דו"ח קופות שבורות – 29.12.2002

אתם יכולים להרגיש את זה
באוויר? עוד יום אחד,
והמספרים על השיקים משתנים.
עוד יום אחד, ונגמרת השנה
הפאלינדרומית האחרונה במאה
ועשר השנים הקרובות. עוד יום
אחד, וכל סיכומי סוף השנה
באמת יהיו סופיים. עוד יום אחד, ויחולקו פרסי דג הזהב והדג המלוח. אבל אני חי מכאן לעכשיו, ואני רוצה לנצל את במה זו להענקת צל"ש לגיבורה הגדולה של השבוע, השלמקומוביל, שהוכיחה לי שלפעמים זה לא משנה שאתה חי באמצע עיר, ולא משנה ששלושה ימים לא ירד גשם, עדיין אפשר להיתקע בתוך שלולית בוץ ברמה שרק גרר יכול לחלץ. יש שיעורים שרק רכב עם הנעה קדמית יכול ללמד.

בארץ, המקסימום שאפשר לקבל מהחורף היא שלולית בוץ. באמריקה, לעומת זאת, יש שלג (חוץ מבפלורידה). השלג נערם על הארובות, נאגר על העצים, וגורם לאמריקאים לצאת לחופשת חג מולד. ומה עושים האמריקאים בין לידתו של היהודי המפורסם ביותר בעולם אחרי איינשטיין ובין ברית המילה שלו? הולכים לסרטים, והרבה. הכנסות כל הסרטים בעשיריה הראשונה עלו השבוע – חוץ מיוצא מן הכלל אחד.

היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל (והכלל הוא כמובן שלכל כלל יש יוצא מן הכלל) הוא 'שר הטבעות: שני הצריחים'. לאחר פתיחה גדולה כמו שהייתה לו בסוף השבוע שעבר, זה היה רק טבעי שהכנסותיו ירדו. והן אכן ירדו, כמו לונג ג'ון על לגולאס: הכנסות סוף השבוע שלו ירדו בכ-20%. אבל אל תזמינו גרר עדיין: למרות הירידה, הסרט השני בסדרה הרוויח בסוף השבוע השני שלו יותר מאשר הסרט הראשון הרוויח בסוף השבוע הראשון שלו (ואם אתם חושבים שזה מסובך, סימן שלא ביצעתם אף פעם תיאום מס).

סוף השנה הוא הזדמנות טובה להשוואה לסוף השנה שעברה. אם בסוף השנה שעברה ל'הארי פוטר' היו 285 מיליון לאחר 7 שבועות הקרנה ולשר"ה 155 אחרי שבועיים, הרי שהשנה לסרט ההמשך של הארי יש 240, ולשרה יש 200. במילים אחרות – בעוד הארי השני פחות מצליח מהראשון, ולא נראה אפילו שיתקרב לקו ה-300 (שלא לדבר על המקום הראשון השנתי), שרה השני רק מצליח יותר ויותר. למעשה, הייתי מגזים ואומר שיש לשרה אפילו סיכוי להתקרב להכנסות של 'ספיידרמן', מכיוון שבמהלך כל החודש הקרוב לא עומד לצאת שום סרט שאמור אפילו לדגדג אותו.

השבוע יצאו שני סרטים חדשים בהפצה רחבה, אבל רק אחד מהם נכנס לעשירייה.
חידה: מה מקבלים כאשר מחברים סמאח זוכה אוסקר, שחקן מועמד לאוסקר ושחקן זוכה אוסקר שקוראים לו טום הנקס? מי שאמר 'הדרך לאבדון' צדק, אבל לא בזה המקרה.
'תפוס אותי אם תוכל' מתהדר בשמות גדולים: סטיבן שפילברג על הבימוי, ליאונרדו דיקפריו כשחקן הראשי, וטום הנקס בתור שחקן המשנה. אבל יש דבר מרשים יותר שבו הסרט מתהדר: 97% טריות במדד העגבניות הרקובות (כלומר, רק 3% מהביקורות היו שליליות – ובואו נודה, גם להן לא היה שום דבר ממש רע לומר). אם לתמצת את כל הביקורות, מדובר בסרט המהנה ביותר שיצא השנה, שבו כל המעורבים עשו עבודה טובה וקיבלו סרט טוב – סיפור טוב, בימוי טוב ומשחק טוב. אז מה אם הוא לא סרט מופת?

