דו"ח קופות שבורות – 29.7.2001

חוק קולנועי מספר 3,602:
פראיירים משלמים על
מודעות. אנשים חכמים

מקבלים פרסום חינם.
כדי לקדם את הסרט שלך,
עליך לערב את השחקנים, הבמאי ונערת התסריט בכמה שיותר שערוריות, סקנדלים, בלגנים, בושות, חתונות, גירושין, אי-הבנות וסתם הופעות ציבוריות, כדי להכניס את שמם לכתבות בעתונות ולאייטמים אצל הגיא פינסים של העולם. אם הסרט ממש לא מעניין, תפיץ שמועה באתרים מפוקפקים ברשת ששני הכוכבים הראשיים עסקו מאחורי הקלעים בהאבקות בסגנון יווני-רומי בתוך אמבט של צ'ילי. רצוי שזה גם יהיה נכון, אבל לא חייבים. כמובן, לא כדאי להגזים: מריה קארי, למשל, לצורך קידום סרטה החדש 'Glitter' התחרפנה קלות, כתבה הודעות מוזרות באתר הרשמי שלה, התמוטטה בגלל "תשישות", אושפזה והתחילה לצאת עם אמינם (לא בסדר הזה). לתשומת לב הבמאים, השחקנים והיחצ"נים לעתיד: התנהגות כזאת, למרות שתקדם את סרטך היטב, היא לא מומלצת, ומשרד הבריאות קובע כי היא גם מזיקה למערכת העיכול. אבל אם לא נסחפים יותר מדי, כל פרסום הוא פרסום טוב, ולא חשוב מה כותבים עליך – העיקר שמאייתים את שם הסרט שלך נכון (לכן, אגב, עדיף לקרוא לסרט 'בייב 2' מאשר 'אנדרלמוסיה בצ'כוסלובקיה', אבל זה כבר שייך לשיעור אחר).

דוגמה בריאה יותר: אם שבוע לפני צאת הסרט שלך, כל עתון-בידור בעולם מדווח שהוא עדיין לא מוכן ושההפקה בפאניקה, מה רע? אם מישהו מריץ שמועות עיקשות שהסרט מכיל סצינת סקס בין אדם וקופה – מצוין, גם אם זה לא ממש נכון. ואם מאט דראדג' והארי נולס, שני עיתונאי רשת בכירים, מתחילים לזרוק בוץ וירטואלי זה על זה בגלל הסרט – זה בכלל נהדר, אפילו אם לאורך התהליך אחד מהם גילה את סוף הסרט לכל מי שמעוניין לשמוע (או לא מעוניין, ורק עבר באתר במקרה באותו יום).

התוצאה של כל זה היא ש'כוכב הקופים' (או בשמו הניטפיקרי, 'כוכב הלכת של קופי האדם') לא ירד מהכותרות במשך כל החודש האחרון, ועכשיו הוא מצליח יותר מהסרט האחרון בסדרת 'פארק היורה', למרות היתרונות הברורים של הדינוזאורים על פני הקופים (הם גדולים יותר, ויש להם יותר שיניים. חוץ מזה, קופים אפשר לראות גם בגן חיות). נכון, זה גם עזר שעל 'כוכב הקופים' חתום הסמאח טים ברטון, ועל 'פארק היורה' סתם איזה ג'ו (ג'ונסטון), אבל להמוני העם זה לא באמת משנה. 'כוכב הקופים' השיג סכום גדול, עצום ואדיר של כ-69.6 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו. אם ההערכה הזאת תתברר כמדויקת (המספרים המדוייקים מתפרסמים ביום שלישי), 'כוכב הקופים' עקף במשהו כמו סנטימטר וחצי את הפתיחה של 'המומיה 2' מראשית הקיץ, ורשם לזכותו את הפתיחה הטובה ביותר השנה (וגם השניה בטיבה בהסטוריה, אם לא מתחשבים בעניינים קטנוניים כמו אינפלציה).

'כוכב הקופים' הוא, כידוע, לא-גירסה-מחודשת של סרט המד"ב הקלאסי מ-1968: טים ברטון ניסה ככל יכולתו להבהיר בחודשים האחרונים שלא מדובר ברימייק (שמועות אומרות שבעת שהותו במלון 'ארבע העונות' בבברלי הילס הוא התקשר לשירות חדרים והזמין "קפה, דונאטס וכוכב הקופים הוא לא רימייק"), אבל כנראה לא אמר את זה מספיק: גם השבוע אפשר היה למצוא אתרים שתארו את הסרט החדש כרימייק של 'כוכב הקופים' הישן. ככה זה כששואלים מקלאסיקה את השם ואת הרעיון הבסיסי (אסטרונאוט מגיע לכוכב שבו קופים שולטים, ובני אדם נחשבים לחיות). התגובות לסרט מגוונות – מבקרים רבים טוענים שזהו סרט-הקיץ הטוב של השנה, ואחרים מאוכזבים ממנו קשות. כמעט כולם מסכימים שזה לא סרטו הטוב ביותר של ברטון, וכולם, כולל כולם, משבחים ומקלסים את אפקטי האיפור המדהימים שעשה בסרט המאפר ריק בייקר, שקיבל את אוסקר האיפור בשנה שעברה על 'הגרינץ", וכנראה יקבל אותו גם השנה. 'כוכב הקופים' החדש/חדיש/מחודש ינחת אצלנו בעוד שבועיים.

