דו"ח קופות שבורות – 29.4.2007

בשבוע הבא, כידוע, מתחילה סערה – אם כל הסערות, אפילו. ולפני הסערה, כידוע, מגיע השקט שלפני הסערה. כך שהשבוע בבתי הקולנוע בארה"ב היה וואחד שקט. דממה דקה. הס. מי שהאזין היטב היה יכול לשמוע צרצרים.

שבועות שבהם אף סרט לא מצליח להגיע למספר דו-ספרתי של מיליונים הם די נדירים (בחמש השנים האחרונות זה קרה רק שלוש פעמים), וכשהם כבר מתרחשים, הם מתרחשים בדרך כלל בספטמבר או בינואר, שתי נקודות השפל הקופתיות של השנה. אבל השבוע, על סף הקיץ, זה קרה. במקום הראשון, כמו בשבוע שעבר ובזה שלפניו, נמצא 'דיסטרביה', הפעם עם לא פחות (ובהחלט לא יותר) מ-9.1 מיליון דולר. קצת מצחיק ש'דיסטרביה' זכה לכבוד של שהיה במקום הראשון שלושה שבועות רצופים, דבר שלא סביר ש'ספיידרמן 3', 'שודדי הקאריביים 3' או 'שרק 3' יצליחו לעשות. להם, לעומת זאת, יש סיכוי לא רע להכניס בשלושה ימים סכום כפול ממה שהכניס 'דיסטרביה' בכל אותם שלושה שבועות (52 מיליון דולר).

למעשה לא רק השבוע הזה, אלא חודש אפריל כולו היה חלש במידה יוצאת דופן. מבין כל הסרטים (הרבים) שיצאו בו לאקרנים, 'דיסטרביה' הוא האחד והיחיד שניתן להגדיר כהצלחה. לא להיט היסטרי, לא שובר קופות, אבל הצלחה. מלבדו בחודש הזה לא קרה כלום מלבד אכזבות, כישלונות ופלופים, חלקם מפורסמים יותר ('גריינדהאוס'), חלקם פחות. חלק מהסיבה היא כנראה הציפייה לשרשרת המשכי הענק שצפויה להגיע ממש בקרוב; הקהל שומר את הכסף שלו לסרטים שהוא יודע שהוא רוצה לראות. ואולי התופעה הזאת מבשרת על מה שהולך לקרות בקיץ הזה: כולם ילכו ללהיטי הענק, וכל סרט אחר יירמס.

אז מה היו הכישלונות של השבוע? במקום השני, עם 7.6 מיליון דולר, נמצא 'The Invisible'. סיפורו של תלמיד בית ספר שנתקל במספר בריונים שמחטיפים לו מכות רצח, ומעט לאחר מכן מגלה שאף אחד לא יכול לראות אותו. במילים אחרות, סוג של 'רוח רפאים' לנוער. את הסרט ביים דייויד גוייר, תסריטאי של סרטי קומיקס בדרך כלל, שלאחרונה, משום מה, נחשב גם לבמאי מבוקש (הוא היא אמור לביים את 'הברק', ואז קיבל העברה ל'מגנטו') למרות שבין 'בלייד 3' הנורא לבין הסרט הזה הוא עדיין לא הראה אף סימן קלוש שהוא במאי טוב או מצליח. מעט המבקרים שראו את הסרט על חשבונם נחרו וצחקו במידה שווה. עוד לא מאוחר מדי להעיף את גוייר גם מ'מגנטו' ולתת לו להמשיך לכתוב סרטים על גברים בטייטס, אם זה מה שעושה לו את זה.

