (9.8)
10. Running with Scissors – 2.5 (2.9)