דו"ח קופות שבורות – 29.7.2007

במילותיו האלמותיות של בארט סימפסון, איי קראמבה!

הסימפסונס היא סדרה ותיקה. היא אמנם שרדה איכשהו 18 עונות מבלי להתבטל, דבר שאף תכנית פריים-טיים אמריקאית אחרת לא עשתה, אבל מבחינת רייטינג היא כבר מזמן לא שוס גדול: בטבלאות היא מדשדשת אי שם בסביבות המקום ה-60. המעריצים המושבעים טוענים שהעונות החדשות שלה מביישות את נעוריה, ושאם היה לסדרה כריש, היא קפצה מעליו כבר לפני שנים. אבל כשנשמעה הקריאה "הסימפסונים בסרט!", כולם שכחו מהטענות שלהם, עזבו הכל ובאו, כדי לראות את הומר צוחק עליהם בגלל שהם שילמו על מה שהם יכולים לקבל בטלוויזיה בחינם.

סרטים המבוססים על סדרות טלוויזיה יש המון, אבל רובם הם חידושים מודרניים לסדרות ישנות. סדרות טלוויזיה שמגיחות לקולנוע עוד בזמן שהן משודרות, עם אותם יוצרים, הן תופעה נדירה יותר, ומשום מה מוגבלת כמעט לגמרי לסדרות אנימציה. זה עסק משתלם: 'סאות' פארק', 'פוקימון', 'רגראטס' ו'ביוויס ובאטהד' – כולם הולידו לפחות סרט אחד, והרוויחו מספר לא רע של מיליונים. השיאן, עד היום, היה 'בובספוג: הסרט', שפתח עם 32 מיליון דולר לפני שנתיים. מפיקי 'הסימפסונס', וכמוהם אנליסטים למיניהם, ציפו למשהו קצת יותר גבוה מזה – אחרי הכל, הסימפסונס צהובים בדיוק כמו בובספוג, אבל הרבה פחות הומואים ובעלי הרבה יותר ותק. רוב הנבואות דיברו על משהו בסביבות 40-50 מיליון דולר. אבל 'משפחת סימפסון: הסרט' דרס את הציפיות, כשהכניס בסוף השבוע כמעט 72 מיליון דולר. ממחלקת שיאים, שאנחנו פשוט לא מצליחים להשתחרר ממנה הקיץ הזה, נמסר: הפתיחה של 'משפחת סימפסון' היא הגדולה ביותר אי פעם לסרט אנימציה שלא עוסק בעוג ירוק. עכשיו המפיקים ב'פוקס' דופקים קצת את הראש בקיר: למה לא עשינו את זה קודם?! הרי במשך 18 השנים האחרונות אפשר היה להוציא לפחות שישה סרטי סימפסונס. הלקח נלמד: בעקבות סוף השבוע הזה, קרוב לוודאי שהסרט הראשון של הסימפסונס לא יהיה האחרון.

את התגובות לסרט של הסימפסונס כבר שמעתם, אם לא הספקתם עדיין לראות אותו ולהגיב בעצמכם: מצד אחד הוא אחלה, כי זה הסימפסונס. מצד שני זה בסך הכל פרק ארוך של הסימפסונס. גם אם הטענות נגד הסרט נכונות, למבקרים באמריקה קשה להגיד מילה רעה על הסימפסונים, ומעטים מאוד מהם אמרו מילים כאלה.

השלישייה המובילה של השבוע שעבר יורדת שלב בצוותא: 'צ'אק ולארי' במקום השני, 'הארי פוטר ו…' בשלישי ו'היירספריי' ברביעי. הארי פוטר הגיע להכנסות כוללות של 242 מיליון דולר, כשהוא מבצע קסם מתוחכם במיוחד: הכנסות כל אחד משלושת סופי השבוע שלו עד כה היו הנמוכות ביותר מבין כל סרטי הסדרה, ובכל זאת, אחרי 19 יום בבתי הקולנוע, הכנסותיו הכוללות הן הגבוהות ביותר משל כל אחד מסרטי הסדרה האחרים בנקודה המקבילה (רמז: אלה היומיים שלפני סוף השבוע הראשון שעשו את ההבדל). 'היירספריי', ההפתעה של השבוע שעבר, לא הצליח לשמור על הקהל שלו לאורך זמן, למרות הביקורות הנלהבות, וספג ירידה סבירה בלבד של 44%.

במקום החמישי נמצא 'No Reservations', או בעברית, 'אהבה בתפריט' (אצלנו ב-9 באוגוסט). קתרין זטה ג'ונס מגלמת שפית מצליחה וקרייריסטית, שבאמצע החיים פתאום נופלת עליה ילדה קטנה; בנוסף, אל מטבח המסעדה שבה היא עובדת מצטרף שף חדש (אהרון אקהארט), ובפוסטר של הסרט הם עומדים גב אל גב, מה שאומר שבהתחלה הם לא יסתדרו, אבל עד סוף הסרט הם יתאהבו זה בזו. העלילה עלולה להישמע מוכרת למי שראה את הסרט הגרמני 'המטבח של מרתה', ש'אהבה בתפריט' הוא רימייק שלו, אבל באמריקה אף אחד לא רואה סרטים גרמניים, אז אין סכנה כזאת. הסרט נמצא בדיוק באמצע מכל בחינה: מקום חמישי בטבלה, הכנסות ממוצעות לז'אנר הקומדיה הרומנטית – 12 מיליון דולר, ותגובות מבקרים ממוצעות: סרט נעים, הם אומרים, אבל לא משאיר הרבה טעם. אלה מהם שמכירים את הסרט המקורי, מכריזים כצפוי שההוליוודיזציה שעבר לא עשתה לו טוב.

