דו"ח קופות שבורות – 29.8.2004

היתושים הרגו אותי בלילה.אתה חי את חייך עם כמה ידיעות בסיסיות שאינן מוטלות בספק, ופתאום מנפצים לך אותן. נקודת ההנחה הבסיסית שמאחורי חלק גדול מתעשיית הדו"חקו הוא שאמריקאים הם, איך לומר, אם לא טיפשים, אז לפחות צרי אופקים. הם כל כך צרים שהם אוהבים רק סרטים עם הרבה אפקטים, סוף קיטשי ושחקנים שהם מכירים (את המילה "עלילתיים" מיותר להוסיף כאן. כאילו, בטח שעלילתיים. יש משהו אחר?). הם בחיים לא ילכו לראות סרט לא אמריקאי, כזה שבו צריך לקרוא כתוביות תרגום. במשך שנים, כל המפיקים והמפיצים בארה"ב ביססו את האסטרטגיה שלהם על האמונה הבסיסית הזו. הם מוציאים, למשל, הרבה כסף על הפקת גרסאות אמריקאיות לסרטים צרפתיים או יפניים.

אבל השנה התברר, בהדרגה, שכמו כמעט כל דבר אחר שהאמנו בו אי פעם, גם האמונה הזאת לא היתה לגמרי קשורה למציאות. מסתבר שהאמריקאים נוהרים לסרטים עם כתוביות תרגום, כל עוד הם עוסקים בישו. מסתבר שהם באים בהמוניהם לסרטים תיעודיים, כל עוד הם יורדים על הנשיא שלהם. השבוע מתברר שבמקרים מסוימים הם מוכנים לראות סרטים עם כתוביות תרגום גם אם הם לא על ישו.

בעצם, זה לא לגמרי חסר תקדים. היו סרטים "זרים" בודדים שהצליחו לעשות כסף טוב בארה"ב: 'החיים יפים' הכניס שם 57 מיליון דולר, ו'נמר, דרקון' הוא השיאן של כל הזמנים בתחום הזה, עם 128 מיליון דולר. כששנה אחר 'נמר, דרקון' יצא 'גיבור', היה אפשר לצפות שהוא יופץ בארה"ב מיד כדי לרכב על גל ההצלחה. משום מה, זה לא קרה. זכויות ההפצה של הסרט היו בידי מירמאקס, אבל הוא נדחה, ונדחה, ונדחה עוד קצת. בינתיים הוא הספיק להיות מוקרן כמעט בכל העולם פרט לארה"ב, כולל אצלנו, ולהכניס מעל 100 מיליון דולר, שאף אחד מהם לא באמת שולם בדולרים. כל אותו הזמן, אמריקאים שבאמת רצו לראות את הסרט היו יכולים פשוט להזמין אותו ב-DVD ממדינות אקזוטיות כמו סין או ישראל. השבוע הוא סוף סוף יצא שם בקולנוע, אחרי מסע פרסום פתלתל על גבול השקריות, שבו בהתחלה הסרט הוצג כ"סרטו של ג'ט לי", ואחריו הודבקה לו גם השורה "קוונטין טרנטינו מציג". מלבד השורה הזאת, אין לטרנטינו שום קשר לסרט.

ולמרות הכל, הסרט הצליח. הוא יצא השבוע ל-2,000 בתי קולנוע ברחבי ארה"ב, הפצה לא-גדולה עבור בלוקבאסטר, אבל עצומה עבור סרט "זר", והכניס 18 מיליון דולר. אם לא סופרים סרטים על ישו, זה הסכום הגדול ביותר שהכניס סרט שאינו דובר אנגלית בארה"ב בסוף שבוע בודד. הוא אמנם לא ישבור את שיא ההכנסות הכוללות של 'נמר, דרקון', ובכל זאת, עוד מיתוס bites the dust – כן, זה אפשרי שסרטים לא-אמריקאיים יתפסו את המקום הראשון באמריקה.

מצד שני, לתפוס את המקום הראשון השבוע לא היתה חוכמה גדולה. במקרה שלא שמתם לב, אנחנו נכנסים לאחת התקופות השוממות ביותר בשנה הקולנועית, שבה האולפנים משחררים כמעט רק סרטי זבל. הסרט שבמקום השני, למשל: קוראים לו 'Anacondas', והוא לא לגמרי החליט אם הוא סרט המשך ל'אנקונדה' מ-1997 (ג'ניפר לופז היתה שם, זוכרים? גם אני לא). הסרט המקורי התרחש בדרום אמריקה, הסרט החדש בבורניאו, וככל שאני יכול לברר מהמקום שבו אני יושב, אין קשר בין עלילת שני הסרטים – אבל חוץ מזה, כן, בטח, זה סרט המשך. המבקרים הכריזו על הסרט כטראש, אבל לא טראש גרוע במיוחד. אם לא מצפים מהסרט ליותר מנחשים גדולים שאוכלים אנשים, הוא דווקא בסדר. הוא הכניס 13 מיליון דולר, וזה לא מאוד רע.