עוד סרט, ועוד כשלון: 'Next', שנקרא בעברית צחה 'נקסט', הוא העיבוד ההמון-וקצת לסיפור של פיליפ ק. דיק, וכרגיל לסיפור המקורי אין הרבה קשר לסרט. ניקולס קייג', שרק הרגע ירד מהאופנוע הבוער שלו, מגלם אדם שיכול לראות שתי דקות אל העתיד. משום מה, ג'וליאן מור חושבת שזה יכול לעזור לה למצוא פצצה גרעינית שמוחבאת בלוס אנג'לס (אם כי לא הצלחתי להבין איך). המבקרים היו טיפה יותר סלחניים כלפי 'נקסט' מאשר כלפי 'The Invisible', בטענה שהוא אולי טיפשי באותה המידה, אבל לפחות יש אקשן. מצד שני, האקשן גם אומר שהסרט היה ככל הנראה יקר למדי, והעובדה שהוא פתח עם 7.2 מיליון דולר בלבד תהיה בעייתית יותר עבור מפיקיו. הסרט כבר מוקרן בארץ, וביקורת עליו תתפרסם באתר כחלחל זה ביום או יומיים הבאים.

דבר אחד שמשותף ל'The Invisible' ו'נקסט' הוא שלשניהם יש טריילרים שאסור בשום אופן לראות. הטריילר של 'נקסט' חושף אירוע שקורה שתי דקות לפני סוף הסרט; זה של 'The Invisible' מספיילר גם הוא מה שנראה כמו טוויסט מרכזי מאוד. קרוב לוודאי שהטריילרים האלה הם לא הסיבה לכישלון שני הסרטים, אבל אם הכישלונות האלה יתרמו במשהו למניעת יצירתם של טריילרים נוספים בסגנון – אפשר יהיה לומר שמשהו חיובי בכל זאת יצא מהשבוע הזה.

הירידות שרשמו רוב הסרטים הותיקים בטבלה היו קטנות, אבל כאלה היו גם הסכומים. 'עדות שבורה' ירד למקום הרביעי, עם 7 מיליון דולר; אחריו, הצמד הבלתי נפרד 'פגוש את הרובינסונים' ו'Blades of Glory' (שקיבל סוף סוף שם עברי רשמי משלו: 'שניים על הקרח'). אלה שני הסרטים שהרוויחו הכי הרבה מהעליבות הכללית ששרתה על אפריל: אחרי יותר מחודש בקולנועים הם עדיין במקומות החמישי והשישי, עם סכומים מצטברים שאף אחד מסרטי אפריל לא התקרב אליהם. הכנסות 'Hot Fuzz' ירדו ב-18% בלבד, אחרי שהפצת הסרט הורחבה במקצת.

אבל רגע, עוד לא הגענו לתחתית (ביותר ממשמעות אחת). ה-WWE ממשיכה להפיק סרטים עבור מתאבקיה, ועד עכשיו אף אחד מהם לא הצליח להביא לאולמות יותר מאשר את המעריצים השרופים. הפעם הסרט נתפר למתאבק "סטון קולד" סטיב אוסטין, שהתברר כאיש השווה 4 מיליון דולר בערך. הוא מגלם פושע נידון למוות שמאולץ להשתתף במין תכנית ריאליטי, עם עוד תשעה אנשים: האחרון שישרוד – יוצא לחופשי. כמו 'הנרדף', בערך. ויני ג'ונס גם הוא בין המתחרים, אבל הוא לא הכוכב של הסרט, לכן לא ממש קשה לנחש מי מבין העשרה יגיע לסוף. כמעט כל המבקרים מדברים על הצביעות של הסרט, שמטיף כנהוג בסרטי הריאליטי על כמה שזה לא מוסרי להשתמש באלימות לצורכי בידור, בהפסקות שבין הקטעים שבהם אנשים נרצחים באכזריות.

זהו. זה סוף השבוע וסוף העונה, ומעכשיו הדו"חקו מחליף פאזה. בשבוע הבא,All hell breaks loose.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Disturbia – 9.1 (52.2)
2. The Invisible – 7.6 (7.6)
3. Next – 7.2 (7.2)
4. Fracture – 7.1 (21.3)
5. Blades of Glory – 5.2 (108.1)
6. Meet the Robinsons – 4.8 (88.4)
7. Hot Fuzz – 4.8 (12.4)
8. Vacancy – 4.2 (13.9)
9. The Condemned – 4.0 (4.0)
10. Are We Done Yet? – 3.4 (43.8)