המרוץ לאוסקר השנה עדיין לא נפתח ממש: המתחרים הרציניים יתחילו להגיע בספטמבר. המרוץ לראזי, לעומת זאת, נסגר ככל הנראה השבוע. הזוכה בפרס הסרט הגרוע של השנה יהיה 'I Know Who Killed Me'. הסיבות הן כדלקמן: קודם כל, על פי כל הביקורות, זה סרט נורא, עם עלילה דבילית להדהים ("צחקתי בסיום יותר מאשר בכל חלק של 'הסימפסונס"' כותבים ב'ניוזדיי'). שנית, זה עוד סרט בז'אנר הגווע של אימה/עינויים, אם כי בעקבות הכישלונות של כל הסרטים האחרונים בז'אנר, הנושא הזה הוצנע בפרסומות לסרט. אבל הסיבה החשובה ביותר לכך שהסרט הזה, קרוב לוודאי, יהפוך לבדיחה גדולה יותר משאר הסרטים הגרועים של השנה, היא שכוכבת הסרט היא לינדסי לוהאן. הכוכבת המתוקה והמבטיחה לשעבר הפכה את עצמה בשנים האחרונות לפקאצת רכילות שמופיעה בעיתונים כל יומיים בהקשרים לא נעימים כמו קוקאין, נהיגה בשכרות ופריס הילטון. אין דבר שאוהבים בראזי יותר מאשר לשנוא כוכבות מפונקות ומעצבנות, ולינדסי לוהאן נפלה לקטגוריה באופן מושלם. השם הכמעט רשמי של הסרט הפך להיות 'אני יודעת מי הרג את הקריירה שלי'.

על הנייר זה דווקא נשמע קצת מסקרן: לינדסי לוהאן היא דקוטה, חשפנית בלוס אנג'לס. לינדסי לוהאן היא גם אוברי, תלמידת תיכון חנונית ששואפת להיות סופרת. יום אחד היא נחטפת על ידי דמות מסתורית, ומספר ימים לאחר מכן נמצאת מוטלת בצד הכביש, מינוס כמה גפיים. אלא שעכשיו היא טוענת שהיא בכלל לא אוברי, אלא דקוטה. ושהאישה השניה שנראית בדיוק כמוה נמצאת עדיין בידי החוטף. או אולי האישה האחרת היא רק פרי דמיונה? או שלהיפך? הכל יכול להיות. לינדסי לוהאן מן הסתם רצתה להיפטר מתדמית הילדה החמודה מסרטי הנעורים, ואת זה היא עשתה בהצלחה יתרה. עכשיו היא תקועה בתדמית המסוממת מהסרטים הגרועים. למפיצי 'אני יודעת מי הרג אותי' היה ברור מראש שהרבה לא יצמח להם מהסרט הזה, והם הפיצו אותו באופן מוגבל למדי. הוא הגיע למקום התשיעי, עם 3.4 מיליון דולר.

וכדי להוכיח שתמיד אפשר לרדת עוד יותר נמוך, סרט חדש נוסף ננטש גם הוא במספר נמוך של קולנועים והגיע עוד יותר נמוך – למקום העשירי, עם 2.9 מיליון דולר. '?Who's Your Caddy' היא "קומדיית שחורים" בכיכובו של ביג בוי, חצי מהצמד 'אאוטקאסט', שעוסק בראפר שמצטרף לעולם התחרותי והלבן מאוד של הגולף. כמו שבראזי אוהבים לשנוא כוכבות פופ בלונדיניות, למצביעי ימד"ב יש נטייה מאד לא נעימה לתעב אוטומטית, ובאופן קיצוני, סרטי שחורים: שלושה ימים אחרי שיצא לאקרנים, 'Who's Your Caddy' מדורג שני ברשימת הסרטים הגרועים בכל הזמנים. ולמרות שקל מאוד להאמין שאכן מדובר בסרט רע, ספק גדול אם רבים מ-1,101 המצביעים לסרט באמת צפו בו. לא נעים להודות, אבל מהדירוגים האלה נודף ריח חזק של גזענות.

בשבוע הבא: חשבתם שנגמרו הטרילוגיות? טעיתם. ג'ייסון בורן, הלא הוא מאט דיימון, חוזר בפרק השלישי של סדרת 'זהות XXוXה' שלו, 'זהות אבודה' ('The Bourne Ultimatum'). יגיעו גם הקומדיה 'Hot Rod', הסרט על פי הסדרה המצוירת 'אנדרדוג' (השיא של 'סימפסונס' בסכנה!) ו'בראץ – הסרט' (השיא של 'Who's Your Caddy' בסכנה!).


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Simpsons Movie – 71.8 (71.8)
2. I Now Pronounce You Chuck and Larry – 19.1 (71.6)
3. Harry Potter and the Order of the Phoenix – 17.1 (241.8)
4. Hairspary – 15.5 (59.3)
5. No Reservations – 11.8 (11.8)
6. Transformers – 11.5 (284.6)
7. Ratatouille – 7.2 (179.7)
8. Live Free or Die Hard – 5.3 (125.1)
9. I Know Who Killed Me – 3.4 (3.4)
10. Who's Your Caddy? – 2.9 (2.9)