הצנחן של השבוע שעבר, 'הנוסע השמיני נגד הטורף' ממשיך בדרך המהירה למטה גם השבוע, עם נפילה של 60% מהכנסותיו בשבוע שעבר. מצטרפים אליו, עם נפילות דומות, האחים צנחני של השבוע, 'Open Water' ו'מגרש השדים: ההתחלה', שנפל מהמקום הראשון לחמישי. 'Without a Paddle', באופן מפתיע למדי, דווקא לא הצטרף לצונחים, וירד רק ב-37%.
היורד האיטי מכולם הוא, שוב, 'זהות במלכודת' (מהשבוע גם אצלנו) שהגיע כבר מעל ל-150 מיליון דולר בהכנסות כוללות.

על המקום העשירי השבוע התנהל קרב צמוד, מסוג הקרבות שניהלו אתלטים ישראליים מסוימים על המקום האחרון באולימפיאדה. מי שניצח וכבש בסערה את המקום העשירי, עם 3.4 מיליון דולר תמימים, הוא 'חשוד אפס', סרט על רוצח סדרתי שמחסל רוצחים סדרתיים אחרים, והסוכנים שמנסים לתפוס אותו (למה?). בסרט מככבים בן קינגסלי, אארון אקהארט וקארי-אן מוס, והוא ממש לא מעניין. אוקיי, יש בסיס טוב להניח ש'חשוד אפס' הוא סרט גרוע מאוד, אבל זה הסרט האחר, זה שתקוע במקום ה-11, שמהווה תופעה מדהימה באמת.

לאורך שנות כתיבת הדו"חקו נתקלנו בלא מעט סרטים שאפשר היה לומר עליהם בכל הכנות שהם "נשחטו על ידי הביקורת", ובכל זאת, על פי העדויות מרחבי הרשת, 'Super Babies: Baby Geniuses 2' הוא יוצא דופן אפילו בין הסרטים הגרועים במידה יוצאת דופן. הבה נביט בעדויות: באתר "עגבניות רקובות" נאספו 24 ביקורות על הסרט, כולן שליליות, מה שמעניק לסרט ציון עגבניות של 0%. זה אמנם נדיר, אבל דברים כאלה כבר קרו. אבל! כאן אנחנו מגיעים למוצג ב': ב-IMDb, בקרב 389 האנשים שדירגו את הסרט עד כה, הסרט הגיע לציון המדהים הבא: 1. לא 1 נקודה משהו. פשוט 1. 92 אחוזים מבין המדרגים נתנו לסרט את הציון 1 מתוך 10. גם אם הציון הזה עוד יעלה בהמשך (ולרדת הוא הרי לא יכול), ההישג כבר נרשם בדפי ההיסטוריה: שום סרט, מעולם – אפילו לא 'הקרב על כדור הארץ', 'ג'י(ג)לי' או 'מאנוס, ידי הגורל' – לא הגיע לציון ממוצע של 1 עגול.

על מה הסרט? נו, באמת. תצפו בטריילר, אם תעזו, ותדעו. יש שם תינוקות, והם מדברים, והם סופר. צריך להוסיף רק שמדובר בסרט המשך ל'Baby Geniuses' (בספריות הוידאו בארץ הוא נקרא 'מי גאון של אמא'), סרט שבפני עצמו נחשב לאחד הגרועים בעשור האחרון. בין השחקנים של 'Super Babies: Baby Geniuses 2' נמצא, למרבה ההשפלה, ג'ון ווייט, מי שפעם נחשב לשחקן מכובד (ואבא של אנג'לינה ג'ולי, אבל גם זה כבר לא רלוונטי, או ככה היא טוענת). אגב, נקודת השפל הקודמת בקריירה של ווייט היתה הסרט 'אנקונדה', כך שיש פה משום סגירת מעגל.

בשבוע הבא הקיץ יהיה מאחורינו רשמית, והסיכויים למצוא סרט חדש טוב יקטנו עוד יותר. ייצאו '3 בפארק', מותחן עם ג'וש הארטנט המושלם לשעבר, עוד מותחן עלום בשם 'פפראצי', קומדיית השחורים ‘The Cookout' והאוסקר-וונאבי 'יריד ההבלים' בגירסת מירה נאיר ובכיכובה של ריס ווית'רספון.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Hero – 18.0 (18.0)
2. Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid – 12.8 (12.8)
3. Without a Paddle – 8.6 (27.8)
4. The Princess Diaries 2 – 8.1 (75.1)
5. Exorcist: The Beginning – 7.1 (31.2)
6. Collateral – 6.5 (80.2)
7. Alien Vs. Predator – 4.9 (72.2)
8. Open Water – 4.8 (23.3)
9. The Bourne Supremacy – 4.6 (157.7)
10. Suspect Zero – 3.4 (3.4)