השאלה הגדולה כרגע היא, כמובן, מה יקרה ל'כוכב הקופים' בשבוע הבא: אם גם הוא ייפול קרבן למחלת הנפילה, הנפוצה כל כך בקיץ הזה, הוא לא יהיה מתחרה רציני ל'שרק' על תואר הסרט המצליח של השנה. עוד שני סרטים נפלו קרבן למגיפה השבוע: 'פארק היורה 3' גייס השבוע 22 מיליון דולר – ירידה של 60% מהפתיחה הגדולה שלו בשבוע שעבר. מצבו של 'אמריקה מאוהבת' לא הרבה יותר טוב – ירידה של 50%. 'כוכב הקופים', הסרט החדש היחיד השבוע, דחק את שני הסרטים המזדקנים-במהירות האלה למקומות השני והשלישי.

יתר העשיריה השבוע נקיה כמעט לחלוטין מסרטי-ענק – כל אלו שהיו ברשימה פשוט נשרו ממנה במהירות. 'The Score' ('הפריצה') ו'Legally Blonde' דוקא מצליחים לא רע בכלל, אבל בקנה מידה צנוע. 'The Fast and the Furious', מוכיח את עצמו כאחד משוברי הקופות העמידים יותר הקיץ, ו-'ד"ר דוליטל 2' הפך, בלי שאף אחד ירגיש, ללהיט לא קטן: למרות שהוא נחשב לקצת מאכזב לגבי סרטי אדי מרפי – ומעולם לא היה במקום הראשון ברשימה – הוא צבר את הונו לאט לאט, כשהוא שומר על יציבות ראויה לציון, והשבוע חצה את קו 100 המיליון, והיד עוד נטויה.

ואם כבר הזכרנו את מרפי: במקום העשירי השבוע נמצא לא אחר מאשר 'שרק', שחזר לעשיריה לאחר העדרות של שבועיים, מה שנותן לנו הזדמנות לחזור ולהעריך את ההישגים שלו: 'שרק' נמצא כרגע במרחק של שבוע-שבועיים מלעבור את סכום ההכנסות של 'הגרינץ", הסרט המצליח ביותר של השנה שעברה בארה"ב. יתרה מזאת, 'שרק' מצליח בכל העולם (באוסטרליה, למשל, הוא כבר עבר את 'מלך האריות' והפך לסרט האנימציה המצליח ביותר בכל הזמנים שם), בעוד ש'הגרינץ" היה בעיקר תופעה אמריקנית. אין ספק, היצור הירוק מודל 2001 הוא מוצלח, או לפחות מצליח, יותר מהדגם של השנה שעברה. הכניסה המחודשת של 'שרק' לעשיריה באה על חשבון 'פיינל פנטסי' הכושל להפליא, שהתאדה ונעלם השבוע, כצפוי.

ועוד הצצה קטנה למקומות רחוקים אחרים: 'A.I', הכושל בארה"ב, שהה ביפאן במקום הראשון במשך ארבעה שבועות רצופים, עד השבוע: הסרט שהוריד אותו משם הוא 'Spirited Away' (הגרסה האנגלית והקליטה יותר ל'סן טו צ'יהירו נו קמיקקושי'), סרטו המצויר החדש של הייאו מיזאקי ('הנסיכה מונונוקי'). במקרה הזה יעברו עוד הרבה מים באוקינוס לפני שנזכה לראות את הסרט כאן.

בשבוע הבא (בארה"ב, לא ביפאן. תעקבו): 'שעת שיא 2' ינסה לשבור קופות לפחות כמו הראשון, אם אפשר; 'Original Sin' ינסה לעשות עוד קצת כסף מאנג'לינה ג'ולי; ו'יומני הנסיכה' ינסו להחזיר את הילדים לקולנוע.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Planet of the Apes – 69.6 (69.6)
2. Jurassic Park 3 – 22.5 (124.8)
3. America's Sweethearts – 15.7 (59.4)
4. Legally Blonde – 9.0 (59.8)
5. The Score – 7.1 (49.2)
6. Cats & Dogs – 4.5 (81.5)
7. Dr. Dolittle 2 – 4.2 (100.8)
8. The Fast and the Furious – 3.8 (132.2)
9. Scary Movie 2 – 4.4 (61.7)
10. Shrek – 1.7 (255.5)