דו"ח קופות שבורות – 29.1.2001

החורף הגיע. Duh. אפילו בחיפה
ירד גשם כמה פעמים. אבל לא
לזאת הכוונה. עונת החורף
בקולנוע האמריקני מתחילה אי
שם אחרי כריסטמס ונמשכת עד
תחילת אפריל, בערך. אין חגים בתקופה הזאת (חוץ מהסופרבול וטקס האוסקרים, שעדיין לא נחשבים לחגים רשמיים), אין חופשות, ומזג האויר מדכא ומעודד אנשים להשאר בבית. אולפני הסרטים יודעים את זה, ומשחררים רק סרטים קטנים או לא מוצלחים, שממילא לא יהפכו ללהיטי ענק. או אולי זה להיפך: בחורף יש רק סרטים קטנים, ולכן הקהל לא הולך לקולנוע. לא משנה מי פה הביצה ומי התרנגולת, המצב קיים: תקופת ינואר-מרץ היא לא טובה לקולנוע, ונדיר למצוא בה סרטים טובים במיוחד או להיטים גדולים. השנה הכלל הזה עומד להישבר: "האניבל", סרט ההמשך ל"שתיקת הכבשים" ואחד הסרטים ה"גדולים" של השנה, עומד לצאת דוקא בפברואר. אבל עד אז, עסקים כרגיל.

סוף השבוע הזה היה חלש במיוחד לסרטים, מסיבה פשוטה אחת: הסופרבול. הארוע הטלוויזיוני הנצפה ביותר בשנה התרחש ביום ראשון, והמוני בית ארה"ב נשארו בבית. תשאלו, מה לצופה הקולנוע הממוצע ולפוטבול? והתשובה היא: אין קשר. מי צופה בסופרבול בשביל הפוטבול? פוטבול זה משעמם, והמשחק השנה היה משעמם במיוחד. אבל גם אם פוטבול לא מעניין אותכם בכלל, הסופרבול הוא עדיין צפייה חובה, בגלל הפרסומות. דקת פרסומת בסופרבול עולה, כידוע, 2 מיליון דולר ומעלה, ולכן הפרסומות בו הן רק הגדולות ביותר והמושקעות ביותר בשנה. גם אולפני הסרטים משתתפות בחגיגה, והסופרבול מכיל באופן מסורתי הצצה ראשונה אל כמה מהסרטים הגדולים ביותר הצפויים בהמשך השנה. השנה, צופי הסופרבול (והתכנית שאחריו – הפרק הפותח של העונה השניה של "הישרדות", שגם הוא סוחט רייטינג לא קטן) נהנו מפרומואים חדשים ל"טומב ריידר", "המומיה חוזרת", "חניבעל", "A Knight's Tale", "15 minutes", "Swordfish" ו-"The Fast and the Furious", ועדיין המשחק נחשב לאכזבה – נעדרו ממנו "שר הטבעות", "A.I." ו"הארי פוטר".

אז מי בכל זאת הולך לקולנוע בזמן שהבנים צופים במשחק, שותים בירה ואומרים אחד לשני Wazzuuuuuuup? הבנות. ואכן, שני הסרטים המצליחים ביותר השבוע הם סרטי בנות. "Save the Last Dance", מחזיק המקום הראשון בשבועיים האחרונים, ירד למקום השני, ובמקומו נכנס "The Wedding Planner" ("מתכננת החתונות"), קומדיה רומנטית עם ג'ניפר לופז בתור מתכננת חתונות מקצועית שמתאהבת בחתן. 14 מיליון הספיקו לסרט כדי לכבוש את המקום הראשון – כאמור, שבוע חלש. ג'ניפר לופז ידועה למאזיני גלגל"צ בעיקר כזמרת ("My love don't cost a thing", השיר המעצבן של השבוע שעבר), אבל בשנה האחרונה היא החליטה שהיא גם שחקנית; הסרט הקודם שלה, "The Cell" ("התא"), סרט מתח פסיכולוגי קליפי ומוזר, יצא בארה"ב בקיץ ונרכש כבר להפצה בארץ, אבל משום מה מתמהמה, למרות שגלובוס-גרופ טוענים שהם עדיין מתכוונים להפיץ אותו בארץ בשלב כלשהו. בינתיים, אפשר להשיג אותו ב-DVD.