סיפור הסרט: ליאונרדו די קפריו הוא נוכל מבריק במיוחד, שמתחזה (בהצלחה) לבעלי מקצוע כמו טייס ורופא, וגם שודד הבנקים המסוכן ביותר בעולם – למרות שהוא למעשה תלמיד תיכון. לא רק זה, הוא גם יועץ הבחירות של ש"ס (הי, עברה פה סאטירה מלפני שלוש שנים!). אחרי הזייפן הקטן רודף סוכן ה-FBI טום הנקס, שבכל פעם כמעט מצליח לתפוס את הפושטק הקטן – ובכל פעם ליאו בורח לו מבין האצבעות. הסרט הרוויח 30 מיליוני דולרים בסוף השבוע הראשון שלו (ו-49 מיליון מאז שיצא, ביום רביעי), מה שהיה מספיק למקום ראשון – אלמלא היה סרט אחד לפניו, משהו עם טבעת גרירה…

מלבד 'שר הטבעות' ו'תפוס אותי אם תוכל', כל העשירייה מלאה בעליות וירידות. ירידות, כי כל הסרטים ירדו מקום אחד; עליות, כי כולם עלו בהכנסותיהם. 'שבועיים מראש' עלה, 'יפה במנהטן' עלה בכ-20% (וכיסה את העלויות שלו), 'כנופיות ניו יורק' עלה (אבל הוא כבר כשלון), ואפילו הסרט של רוב שניידר עלה בהכנסותיו, מי היה מאמין. הכנסותיו של הארי פוטר עלו בקרוב ל-50%, אבל על מנת להתחרות בשרה זה כבר מאוחר מדי.

בסוף שבוע רגיל, כאן היה נגמר הדוחק"ו, יען כי אין עוד סרטים חדשים בעשירייה הראשונה. אבל השבוע, כל האקשן נמצא בעשירייה השנייה:

'החתונה היוונית שלי' הכפיל את הכנסותיו (כן, זה בדיוק מה שאתם חושבים: עליה של 96%!), ועלה למקום ה-12. הנה סרט שלא יצטרך דחיפה. לעומתו, 'סטאר טרק: נמסיס' ("סרט מסע בין כוכבים שיחסל את כל סרטי מסע בין כוכבים!"), הצליח לרדת שוב בהכנסותיו אפילו בשבוע מעודד כלכלית שכזה, ונעלם מהעשירייה בבושת פנים שאחריה אפילו קלינגון יסמיק.

במקום ה-14 נמצא 'שיקגו', מחזמר בבימויו של רוב מרשל (שהוא למעשה כוריאוגרף) ובכיכובם של רנה זלוויגר, קתרין זיטה ג'ונס וריצ'רד גיר, שזכה לביקורות טובות ובמעט האולמות בהם הוקרן – גם להכנסות ממוצעות של -27,300$ לאולם. כשתורחב הפצתו – יורחב עליו גם בדוחק"ו. במקום ה-17 נמצאת גרסת האיימקס החדשה של 'מלך האריות' (בקרוב בסינמה סיטי), שמתהדר בטאגליין "המלך שב!". מישהו צריך לספר להם ש'שיבת המלך' תתרחש בכלל בשנה הבאה.

במקום ה-19 נמצא 'פינוקיו', הסרט החדש של רוברטו בניני, זה מ'החיים יפים', שביים, כתב ומשחק בתור הבובה עם המשחק העצי ביותר מאז פרודו. הסרט גורם לפרצי צחוק מכל מי ששומע עליו – ולא בגלל הבדיחות. מבחינת הקופות, הסרט הרוויח בקושי 1.1 מיליון דולרים, למרות ששוחרר ל1200- מסכים (במילים אחרות – ממוצע הכנסות-לאולם עלוב במיוחד, במיוחד כשמדובר בסוף שבוע ראשון). מצד הביקורות, הסרט זכה ל-0% טריות מדהים אצל העגבניות. הסרט תורגם בארה"ב לאנגלית, אבל אין חשש – בארץ לא תוקרן הגרסה המדובבת. למעשה, בכלל לא בטוח שתוקרן פה גרסת המקור…

בשבוע הבא, הקופות שותקות. הקהל מנסה להתאושש ממסיבות סוף השנה, ואף סרט חדש לא ייצא (אבל הפצתם של כמה, כ'שיקאגו' ו'ניקולס ניקלבי' תורחב במעט).


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. אחרי שנה מרתקת ומענגת, המספרים בסוגריים מנופפים לשלום, ומקווים שלא תתגעגעו יותר מדי.

1. The Lord of the Rings : The Two Towers – 48.9 (200.1)
2. Catch Me If You Can – 30.0 (48.6)
3. Two Weeks Notice – 16.1 (43.6)
4. Maid in Manhattan – 13.0 (57.4)
5. Gangs of New York – 11.2 (30.1)
6. Drumline – 8.3 (36.9)
7. The Wild Thornberries – 7.4 (18.5)
8. Harry Potter and the Chamber of Secrets – 6.5 (240.3)
9. The Hot Chick – 4.8 (22.2)
10. Die Another Day – 4.4 (146.8)