"מתכננת החתונות" הוקרן למבקרים, כמקובל, והם לא אהבו אותו בכלל. סרט חדש אחר השבוע, "Sugar & Spice" (אי אפשר לתרגם את זה. הייתי מהמר על "מעודדות שודדות") לא הוקרן למבקרים, אבל אולי זאת היתה טעות. מבין הביקורות שבכל זאת התפרסמו עליו, כמה מבקרים מכובדים חשבו שהוא דוקא חביב ומשעשע. זאת קומדיה שחורה על חבורת מעודדות שפותחות בקריירה של שוד בנקים. אחת מהמשתתפות היא מנה סובארי, בעלת ניסיון בתור צ'ירלידר מ"אמריקן ביוטי". הסרט נכנס לרשימה ברגל שמאל, למקום החמישי, עם 6 מיליון דולר.

עוד סרט חדש השבוע הוא "Shadow of the Vampire" ("צילו של הערפד"). כמו כמעט כל סרט אחר שיוצא בתקופה זו של השנה ונחשב לאיכותי, הוא הוקרן עוד בסוף דצמבר בבתי קולנוע בודדים, כדי להיכלל רשמית ברשימת סרטי 2000 לאוסקר, ועכשיו מתפזר לקולנועים רבים יותר כדי להגיע לקהל הרחב. בסרט משחק ג'ון מלקוביץ' את פ.וו. מורנאו, הבמאי של סרט הערפדים הראשון בהסטוריה – "נוספרטו" מ-1922. וויליאם דפו משחק את השחקן שגילם את דרקולה בסרט ההוא, שהיה משכנע מאוד בתפקיד, כיוון ש- על פי גרסת "צילו של הערפד" – הוא באמת היה ערפד. הביקורת אוהבת את הסרט, אבל בקופות הוא הכניס רק 2 מיליון בסוף השבוע הזה, ואפילו לא גירד את עשרת הגדולים.

"13 יום" ו-"The Pledge", סרטים צעירים יחסית שלא הותירו רושם חזק בקופות, עזבו את עשרת הגדולים, בעוד אותם מכרים ותיקים מתקופת החגים – "להתחיל מחדש", "What Women Want" ו-"חביבת הקהל" – מוכיחים שהם עדיין חביבי הקהל, ו"נמר, דרקון" הוא בכלל חיה מוזרה: בשלושת השבועות האחרונים הוא מרוויח בכל שבוע פחות כסף, אבל נמצא גבוה יותר ברשימה. עד היום הוא הכניס 44 מיליון דולר. לשם פרופורציה, הסרט שאינו דובר אנגלית המצליח ביותר אי פעם בארה"ב הוא, נכון להיום, "החיים יפים" עם 64 מיליון; אם "נמר, דרקון" באמת יזכה בכמה מועמדויות לאוסקר, כפי שצפוי לקרות, הוא כנראה ישבור את השיא הזה בקלי קלות.

סרטים נוספים שיצטרפו בשבוע הבא: עוד קומדיה רומנטית ("Head Over Heels"), סרט אימה ("ואלנטיין"), מתח ("Left Behind") ואחד שאנחנו כבר ראינו ("מלון מליון דולר").


הרשימה המלאה – הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. The Wedding Planner – 14.0 (14.0)
2. Save the Last Dance – 10.0 (59.5)
3. Cast Away – 8.9 (194.1)
4. Traffic – 6.5 (56.3)
5. Sugar & Spice – 6.0 (6.0)
6. Crouching Tiger, Hidden Dragon – 5.1 (44.4)
7. Snatch – 4.8 (15.8)
8. Finding Forrester – 4.8 (35.9)
9. What Women Want – 4.3 (168.3)
10. Miss Congeniality – 4.0 (93.0)